Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kısırlık Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Kadının düzenli şekilde cinsel ilişkiye girmesine ve bu ilişkilerde korunmamasına rağmen takip eden 12 ay içerisinde doğal yollardan gebe kalamaması durumuna kısırlık denilmektedir. Ancak pek çok çiftin bu konuda yanıldığı en önemli nokta bu 12 aylık süre zarfında kadının hiç korunmamış olması gerekliliğidir. Yani kadın 6 ay korunmadan cinsel ilişkiye girdikten sonra bir kere bile korunarak cinsel ilişkiye girerse takvim başa alınmalıdır. Yani korunmasız cinsel ilişki kesintisiz bir şekilde 12 ay sürmelidir.

Kısırlık nedenleri ise kadına bağlı kısırlık nedenleri ve erkeğe bağlı kısırlık nedenleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Kısırlık tedavisi gören her 100 çiftten 30 tanesinde kadından kaynaklı, 30 tanesinde erkekten kaynaklı, 30 tanesinde hem kadından hem de erkekten kaynaklı sorunlar yaşandığı görülürken 10 çiftte ise gebeliğe engel hiçbir sorun olmadığı tespit edilmiştir. Çiftlerin çok yoğun şekilde bebek istemesi, gebe kalınamadığı için yoğun stres yaşanması ve bebeğin cinselliğin tek amacı olarak görülmesi nedensiz kısırlık görülmesini tetiklemektedir.

Kadınlarda kısırlık nedenleri arasında kadının üreme organlarında yaşanan sorunlar, yumurtlamanın olmaması ya da sağlıklı yumurta oluşturulamaması ve fallop tüplerinde yaşanan sorunlar olarak öne çıkmaktadır. Erkeklerde kısırlık nedenleri ise sperm sayısının az olması, sperm hareketliliğinin düşmesi ya da hiç sperminin bulunmaması gibi nedenlerdir. Kısırlık tedavisi için öncelikle altta yatan nedenin tespiti önemlidir. Kısırlık nedeni saptandıktan sonra bu neden ortadan kaldırılarak tekrar normal gebelik için bekleme süresi başlatılır. Normal yolla gebelik oluşmazsa bu durumda tüp bebek tedavisi uygulanmasına geçilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »