Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Jinekoloik Muayenede Nelere Bakılır?

Ne yazık ki ülkemizde hala düzenli jinekolojik muayene alışkanlığı olan kadınların sayıları son derece azdır. Pek çok kadın ise sağlık sorunları yaşamalarına rağmen jinekolojik muayene korkusu yaşadıkları için en son aşamaya kadar bekleyerek artık dayanamayacakları bir seviyeye geldiği anda kadın hastalıkları doktorlarına başvuruda bulunmaktadır. Oysaki hiçbir sağlık sorunu olmayan kadınların dahi yılda en az 2 kere 6 ayda bir olmak üzere jinekolojik muayeneden geçmeleri gerekmektedir. Peki, jinekolojik muayenede nelere bakılır?

Smear Testi 

Jinekolojik muayenenin en son ama en önemli aşaması smear testi yapılmasıdır. Bu test rahim ağzı kanseri başta olmak üzere pek çok cinsel hastalık ve kanser türünün belirlenmesinde en önemli veri olarak kabul edilmektedir. Zaten çoğu yerde smear testi ücreti muayene ücretine dahil edilmekte, devlet hastanelerinde ise ücretsiz smear testi yapılmaktadır. Kulak temizleme çubuğunun biraz daha uzunu olan ve bir ucunda pamuk olan çubuk ile kadının rahim ağzından sıvı örneği toplanarak test edilmekte ve sonuçlandırılmaktadır.

Jinekolojik Muayene 

Kullanılacak olan jinekolojik muayene yöntemleri kadının şikayetlerine bağlıdır. Ancak genelde ilk olarak kadın jinekolojik muayene masası üzerine alınır ve hemşire yardımı ile masaya yerleştirilmesi sağlanır. Daha sonra rahim ağzına takılan özel bir alet ile rahim ağzının açılması sağlanır. Hastanın şikayetlerine bağlı olarak değişmekle beraber doktor rahim içi ultrason görüntüleme aleti ile rahim içerisini muayene eder ve bir sorun görmesi durumunda alt batın ultrasonu isteyerek bu görüntülemeyi destekler. İlgili testler ile tanı konarak hastalık varsa tedavi sürecine geçilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »