Kızlık Zarının Dikildiği Anlaşılır Mı?

Kızlık zarını diktirmek isteyen kişilerin yaşamış oldukları en büyük endişelerden biride yapılan işlemin diğer kişiler tarafından anlaşılıp anlaşılamayacağıdır. Kızlık zarı dikimi son derece önemli bir operasyon olup mesleki anlamda deneyim ve bilgi sahibi olan jinekologlar tarafından yapılmalıdır. Aksi durumlarda operasyon sonrası enfeksiyon riski yüksek olup yine ilk cinsel ilişkide kanamanın meydana gelmesi de riske girmektedir. Peki, kızlık zarı dikimi doktor tarafından anlaşılır mı?

Kızlık Zarı Dikimi Kayıtlara Geçer Mi?

Bu sorunun yanıtı operasyonun nerede yapıldığına bağlı olarak değişmektedir. Ancak bilinmelidir ki yapılan tüm operasyonların kayıtları tutulmaktadır ancak açıklamanın ne olarak geçtiği bu noktada önemlidir. Özellikle de SGK anlaşmalı merkezlerde kayıtlar tutulur ancak özel poliklinikler hastalarının mahremiyetinin korunması adına operasyonun adını değiştirerek kayıt altına almayı tercih etmektedir.

Yine hiçbir şekilde bu kayıtlara bireysel kişilerin başvuruda bulunarak ulaşmaları mümkün değildir. 18 yaşından büyük olan kişilerin anneleri, babaları ve eşleri dahi hiçbir şekilde sizin hasta bilgilerinizi alma hakkına sahip değildir. Dosyanız ve geçirdiğiniz operasyonun detayları ancak bunu gerektiren bir mahkeme kararı bulunması halinde paylaşılabilir. Bunun dışında sizin bilgilerinizin ikinci kişilerle hastane yönetimi tarafından paylaşılması kesinlikle ama kesinlikle mümkün değildir. Yani hastane kayıtlarınıza bir başkasının ulaşması endişesi ile bu operasyonu olmaktan çekinmenize gerek yoktur.

Erkek Arkadaşım / Sevgilim Kızlık Zarımı Diktirdiğimi Anlar Mı?

Kesinlikle ilişkiye girdiğiniz kişinin bu durumu anlaması mümkün değildir. Çünkü ilişki sonrası kanama normal bekâret kanaması nasıl olursa o şekilde gerçekleşmektedir. Burada önemli olan eğer vajinada genişleme yaşandıysa kızlık zarı dikimi operasyonu ile eş zamanlı olarak vajina daraltma ameliyatının da uygulanmasıdır.

Bu sayede erkek arkadaşınızın ya da eşinizin cinsel ilişkide şüphelenmesini gerektirecek her türlü olumsuzluk ortadan kaldırılmış olur. Kızlık zarı dikimi aslında operasyona verilen isim olup kalıcı kızlık zarı tamiri yönteminde baştan yapay bir kızlık zarı oluşturulduğu için yapılan operasyonun kesinlikle anlaşılması söz konusu değildir. Yani ortada dikiş falan yoktur ve bunun anlaşılması hiçbir şekilde mümkün değildir. Geçici kızlık zarı dikimi yönteminde de atılan dikişler çok küçük olup kanama ile beraber ipin dışarı çıkması ve bu şekilde anlaşılması gibi bir durumda söz konusu olmamaktadır.

Kızlık Zarının Dikildiği Doktor Tarafından Anlaşılır Mı?

Evet, uzman doktorlar tarafından yapılan muayenelerde kızlık zarının dikilip dikilmediği anlaşılabilmektedir. Ancak bunun anlaşılabilmesi için muayenenin mutlaka cinsel ilişki öncesi yapılması gerekir. Cinsel ilişkiye girdikten sonra yapılacak olan muayenelerde ise kesinlikle durumun anlaşılması söz konusu değildir. Yani kızlık zarını diktiren kişinin cinsel ilişkiye girmeden önce muayene edilmesi durumunda kızlık zarının dikilip dikilmediği anlaşılırken cinsel ilişki sonrası ise kesinlikle anlaşılamamaktadır.

Cinsel ilişki öncesi yapılan muayene hususunda ise doktorun bu durumu aksini zorunlu kılan bir mahkeme kararı bulunmadığı sürece kadını muayene getiren kişi ya da kişilere açıklama sorumluluğu bulunmamaktadır. Hatta pek çok jinekoloji doktoru kızlık zarı muayenesi için getirilen hastaların yaşamış oldukları baskıyı hissettikleri anda böyle bir hizmet vermemekte ve mesleki etik açısından hastalarının bilgilerini ikinci kişilerle paylaşmamayı tercih etmektedir. Özellikle de 18 yaşından büyük kadınlar reşit oldukları için bu konuda daha şanslıdırlar.

Kızlık Zarı Kontrolünde Doktor Aileye Haber Verebilir Mi?

Bu noktada ise devreye hasta doktor gizliliği girmektedir. Ülkemizde kızlık zarı muayenesi ile ilgili olarak hekimlerce uygulanan yasal prosedürler bulunmakta olup 18 yaşından daha büyük olan kişiler için bekaret muayenesi yapılarak bu bilginin ikinci kişilerle paylaşılması söz konusu değildir. Bu bilgi sadece ve sadece bunu zorunlu kılan bir mahkeme kararı bulunması halinde paylaşılabilmektedir. Kaldı ki böyle durumlarda da yapılan kızlık zarı muayenesi sonuçları aileler ile değil mahkeme ile paylaşılmaktadır. 18 yaşından küçük olan yani reşit olmayan kızlar izin bekâret muayenesi ise ancak ebeveynler eşliğinde yapılabilir. Yine ailenin baskısı altında olan kız çocukları için jinekologlar hiçbir şekilde kızlık zarı muayenesi yapmamalıdır. Özel hastanelerde ve polikliniklerde kızlık zarı muayenesi için aradığınız mahremiyet çok daha iyi sağlanacağı için bu konu hakkında endişeniz varsa devlet hastanesi yerine özel hastaneleri tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır. Kızlık zarı dikimi fiyatları yazısını okuyabilirsiniz.

Hemen Ara
Whatsapp