Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonu çok sık görülen bir hastalık olup ne yazık ki kadınlarda erkeklere oranla tam 8 kat daha fazla görülmektedir. Her 10 kadından en az 6’sı hayatının bir bölümünde idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığı geçirir. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu mutlaka zamanında tedavi edilmeli ve sık sık tekrarlanmasına dikkat edilmelidir.

Aksi durumda kronik idrar yolu enfeksiyonu adı verilen ve ilaç kullanılmasına rağmen sürekli tekrarlayan sistit atakları gerçekleşir. Bir diğer tehlike ise hastalığın kronikleşmesinden sonra müzminleşmesidir ki bu çok tehlikelidir. Ne yazık ki müzmin sistit ya da müzmin idrar yolu enfeksiyonu kişiye tedavi uygulanmasına rağmen geçmeyen bir hastalıktır ve sürekli nüks ederek kişinin günlük hayatını dahi yaşanamaz bir hale getirebilir.

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu nedenleri arasında ilk sırada kadının fizyolojik durumu yer almaktadır. Kadınların idrar kanallarının kısa bir şekilde dışarı açılması ve bölgenin hemen altında yer alan bölgelerde mikrop oluşumuna son derece uygun bir alan bulunması hijyen kurallarına dikkat edilmemesi takdirde kadınları hedef haline getirmektedir. İdrar torbasına yerleşen mikroplar zamanla enfeksiyon oluşmasına neden olarak idrar yolu enfeksiyonu oluşmasına neden olur. Bir başka neden ise cinsel yönden aktif olan kadınlarda eşlerin kendi temizliklerine yeterli özeni göstermemesidir. Bunlara ek olarak havuz ve saunalar gibi ortak kullanım alanları da enfeksiyonların yayılma nedenleri arasında kabul edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »