Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kadın Hastalıklarında Muayene Nasıl Yapılır?

Yabancı ülkelerde kadınların düzenli olarak jinekolojik muayene olma alışkanlığı bulunurken ülkemizde ise ne yazık ki pek çok kadın sağlık sorunlarında son aşamaya gelene kadar bir kadın hastalıkları doktorunu ziyaret etmemeyi tercih etmektedir. Bunun en önemli nedeni kadın hastalıkları muayenesi için anlatılan abartılı hikayelerdir. Yine toplum olarak kız çocuklarını yetiştirirken yapılan yanlış telkinlerde yetişkin olduklarında bu küçük kız çocuklarının doktora gitmekten çekinmelerine neden olmaktadır Peki, kadın hastalıklarında muayene nasıl yapılır?

Kadın hastalıkları için yapılacak olan muayenenin nasıl yapılacağını belirleyen en önemli faktör kişinin cinsel durumudur. Bakire olan kişilerin muayeneleri için ultrason ile görüntüleme yöntemlerinden yararlanılarak karın bölgesinden muayene yapılırken bakire olmayan kadınlarda ise alttan muayene olarak bilinen vajina muayenesi yapılmaktadır. Bunun için özel olarak geliştirilen bir masaya alınan kadının vajina ağzına özel bir parça açılarak vajinası uygun açıklığa getirilir.

Daha sonra elle muayene ve vajinal ultrason yöntemleri gibi farklı yöntemler kullanılarak kadın hastalıkları muayenesi gerçekleştirilir. Tercih edilen yöntem ne olursa olsun burada amaç kesinlikle hastanın kendisini en rahat hissedebileceği şekilde muayenesini tamamlamaktır. Yapılan düzenli muayeneler sonucunda pek çok ciddi kadın hastalığı bile erken dönemde teşhis edilebilmekte ve bu sayede çok daha kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu kadının hiçbir şikayeti olmasa bile yılda en az  3 ayda bir kere olmak üzere 4 kere doktor kontrolünden geçmesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »