Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Genç kızların en büyük korkularından biride evlenmeden önce kızlık zarının bozulmasıdır. Sevdiği kişi ile cinsel deneyim yaşamak isteyen ancak daha sonra toplumun baskısı ile karşı karşıya kalmaktan çekinen genç kızlar büyük bir ikilem yaşamaktadır. Öncelikle bilinmelidir ki esnek kızlık zarı yapısına sahip olan genç kızlar hariç tam bir cinsel birleşme yaşayan genç kızların tümünde kızlık zarı kesinlikle bozulur. Peki, kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır?

Kızlık zarının bozulduğunu gösteren en önemli gösterge aynı zamanda erkekler içinde büyük bir önem taşıyan kanama belirtisidir. Kızlık zarının bozulmasına bağlı olarak burada yer alan kılcal dokuların zarar görmesi nedeni ile bir miktar kanama yaşanır. Ancak bu kanamanın miktarı kişinin kızlık yapısına da bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazen kanama yoğun, bazen çok az bazen ise hiç meydana gelmeyebilir. Bu kişinin kızlığının bozulmadığı anlamına gelmez. Kanamanın olmadığı kızlık zarı bozulmaları sadece uzman bir kadın hastalıkları doktoru tarafından belirlenebilir.

Kadın hastalıkları doktoru yapacağı ön bir muayene ile kızlık zarının bozulup bozulmadığı hakkında bilgi verebilir. Ancak ülkemizde yaşanan töre cinayetlerini engelleyebilmek adına bu bilginin kişinin kendi rızası olmadan verilmesi mümkün değildir. Zaten kadın hastalıkları doktoru yapacağı muayene esnasında sadece sizi odasına alacak ve burada sizinle konuşarak gerçekten rızanız olup olmadığını anlayacaktır. Kızlık zarı evlilik öncesi bozulan ancak daha sonra toplumsal baskı ile karşılayan kişiler için ise kızlık zarı dikimi yapılarak tamir edilmesi fırsatı verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »