Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Türkiye’de hala pek çok töre cinayetine neden olan kızlık zarı ne yazık ki eğitim seviyesinin yükselmesine rağmen hala büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu nedenle evlilik öncesi cinsel deneyim yaşayan kadınların pek çoğu daha sonrasında bundan pişmanlık duyarak kızlık zarı tamiri yöntemlerine yönelmektedir. Peki, kızlık zarı nasıl dikilir?

Kızlık zarının dikilmesi aslında kullanılan basit bir benzetmedir. Burada yapılan işlem ise bozulan kızlık zarının etrafındaki dokulardan yararlanılarak tekrar yapay bir kızlık zarı oluşturulmasıdır. Kalıcı kızlık zarı tamiri olarak ta bilinen bu yöntemde operasyonun ardından yaşanan ilk cinsel deneyimde kanama garantisi verilir. Yine yapılan müdahale sonrası kadınların yaşadıkları korkulardan biri de “kızlık zarının dikildiği anlaşılır mı?” sorusudur. Bu yöntem ile yapılan müdahaleler kesinlikle cinsel açıdan birlikte olduğunuz kişi tarafından anlaşılmaz.

Sadece uzman bir jinekolog tarafından yapılan muayene sonucu kızlık zarının tamir edilmesi belirlenebilir. Bu durum mahkeme kararı olmadığı sürece doktor tarafından ikinci kişilerle paylaşılamaz. Bu nedenle kızlık zarını diktiren kadınlar kendilerini güven içinde hissederek hayatlarına devam edebilirler. Hızla gelişen dünyaya ayak uydurmaya çalışan toplum maalesef ki kadınlar üzerinde kurulan baskıyı her geçen gün arttırarak devam ettirirken kadınların mücadeleleri konusunda tıp her geçen gün onları destekleyecek yeni yöntemler üretmeyi sürdürmektedir. Kızlık zarı tamiri bunlardan sadece birisi olup yapılan operasyonlar binlerce kadının töre cinayetlerinin yeni kurbanları olmalarını engellemesi açısından son derece önemli bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »