Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Jinekolojik Kanser Nedir?

Kadınsal organlarda meydana gelen kanser türlerine jinekolojik kanser adı verilmektedir. Ne yazık ki her yıl binlerce kadın jinekolojik kanserler nedeni ile hayatını kaybetmektedir. Bunun nedeni ise jinekolojik kanserlerde ölüm oranı riskinin yüksek olması değil sadece kadınların bu tip rahatsızlıklarda ne yazık ki doktora en son aşamada gitmelerinden kaynaklanmaktadır.

Rahim Kanseri

Kadınlarda görülen jinekolojik kanser türleri arasında en sık görülenlerden biride rahim kanseridir. Rahim dokusunu oluşturan hücrelerin DNA’larında yaşanan bozulmalar sonucunda meydana gelen bu kanser türü aynı zamanda en kolay tedavi edilen kanser türlerinden biridir. Çünkü rahim hayatsal önem taşıyan bir organ almayıp alınması da son derece kolay olan bir organdır.

Yani rahim kanseri ölüm riski aslında normal koşullar altında son derece düşüktür ancak pek çok kadında rahim kanseri 4. evre belirtileri ortaya çıktığında yakalanabildiği için ölüm oranı yükselmektedir. Diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi rahim kanseri de erken teşhis edilebildiği takdirde son derece kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Yani rahim kanseri birinci evre boyutundayken yakalandığında bazen rahim alınmadan dahi kalıcı olarak tedavi edilebilirken rahim kanseri 4. evre yaşam süresi ise maalesef ki büyük oranda azalmaktadır. Bu nedenle kadınların hiçbir jinekolojik şikayetleri olmasa dahi yılda en az 2 kere 6 aylık periyodlar dahilinde jinekoloji muayenesi olmaları gerekmektedir.

Yine buna ek olarak her türlü ara kanama, düzensiz adet kanamaları, şiddetli karın ve kasık bölgesi ağrıları yaşanması durumunda hiç vakit kaybedilmeden mutlaka doktora başvuruda bulunularak muayene olunmalıdır. Ölümcül olanan kanser değil geç kalınan teşhis olduğu unutulmamalı, düzenli doktor muayenesi ve yaşınıza göre kanser tarama testleri yapılarak bariz riskler her zaman kontrol altında tutulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »