Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır, Ne Zaman Belli Olur?

En erken gebelik testi olarak bilinen kanda gebelik testi gebelik şüphesi yaşayan kadının kan numunesi üzerinden gebelik sorgulaması yapılan özel bir test yöntemidir. Kadının hamile kalması durumunda hızlı bir şekilde kanında bulunan HCG isimli hormonda hızlı bir yükselme başlar. Bu hormonun hamilelik dışında yükselmesi çok nadir görüldüğü için aynı zamanda adı hamilelik hormonu olarak ta anılmaktadır.

HCG hormonu kadın hamile kaldığı anda yani yumurta sperm ile döllendiği an hemen yükselmeye başlar. Bu nedenle tüm gebelik testleri ne kadar farklı olursa olsun bu hormonu tespit etmeye yönelik olarak çalışır. Söz konusu HCG hormonu ya da hamilelik hormonu ilk olarak kanda yükselişe geçtiği için en erken gebelik tespiti kan üzerinden alınan numuneler üzerinden sonuç vermektedir. Yani erken gebelik testi önce her zaman kanda gebelik testi ile mümkündür.

Kanda gebelik testleri laboratuvar ortamında yapılmakta olup günümüzde eczanelerde satılan kanda gebelik testleri de yapılmaktadır. Evde kanda gebelik testi kitini uygulayan kişiler genelde parmaktan alınan kan numunesi üzerinden sonuç vermektedir. Ancak en kısa sürede ve en kesin sonuçları almak isteyen kişilerin sağlık kuruluşlarında bu testi yaptırmaları önerilmektedir. Burada önemli olan hamilelik şüphesi yaşayan kadın için bu şüphenin varlığı hakkında en doğru bilgiyi en kısa sürede verebilmektir. Günümüzde kanda gebelik testi sağlık ocaklarında dahi ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »