Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kadınlarda Neden Kızlık Zarı Var?

Sağlıklı olarak dünyaya gelen her kadında kızlık zarı bulunur. Sanılanın aksine yabancı ülkelerin bir çoğunda da kızlık zarı hala bekaretin simgesi olarak büyük önem görmektedir. Bizi yabancı ülkelerden bu konuda ayıran en önemli fark ise evlilik öncesi bekaretini kaybeden genç kızların büyük tepkilere maruz bırakılmasıdır. Peki, bazen intiharlara ve cinayetlere bile neden olabilen kızlık zarı neden vardır?

İnsan vücudunda bulunan her yapının önemli bir nedeni ve görevi bulunurken kızlık zarının görevi hakkında henüz kesin bir veri elde edilememiş durumdadır. Uzun süredir “kızlık zarı neden var?” sorusuna yanıt arayan bilim adamları kesin bir fizyolojik neden ortaya koyamamakla beraber elde edilen veriler ise tartışmalıdır. Bazı bilim adamları bu konu hakkında henüz kesin bir neden bulunamadığını ve bu zarın sadece bekaret gösterici olduğunu dile getirirken bazı bilim adamları ise bu zarın genital enfeksiyonlara karşı genç kızları, çocukları ve bebekleri koruduğunu iddia etmektedir.

Ancak bu teoride belirtilen koruyucu bariyer iddiaları kızlık zarının ortasında adet kanamalarının dışarıya atılmasını sağlayan bir delik bulunması nedeni ile inandırıcılığını kaybetmektedir. Yani kızlık zarının yararları arasında gösterilen koruyucu etki de bu yapının ortasının delik olması nedeni ile ne yazık ki mantık dışıdır. Yapılan pek çok araştırmaya rağmen bu zarın kanama ile bekaret göstergesi elde edilmesinin dışında pek bir işlevi olmadığını ortaya koymaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »