Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

İlk trimester

4.HAFTA:

f5a1a2c867be3b7b8f4e6208ed2118563.haftada yumurtlama gerçekleşti,eşinizin spermi sizin yumurtanızda tüpte karşılaştı ve döllendi,ve bebeğinizin ilk hücresi zigot oluştu.Sonrasında bu zigot hızlıca bölünmeye başladı 1 hücreden sırayla 2-4-8-16 olarak hücre sayısı ikiye katlanarak tüplerdeki yolculuğuna devam ederek BLASTOKİST olarak rahminizin arka ve üst kısmına  yerleşti.Yerleşme sırasında(implantasyon) hafif bir kanamanız olabilir,ENDİŞELENMEYİN….Bu yerleşme sırasında olabilir.

Bu kanama çok hafif olur,muhakkkak ki normal adetinizden farklıysa bir BHCG hormonu baktırın.BHCG ,ADETİNİZ GECİKİNCE KANDA BAKTIRACAĞINIZ HORMONDUR.
Bu hafta,adet görecekmişsiniz gibi hissedebilirsiniz.Yorgunluk,göğüslerde dolgunluk hissi,uykuya meyil,kasık ağrısı hissedebilirsiniz.

5.HAFTA:

0ca834ebdb5e93946ebc8a9eefc7765e
Bebeğiniz bu dönemde 0,2-0,4mm uzunluğunda oval bir disk şeklindedir ve organlar oluşmaya başlar.3 tabaka vardır,ektoderm,endoderm ve mezoderm.Bu tabakalardan organlar oluşmaya başlar.Kalp embriyoda ilk gelişen organ olarak atmaya başlar,beyin ve omurilik dokusu bu haftanın başından itibaren nöral oluk dokusu şeklinde gelişmeye başlar.

 

 

 

 

6.HAFTA:

Bu dönemden sonra anne ve bebek olarak ayırarak gidiyorum…

Annede:Bu dönemde duygusal dalgalanmalar yaşıyor olabilirsiniz ki bu da hormonal değişimler nedeniyledir.Bu dönemden itibaren bhcg hormonunun artışına bağlı olarak bulantı hissini fazlalaşabilir,kokulara hassasiyet artar.Bu dönemde illaki bunlar olmalı diye bir şart yok.Çoğu gebede hiçbir bulantı-kusma hissi olmadan gebeliğini geçirir.Yorgunluk ve uykuya eğilim bu dönemde artar.

ed2202162f71608fc93ae17722ce7932Meme uçlarında koyulaşma,memelerde büyüme ve dolgunluk ,memelerde ağrı şikayeti olur.
Sık acıkma ,sık idrara çıkma olur.
Bu haftada hastalar sıklıkla kanama şikayeti ile başvurabilir.Bu durma düşük tehdidi denir ,muhakkak
ki kendi doktorunuzla haberleşin….

Bebekte:Bebeğin eşi olan,sizinle arasındaki beslenmeyi sağlayan plasenta işlev görmeye başladı.Bebek 3mm’dir.Nöral tüp dediğimiz,bebeğin sinir dokusu ve beyin yapısının gelişeceği yapı büyümeye devam eder,kalpte diğer dokulara kan pompalamaya devam eder.

 

 

7.HAFTA:

Annedeki değişiklikler aynı kalır veya artar,
7d135c29e2784c45bf6ff215e0299aa1
Bebekte:Bebeğiniz 10-12 mmdir.Göbek kordonu ,gözler,göz kapakları,kulaklar,burun,ağız ve burun kökü taslak olarark oluşmaya başladı.Kolları,bacakları,elleri,ayakları ,tırmakları oluşmaya başlıyor.Bebeğiniz gebeliğin erken döneminden itibaren amnion kesesi adı verilen sıvının içinde koruma altındadır
.

 

 

 

8.HAFTA:

Annede;bu hafta rahminiz portakal büyüklüğündedir,bu durumda rahminiz mesanenein üzerine doğru uzanır ve sık idrara çıkma isteğiniz artar.
Cilt problemleri yaşayabilirsiniz,sivilcelenmeler artabilir.Bu durum ilk trimesterı atlattıktan sonra geçer.Yine bu dönemlerde lekelenme ve adet dönemlerindeki gibi kasık ağrınız olabilir,endişelenmeyin.Yine bu dönemlerde uykuya eğilim ,şişkinlik,kasık ağrısı artarak devam edebilir.

8b8706d30d38f5ae4d4ec3cc4beebff2Bebekte:Bebeğinizin boyu 15 mm’dir.Ve 2 gramJ İlk hareketleri bu haftalarda başlar,ve bebeğiniz dirseklerini kollarından bükebilir.Bu hareketleri henüz hissetmeyeceksiniz,bebek hareketlerini 16-20.hafta arasında hissedebilirsiniz.
Dil ve dudakların oluşumu bu haftasonunda tamamlanacak.
Lens(göz),bağırsaklar,pankreas ve bronşlar yavaş yavaş gelişmeye başladı bile:)
Akciğerler bu hafta gelişimin hızlandıracak,34.haftaya kadar devam edecek.
Kıkırdak halindeki iskelet dokusu bu haftadan itibaren kemikleşmeye başlayacak.
El ve ayak parmakları oluşmakla beraber,arasında perdeler mevcut.yani bitişikler,zamanla bu kalkacak.

 

 

 

 

9.HAFTA:

Annede; göğüslerdeki dolgunluk artmıştır.Mide yanması ve hazımsızlık artmıştır..Bu durumda az az ve sık sık beslenin.

582485399ef063ef74e06269441ed316 Bebekte:Bebeğiniz 25 mm,9.haftanın sonunda 4 cm olacak ve ağırlığıda tam 4gr olacak:)
Yüz yapısında önemli değişiklikler olacak,dudaklar ve gözler gelişimini sürdürüyor.Ağız açma kapama hareketleri başladı.Bağırsaklar kordonun çevresindeyken yavaş yavaş kendileri için olan bölgeye doğru ilerlemeye başladılar.

 

 

 

 

 

 

 

10.HAFTA:

Annede:Bulantılar hafiflemeye başlar,yine herşeye kolayca ağlayıp,kolayca sinirlenebilirsiniz,yine uyuma isteğiniz artarak devam edebilir.
Bu süreçte gebelikteki kan hacmi %40-50 oranında arttı.Rahime giden kan akımıda artarak devam ediyor.bacaklarınızdaki damarlanma artmaya başlamış olabilir.

bc3667b841e1a3d5a506051974b050f9 Bebekte:Bebeğiniz 5,5 cm ve 6 gr oldu:)Bu hafta çok önemli bir gelişme oldu???Bebekte idrar üretimi başladı.Bu idrar çok önemli çünkü bebek bu sıvıyı kesesinin içine boşaltır,sonrasında bebek bu idrarı yutar,ve bu hafta yerlerine geri dönene bağırsaklar bu sıvıyı emer.Bu çok ama çok önemli bir döngüdür,bebeğiniz yutması olması ve bu sıvıyı geri döndürebilmesi gastrointestinal sistemi için çok önemlidir ve aktif çalışmaya başlamıştır.Bu arada bu idrar bizim bildiğimiz idrar değil,bakteri içermeyen amnion sıvısını içeren idrardır….

Karaciğer çalışmaya başladı ve bebeğin kan hücrelerini üretmeye başladı.
Bebeğin ürettiği birçok zehirli maddeyi plasenta bebekten uzaklaştırır.
Plasenta bebeğin bir parçasıdır ve anne ile bebek arasındaki alışverişi bu bebek sağlarJ
Bebeğinizin genital organları bu haftadan itibaren oluşmaya başlar.Ama hala cinsiyet belli değil,cinsiyet en güzel 16.haftada gözükür:)
Bebeğinizin göz rengi iris oluşmaya başlar,göz kapakları oluşur.

11.HAFTA:

Annede olan değişiklikler aynen devam ediyor,bulantı azalıyor,kasık ağrıları son buluyor,uyku hali geçiyor.

64bf3be47ecc204a048d8542e380947c Bebekte:Bebeğin organ gelişimi tamamlanıyor.O yüzden ilk 3 ay çooook önemli,lütfen bu dönemde dikkatli olun!!!!
Bu hafta kafası büyük olan bebeğinizin yavaş yavaş karın çevresinin gelişmesi ile bir uzaylı kılığından çıkıp daha bir insan yavrusuna benzer hale geliyor…

Koku,tad alma ve dokunma duyuları gelişmeye başlıyor,dışkulak yolu ve kulak zarı oluşmaya başlıyor.ARTIK BEBEĞİNİZLE DAHA RAHAT İLETİŞİM KURABİLECEKSİNİZ.Müzik dinletmeye başlayın,ben bu dönemde daha çok daha rahatlatıcı müzikleri tercih etmiştim(Bethoveen,Mozart,ve tabii kii TARKAN:))İşitme duyusunun tamamlanması 24.haftaya kadar sürecek.Tat alma ve dokunma duygusu da eklendiğinde bebeğinizde yavaş yavaş hafızaya kaydetmeye başlamış oldu.
El ve ayakları arasındaki perdeler kalktı ve usg kontrolüne gittiğinizde bebeğinizi size el sallarken bulabilirsiniz

12.HAFTA

Annede;rahim kemik çatıdan yukarı doğru çıkmaya başlar,rahim büyüdüğü için ara ara kasık ağrıları olabilir,saçlarda dökülme  veya tırnaklarda çok hızlı uzama şikayeti olabilir.
Bebekte:Bebeğiniz 8 cm ve 14 gr:) oldu….Tüm organları bebeğin oluştu ve artık yapı olarak (hacim) büyümeye başladı.
3fe4a091629998f49506d78052c2f117    Veeee saçları çıkıyor,tırnakları uzamaya başlıyor.
Oldukça hareketlenmeye başlar ve usg ile bu haftada bebeğe baktığınızda ağzını açıp kapadığını yutma egzersizleri yaptığını görebilirsiniz.
Bu haftada bu hareketlerinden faydalanarak 2li tarama testi için baş-pop mesafesini,ense kalınlığını ve burun kemiğini daha rahat ölçebiliriz.Bu hafta bebeğinizin kalbi 140-160 arası atar.Sonrasında bu sayı düşecek ve 120-140 seviyesinde olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »