Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kadınlarda Adet Düzensizliği Neden Olur?

Kadınlarda adet düzensizliği pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilmekte olup aktif cinsel hayatı olan kadınlarda ilk değerlendirilmesi gereken gebelik olup olmadığıdır. Günlük hayatta yaşanan yoğun stres, aşırı kilo alınması ve bazı cinsel hastalıklar da adet gecikmesi ve düzensizliklerin yaşanmasına neden olabilmektedir.

Her adet gecikmesi gebelik belirtisi olarak kabul edilemeyeceği gibi aynı zamanda aktif bir cinsel hayatı olan kadınlarda adet gecikmesi mutlaka gebelik testi yapılmasını gerektirmektedir. Adet gecikmesini takip eden 5. gün itibari ile idrarda gebelik testi yapılabilir. Gebelik testinin negatif sonuçlanması ancak adet gecikmesinin devam etmesi durumunda testin tekrar edilmesi ve bir kadın hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmesi zorunludur.

Çünkü adet gecikmesi ve düzensiz adet görülmesi altta yatan bir soruna bağlı olarak ortaya çıkmakta ve bu sorunun zamanında bulunarak tedavi edilmemesi durumunda ne yazık ki ciddi sağlık sorunları yaşanabilmektedir. Hormonal bozukluklardan jinekolojik kanser türlerine kadar pek çok hastalık adet düzensizliği yaşanmasına neden olabilir. Ancak altta yaşanan sorun ne olursa olsun mutlaka tespit edilmeli ve sorun çok daha fazla ilerlemeden mutlaka tedavi edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »