Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Küçük Delikli Kızlık Zarı Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinanın hemen giriş bölümünde yer alan kızlık zarı farklı tiplere sahiptir. Bunlardan biri de küçük delikli kızlık zarı adı verilen tiptir. Bu zar tipi ne yazık ki adet görmeye başlayan genç kızlarda adet kanının dışarıya tam olarak atılmasının zor olması nedeni ile oldukça zorlu bir şekilde geçirilmesine neden olmaktadır.

Halk arasında minik delikli kızlık zarı olarak ta anılan bu zar tipinde delik vardır ancak çok küçük olduğu için hem adet dönemleri ağrılı geçmekte hem de ilk cinsel ilişkide aşırı zorlanma yaşanabilmektedir. Yaşanan olumsuzlukların şiddetlenmesi durumunda mutlaka doktor müdahalesi gerekir. Küçük delikli kızlık zarı tedavisi için genelde kadın hastalıkları doktoru özel yöntemler ile kızlık zarının deliğini bir miktar büyütmektedir. Bu sayede cinsel ilişkiye girmeyen kadınlarda adet dönemleri çok daha kolay bir şeklide meydana gelirken yine ilk cinsel deneyim esnasında ağrı oluşma riski azalmaktadır.

Aşırı ağrılı adet dönemi geçiren kadınlarda mutlaka çok küçük delikli kızlık zarı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü deliğin küçük olması nedeni ile içeride biriken adet kanaması tam olarak dışarıya atılamamakta ve bu da yoğun ağrı ataklarının yaşanmasına neden olabilmektedir. Çok nadir olsa da bazen adet dönemlerinde sıkıntı yaşamayan kadınlarda da küçük delikli kızlık zarı olduğu tespit edilebilmektedir. Yapılan küçük bir müdahale ile bu sorun tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »