Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kadınlarda Yumurtlama Dönemi Nasıl Anlaşılır?

Planlı gebelik yaşamak isteyen anne adayları için önemli bilgilerden biri de yumurtlama dönemidir. Yine aynı şekilde anne olmak istiyorum diyen ancak bir türlü bu amacına ulaşamayan kadınlar için de yumurtlama dönemi takibi gebelik ihtimalini arttıran önemli kriterlerden biridir. Peki, kadınlarda yumurtlama dönemi nasıl anlaşılır?

Daha kolay hamile kalmak için takip edilmesi büyük önem taşıyan yumurtlama dönemi içerisinde vücutta bir dizi farklılık yaşanır. Bu dönemde kadınlarda vücut ısısı yükselirken yine çok hafif kanlı akıntı oluşması da sıklıkla görülmektedir. Bu dönemi takip etmek isteyen kadınların en büyük yardımcısı ise yumurtlama testi yapmaktır. Bu testi yapmak isteyen kadınların ilk yapmaları gereken bir derece edinerek vücut sıcaklıklarını takip etmektir.

Vücut sıcaklığının yükselişe geçmesi yumurtlamanın başladığını gösteren en önemli belirti olup bunun tespit edilmesi durumunda hemen yumurtlama testi yapılır. Bu test gebelik testi benzeri bir uygulama olup tek farkı gebeliğin yerine yumurtlamayı göstermesidir. Testin pozitif çıkması kadının yumurtlama döneminde olduğunu gösterirken negatif çıkması ise yumurtlamanın henüz başlamadığını göstermektedir. Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama dönemi de belirli bir düzen içerisinde gerçekleşir. Ancak yine de yumurtlama testi yaparak bundan emin olmak önemlidir. Yumurtlama dönemi içerisinde korunmasız cinsel ilişki yaşamak kadının hamile kalma ihtimalini büyük oranda arttırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »