Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kanda Gebelik Testi En Erken Ne Zaman Belli Olur?

Yapılan tüm gebelik testleri kadının gebe kalması ile beraber yükselişe geçen Beta HCG değerlerini tespit etmeye yönelik olarak çalışmaktadır. Bu hormon ilk olarak kanda yükselişe geçer ve ardından kanın böbreklerde süzülmesi ile beraber idrarda da yükselişe geçer. Ancak bunun için kanın belirli bir süre süzülmesi gerektiği için idrarda gebelik testi daha geç dönemde sonuç verirken kanda gebelik testi ise erken dönem gebelik testi olarak kabul edilmektedir. Peki, kanda gebelik testi en erken ne zaman belli olur?

Kanda Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Kanda gebelik testinin doğru sonuç verebilmesi için HCG hormonunun yükselişe geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle erken dönemde yapılan gebelik testleri hatalı sonuçlar verebileceği için mutlaka doğru zamanın beklenmesi gerekmektedir. Ancak yapılan testler sonucunda gebeliğin oluşmasını takip eden 12. gün itibari ile kanda gebelik testi ile sonuç alınabilmektedir.

Tüp Bebekte Gebelik Testi 

Özellikle de tüp bebek tedavisi gibi planlı gebeliklerde kadınların gebe olup olmadıklarını anlama ihtiyacı daha yüksek olduğu için erken gebelik testi ihtiyacı artmaktadır. Zaten tüp bebek tedavisinin başarılı olup olmadığı ve tedavinin sürecinin buna göre belirlenecek olması nedeni ile embriyo transferi sonrasında bu transferi takip eden 12. gün itibari ile gebelik testi yapılarak sonuç değerlendirmesi gerçekleştirilmektedir.

u tarihten önce yapılan kanda gebelik testi hatalı sonuçlar vereceği için kesinlikle acele edilmemesi ve en azından gebelik şüphesi yaşanılan cinsel ilişkinin üzerinden ya da embriyo transferini takip eden 12. günün beklenmesi önerilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »