Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Jinekoloji

MENOPOZ DÖNEMİ NEDİR?

Menopoz, kelime anlamı olarak aylık adet kanamalarının doğal yolla bitmesi demektir. Bu süre içinde yumurtalıklar, iki kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron salınmasını yavaşlatır ve bir süre sonra da üretimini durdurur. Bir sene boyunca adet görülmemesi durumu menopoz olarak tanımlanmaktadır..

Bazı kadınlar aylık adet kanamalarının bitmesi dışında, menopozu herhangi bir bulgu olmadan geçirirler. Diğer bazı kadınlarda ise östrojen düşüklüğü sıcak basmaları, terleme gibi fiziksel değişikliklere neden olur. Bu kısa dönemde ortaya çıkan değişiklikler orta derecede veya ciddi düzeyde olabilir ve bazen de uykusuzluk, anksiyete (sinirlilik) veya depresyona sebebiyet verebilir. Bu tarz hissedilen değişikliklere ek olarak vücutta farkına varılamayan değişiklikler de oluşmaktadır ki bunlar, osteoporoz ve kalp hastalıkları gibi gelecekteki sağlık ve yaşam kalitesini etkileyecek ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Menopoza girme yaşı nedir?

Östrojen düşüklüğünün en erken göstergeleri düzensiz ve miktarı değişken adet kanamalarıdır. Menopoza girişi etkileyen en önemli faktörler kalıtım ve ırktır. Yedi Güneydoğu Asya ülkesinde gerçekleştirilen bir araştırma ile menopoz yaşı ortalama 51 olarak belirlenirken, Türkiye’de bu ortalama 45-47’ye kadar düşmektedir. Bununla beraber 30’lu yaşların ortalarında “erken”, 50’lili yaşların ortalarında ise “geç” olarak da görülebilir.

Menopozun kadına etkileri nedir?

Menepoz 40 ile 52 yaşlar arasında geçirilen,kadınlar için kendine özgü bir dönemdir. Menepoz bir hastalık değildir. Menapoza giren kadında hormonal bir dizi değişiklik olur. Bu dönemde kadın adetten kesilir. Bu kesilme kadında hormon değişimleriyle ilgilidir. Bu dönem korkulmaması gereken bir dönemdir. Hatta bu dönemde hem hamile kalma korkusu yaşamadan cinsel ilişki söz konusu olduğu için, hem de artık kadın bu konuda tecrübeli olduğu için bu dönem kadınının rahat, mutlu, kendine güvenli, huzurlu geçireceği bir dönem olmalıdır.

Menopozun belirtileri nelerdir?

 • Adet kanamalarının kesilmesi
 • Sıcak basmaları, gece terlemeleri
 • Çarpıntı
 • Uykusuzluk
 • Sinirlilik, depresyon, unutkanlık
 • Ağlama nöbetleri
 • Zihinsel fonksiyonların yavaşlaması, konsantrasyon güçlüğü
 • Cilt kuruluğu, saç kırılma ve dökülmesi
 • Kilo almaya yatkınlık
 • Ağrılı cinsel ilişki
 • Vajinal kuruluk
 • Eklem ağrıları
 • Osteoporoz
Read More

PAP-SMEAR TESTİNDE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR…..

GÜNCELLENEN KILAVUZDA SADECE HPV TESTİNİN TEK BAŞINA , PAP-SMEAR OLMADAN SERVİKS KANSERİ TARAMASINDA YETERLİ OLMAYACAĞI VURGULANDI.

RİSK GRUBU OLMAYAN KADINLARDA ACOG(AMERİKAN OBSTERİ VE JİNEKOLOJİ DERNEĞİ) 21-29 YAŞ ARASINDA 3 YILDA BİR PAP-SMEAR TARAMASI ÖNERİYOR. 30-65 YAŞ ARASI KADINLARDA İSE 3 YILDA BİR PAP-SMEAR TARAMASINA 5 YILDA BİR HPV TARAMASI EKLENMESİNİ ÖNERİYOR. TARAMA NEGATİF ÇIKTIĞINDA 65 YAŞINDA SONLANDIRILMASI ÖNERİLİYOR.

GÜNCELLEMEDE İKİNCİ ANA BAŞLIK HPV AŞISI . SERVİKS KANSERİNDEN KORUNMANIN GELECEĞİ OLARAK GÖRÜLÜYOR.ABD.DE UYGUN KIZ VE KADINLARIN ŞİMDİLİK SADECE %30 UNUN AŞILI OLDUĞUNU BU ORANIN YÜKSELMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULUYOR.

DÜNYADA PİYASADA BULUNAN SERVİKS KANSERİNİN %70 İNE NEDEN OLAN HPV 16 , 18 ‘E KORUYUCULUĞU OLAN DİĞER 2 AŞIYA (SERVARİKS ; HPV 16 , HPV 18 ‘E VE GARDASİL ;HPV 16, HPV18 VE GENİTAL SİĞİL NEDENİ HPV 6 , HPV 11’E KARŞI KORUYUCU ETKİLİ) İLAVETEN ABD ‘DE KULLANIMA SUNULAN , ÜLKEMİZDE DE KASIM 2016 DA PİYASAYA SUNULACAK OLAN GARDASİL 9 ,HPV 16, HPV 18 YANINDA RİSK GRUBUNDA OLAN 5 AYRI HPV MODELİNİ DE KAPSAYARAK RAHİM AĞZI KANSERİNDEN KORUYUCULUĞU %90 A ÇIKARIYOR.

 

Read More

LAZERLE İDRAR KAÇIRMA TEDAVİSİ

Kadınların en çok şikayet ettikleri durumlardan biridir. İdrar kaçırma birkaç türlü olabilir ancak bunlardan 2 tanesi çok çok önemlidir.Bir tanesi tuvalete zor yetişilen, sanki idrar kaçırma hissinin olacağı  durumlardan biri olan urge  inkontinans iken, bir diğeri ise gülerken ,hapşırırken ,bir yerden bir şey alırken, indirirken karşılaşılan idrar kaçırma durumuna da stress  inkontinans denir.

Peki tedavisi nedir?

İki durumunda tedavisinde cerrahinin yeri vardır. Urge inkontinans (ani işeme hissi) durumunda ilaç tercih edilirken artık lazer uygulaması ile cerrahinin yeri yavaş yavaş son bulmaktadır. Aynı durum stress  inkontinas dediğimiz öksürme ve hapşırma ile idrar kaçırma tedavisinde de etkendir. Cerrahi operasyon gerekirse gerçekten yapılmalıdır ancak aynı etkiyi artık lazerle de sağlayabiliyoruz. Ağrısız anestezisiz yapılan bu işlem ile hasta hastanede yatmaya gerek kalmadan işinin başına dönebiliyor.

Kaç seans gerekir?

Benim önerim en fazla 4 seansın yeterli olduğu yönündedir.4 seans sonrasında hasta %90 iyileşme sağlar.

Mesane veya idrar kaçırma nedeniyle ameliyat olmuş hastalara yapılır mı?

Güvenle tercih edebileceğiniz bir yöntem, hastanın aynı şikayetleri tekrarlarsa cerrahi işlemden sonra bu yöntemi tercih edebilir.

Yan etkisi var mı?

Yan etkisi akıntı olabilir. akıntı da 1 hafta devam eder ve biter. Dolayısıyla bilinen bir yan etkisi gösterilmemiştir.

Lazerin etkisi hemen başlar mı?

1 hafta sonrasında etkisini görmeye başlarsınız. Ama bu süreçte doktorunuzun söylediği yasaklara uyacaksınız….

Sevgiler……

Opr.Dr.Esra Çabuk Cömert

Read More

Vulvar kondilom (Siğiller)

SiĞİL(KONDİLOMA AKUMİNATA)

Kondiloma aküminata;iyi huylu anogenital siğil tiplerindendir.Etkeni HPV’dir.%90’dan fazlasında HPV 6 ve 11’in etken olduğu görülür.Görünür siğil tipleri olan hastalarda nadiren de olsa HPV 16 ve 18’in de etken olduğu görülmüştür.Ki HPV’nin bu tipleri daha çok intraepitelial neoplazi ile ilişkilidir.Kondilomlar 3 tipe ayrılır.

Akuminat tip:Mukozal epitelde yer alır.İdrar deliği çevresinde,labia minuste,vajen girişinde,vajinada ve servikste gözükebilir.
Papiller tip:Keratinize epitelde yer alır.Labia major,pubis,perine ve anüs çevresinde yer alır.Sıklıkla hiperkeratotik ve pigmentedir.
Makular tip:Mukoz membranlarda çeşitli varyasyonlarda meydana gelir.

Siğiller,cinsel ilişki sırasında travmatize olan alanlarda gelişir,tek tek de olabilir ancak birden çok da olabilir.5-15 arası olur ve çapları 1-10 mm civarındadır.Siğillerin birleşip büyük plaklar olmasında kişinin bağışıklık sistemindeki immun yetersizlik ve diabet olması etken olabilir.

Tanı:Gözle değerlendirme ve buna eşlik eden biopsi  tanı da yardımcı olabilir.

Nasıl bulgu verir?

Genelde asemptomatik ,hasta farketmeyebilir.Büyüklüğü ve yerleşim yerine göre  acı verici,frajil ve kaşıntılı olabilir.Anogenital siğiller seksüel yaşamınızı da etkileyebilir.Sizde anksiyete ,suçlıluk,kızgınlık yaratabilir.Gelecekte fertilite ile ilgili  ve kanser riski yönünden hastanın endişesi artabilir.

Read More

Evde uygulanabilecek tedavi yaklaşımları

1.PODOFİLOTOKSİN:Hasta tarafından uygulanabilecek olan krem,jel ve solüsyon formları vardır.Saf podofilin içerir.Günde 2 kere birbirini izleyen günlerde toplamda 3 gün uygulanır.Bu siklusu 4 kereye kadar tekrarlayabiliriz.Tekrarlama olasılığı %7-38’dir.4 terapiden sonrada olmuyorsa başka bir tedavi basamağına geçilmelidir.

2.IMIQUIMOD:(ALDARA) Immunomodulatuar topikal tedavi yaklaşımıdır.Klinik yaklaşımı HPV DNA ve HPV DNA proteinlerini azaltması yönündedir.Hücresel immuniteyi artırarakta etkisini göstermiştir.Aldara’nın 16 haftalık kullanımında  kadınlarda siğilleri %75 oranında azalttığı görülmüştür. Kullanım şekli;yatmadan önce sürülmeli ve sabah kalktığında hasta tarafından yıkanmalıdır.Haftada 3 kez toplamda 16 hafta kullanılması önerilir.Tekrarlama olasılığı %20’dir.Yan etkileri ise kaşınma,yanma,irritasyon ve duyarlılık şeklindedir.Gebelik sırasında kullanıması sakıncalıdır.

3.SİNEKATEKSİN:Yeşil çay ekstratları;antiviral,antioksidan,immunostimulatordür.Günde 3 kere siğilin üzerine ince bir şekilde uygulanır.En fazla 16 hafta devam eder.yan etkileri;eritem,ağrı,kaşıntı ve ödemdir.

Read More

Vulvar Kondilom Tedavi Yöntemleri

TEDAVİ
Siğil durumunda tanı dan emin olup ona göre tedavi verip,fizikoseksüel sekeli en aza indirmektir.Günümüzdeki uygulanan terapilerin noksanlığı  siğili tam olarak ekarte edememeleri,rekürrensi engelleyememleridir.Yeni siğil oluşması aynı veya farklı yerde  %20-30 oranında görülebilir.Tüm tedavi yöntemlerindeki amaç lokal cilt lezyonu yaratmaktır(kaşınma,yanma,erozyon ve ağrı bu yöntemlerin sonucunda olur.

Tedavi seçimi sayı,büyüklük,yerleşim yeri ve morfolojisine göre değişir.Tedavi yaklaşımında siğil tedavilerinden herhangi bir yöntemi tercih eden doktor, tekrarlayan durumlarda bu yöntemi 3 siklus  daha kullandıktan sonra , başka bir yönteme geçmelidir.Hasta tedavi olduktan sonra hastalığı tekrarlamaması için ilk 2-3 ay içinde doktoruna sık kontrole gitmelidir.

Hastaların çoğunda siğiller sayı olarak  10’nun altındadır ve toplamda 0.5-1 cm2 yer kaplar.Bu tür siğiller çeşitli tedavi modalitelerine cevap verir.Tek bir tedavi yaklaşımındansa birçok tedavi basamağı hastaya sunulabilmelidir.Hasta 3 ay aynı tedavi protokolünü almış ve buna rağmen siğilleri tekrarlıyorsa diğer tedavi basamakları düşünülmelidir.

Genital siğiller için tedavi basamakları topikal, cerrahi, destrüktif veya immunmodulatuar şeklindedir.

Tedavi basanmaklarını şöyle sınıflandırabiliriz:

1.Evde uygulayabileceğiniz tedavi yaklaşımları

2.Doktor kontrolünde uygulanacak tedavi yaklaşımları

3.Cerrahi tedavi yaklaşımları

Read More

Ofis Terapiler

DOKTOR KONTROLÜNDE UYGULANACAK TEDAVİ YAKLAŞIMLARI(OFİS TERAPİLER)

TRİKLOROASETİK ASİT:Hücresel nekroz ile siğili öldürür.TCA korozif bir maddedir,ağrı ve derin ülserasyonlar yapabilir.%80 tedavi sağlar ve6 uygulamadan sonra  tekrarlama olasılığı %36’dır.TCA krioterapiden daha az efektifdir.Gebelikte kullanılabilen ve sistemik etkisi olmayan yegane ilaçtır

Read More

Cerrahi tedavi yaklaşımları

CERRAHİ TEDAVİ YAKLAŞIMLARI

Cerrahi tedavi yaklaşımlarında krioterapi ,elektroterapi,lazer cerrahisi ve cerrahi eksizyon önerilir.Tekniğin ne olduğuna bakılmaksızın hastaların %20-30’unda bu durum tekrarlayabilir.Çok geniş siğil çıkarımları fibrozis ve skara sebebiyet verebilir.Dikkatli bir şekilde çıkartmanın sonucunda kozmetik sonuçlar yğzgüldürücüdür.Tek tek bu cerrahi yaklaşımları inceleyecek olursak

1.Krioterapi:Siğilleri termal ısı ile sitolize uğrartarak yok eder.Avantajı diğer yöntemlere göre daha ucuz,daha basit,ve daha az skar ve daha az depigmentasyon yapmasıdır.

2.Cerrahi eksizyon:Traşlama ile eksizyon,küretaj ve LEEP önemli cerrahi prosedürlerdir.Geniş siğil alanlarında ilk tercih edilmesi gereken yöntemdir.

3.Lazerle tedavi……..(Ayrıntılı olarak anlatacağım,hala yazım aşamasındayım…..)

Read More

Rahim ağzı preinvaziv lezyonlar(ASC-US,LSIL,HSIL)

ASC-US

ASC-US:(Atipik squamous cell undetermined significance)Önemi belirlenemeyen hücre topluluğu)

Smear tahlillerinde birkaç sonuç çıkabilir.ASC-US;hasta menapozda veya yoğun enfeksiyon tablosu varsa çıkabilir.Menopazdaki hastaya östrojen tedavisi verirken,enfeksiyonu olan hastaya antibiyotik tedavisi verilmelidir.Bu tedavilerden sonra smear tekrarlanmalıdır.Yine ASC-US çıktı o zaman nasıl bir yol izlemeliyiz?

1.SMEAR TESTİNİ 6 ay sonra tekrarla veya HPV TESTİ yap

2.HPV TESTİ POZİTİF çıkarsa KOLPOSKOPİ yapılması önerilir.

HPV TESTİ NEGATİF ÇIKTIĞI ZAMAN 3yıl sonra testi tekrarlama önerilir.

3.SMEAR TESTİNİ tekrarladık yine ASC-US geldi,o zaman yine kolposkopi yapılması önerilir.

LSIL

LSIL:Low-grade Squamous Intraepithelial Lesions

LSIL:Smear sonucu LSIL gelen hastaya hemen HPV TESTİ yap ….3 e ayırarak LSIL’i değerlendirelim

1.LSIL ve HPV NEGATİF—-> 1 YIL SONRA SMEAR VE HPV İLE TARA—->NEGATİF GELİRSE—->3 YIL SONRA TEKRARLA….

LSIL ve HPV NEGATİF—-> 1 YIL SONRA SMEAR VE HPV İLE TARA—–>ASC-US/LSIL/HSIL..veya HPV POZİTİF—>Kolposkopi+ECC

2.LSIL tek başına HPV testi hasta yaptırmak istemedi—–>Kolposkopi+ECC(Endoservikal küretaj)

3.LSIL ve HPV POZİTİF—->Kolposkopi+ECC

HSIL

HSIL:High grade squamous Intraepitelial Lesions

HSIL:Smear testinde bu sonuç görüldüğünde hemen doku biopsisine gidilmelidir.Hemen kolposkopi endoservikal küretajla yapılmalıdır.Veya kolposkopi yaparken gör ve tedavi et yöntemini kullanılıp parça alınmalıdır. Bu yöntem ile hem tanı hem  tedavi olur ki bu yöntem LEEP’dir.LEEP açılımı LOOP ELECTROSURGİCAL EXCİSİON ‘dır.

Read More
Translate »