Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kimler Kürtaj Yaptırabilir, Kimler Kürtaj Olamaz?

Kürtaj denildiği anda ilk olarak istenmeyen gebelikler gelse de günümüzde kürtaj çeşitli kadın hastalıklarının tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır. İstenmeyen gebeliğin sonlandırılması işlemlerinde kadınların bilmeleri gereken en önemli nokta kürtajın kesinlikle gebelikten korunma yöntemi olmadığıdır. Birden fazla kürtaj olmak kadının ileri ki yıllardaki doğurganlığı için bazı risklerin oluşmasına neden olabilmektedir.

Bu nedenle kürtaj sadece zorunlu olduğu dönemde tercih edilmelidir. Gebeliğin sonlandırılması için kürtaj olmak isteyen kadınlarda hem hamile olan kadın için yaş sınırı uygulanmakta hem de gebelik haftası için sınırlama uygulanmaktadır. Buna göre

  • 15 yaşından küçük olan kızlara kürtaj yapılamaz,
  • 15-18 yaş aralığında olan kızlarda yasal vasisinin izni olmadan kürtaj yapılamaz,
  • Gebelik haftasının 10. haftayı geçmesi durumunda kürtaj yapılamaz,
  • Hamile olan kadının rızası olmadan kürtaj yapılamaz,
  • Anne adayının hayati risk oluşturacak bir durumda olması durumunda kürtaj yapılamaz.

Bunların tam tersi olan durumlarında tümünde ise kürtaj yapılabilmektedir. Ülkemizde yasal sınırlar içerisinde kalan tüm kadınlar kürtaj olma hakkına sahiptir. Bu nedenle düşük hapı kullanılması yada delici cisimler ile rahim içerisine müdahale de bulunulması kesinlikle hayatı riskin doğmasına neden olabilecek ciddi sorunlara yol açacağı için uzak durulması gereken yöntemlerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »