Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kadınlarda Kısırlık Tedavisi Nedir?

Kadının korunmadan cinsel ilişkiye girmesine rağmen 1 yıl boyunca hamile kalamadığı durumlarda kısırlık ihtimali değerlendirmeye alınmalıdır. Kısırlığın belirlenmesi durumunda ise vakit kaybedilmeden kısırlık tedavisi uygulanmaya başlanır. Peki, kadınlarda kısırlık tedavisi nedir?

Kadında Kısırlık Testi Nasıl Yapılır?

Korunmasız olarak 1 yıl boyunca cinsel ilişkiye girmesine rağmen hamile kalamayan, ya da 35 yaşını aşan, düzensiz adet gören ya da hamile kalmayı zorlaştıran hastalıkları olan kadınlara kısırlık olup olmadığını belirlemek amacı ile kısırlık testi uygulanmaktadır.

Kadınlarda kısırlık testi olarak ilk aşama yumurtlama testi yapılmasıdır. Kadınlarda yumurtlama testi için Progesteron testi uygulanır ve hormon seviyesi ölçülür. Yine ultrason ile görüntüleme yapılarak yumurta çatlatması süreci takip edilir. Buna ek olarak tüplerin açık olup olmadığının anlaşılması için ilgi testlere ek olarak rahim testleri yapılır.

Kadınlarda Kısırlık Tedavileri

Kadınlarda kısırlık tedavisi sürecinde atılması gereken ilk adım kısırlığı yaratan nedeni bulmaktır. Zaten bu nedeni ortadan kaldırdığınız anda kısırlık tedavisi gerçekleşmiş olacaktır. Örneğin tüplerde daralma nedeni ile kısırlık yaşayan bir kadının tüp bebek tedavisi görerek bebek sahibi olması son derece kolaydır. Çünkü bu yöntemde yumurta toplama işlemi özel yöntemlerle yapılmakta olup yine embriyo laboratuvar ortamında tüplerde oluşturularak sonradan rahim içerisine yerleştirilmektedir.

Yine miyom nedeni ile gebe kalamayan kadınlarda miyom ameliyatı ile miyomun alınması ile gebelik elde edilebilir. Burada önemli olan kısırlığın nedenleri hakkında detaylı bir araştırma yapmak ve bu nedeni ortadan kaldırarak tedavi sürecini başarı ile tamamlayarak gebelik planlaması aşamasına geçilmesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »