Kürtaj İçin Yasal Süre Ne Kadar?

Çocuk sahibi olmak istemeyen kişilerin hamile kalması halinde yapılması gereken tek işlem çocuğu aldırmaktır. Kürtaj olarak adlandırılan bu yöntem ile birlikte hamilelik sonlandırılır ve böylece kişiler istediği sonucu elde edebilir. Fakat Türkiye’de bu operasyonların uygulanabilmesi adına 10 haftalık bir süre geçerlidir. Bu sürenin aşılması ve mutlaka zamanında kişilerin merkeze müracaat etmesi gerekir. Aksi halde kürtaj yaptırılması söz konusu değildir. Zamanında yapılmayan başvurular nedeniyle kişiler destek alamama sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu durum ise kişilerin bu hamileliğini sürdürmesi ve bebeğin doğmasına dahi neden olabilecektir. Bu tip riskler kişilerin hayatını doğrudan etkileyecek durumdadır ve bu nedenle hamilelik düşünmeyen ve bebek sahibi olmak istemeyen kişilerin hamilelik başlangıcı itibariyle bu konuda gerekli desteği alması gerekecektir.

Bebek Aldırma Ve Kürtaj

Bebek aldırma işlemlerinde süreç çok hızlı bir şekilde ilerler ve en kısa süre içerisinde bebeğin alınması hedefler. Bu bakımdan kişilerin başlangıç aşaması itibariyle kararlı olması da yine operasyonları yönlendirecektir. Bu kişilerin kararsızlık yaşaması ya da operasyonlara karar vermede zorluk çekmesi, bu aşamada sürenin aşılmasına neden olabilecektir. Fakat belirtildiği gibi süre aşıldıktan sonra bu aşamada risk alınmış olur. 10 haftalık bebeği olan ve bu süreyi geçiren kişiler yasal yollarla destek alamayacağından dolayı bu konuda yasal olmayan yollara müracaat etmesi gibi durumlar da yine söz konusu olabilmektedir. Fakat yasal olarak hizmet vermeyen bir merkezden destek alınması çok sakıncalıdır. İstenmeyen pek çok sonucun ortaya çıkmasının yanı sıra kişilerin farklı hastalıklar yaşanması da yine görülebilir. Bu nedenle de kişilerin bu tip riskler almaması önerilir. Kürtaj operasyonlarında içerde parça bırakılması, operasyon sırasında çok fazla kanamaya sebebiyet verilebilmesi sıklıkla görülen etkilerdir. Alanında uzman olmayan kişiler tarafından yapılan operasyonlarda iyi bir sonucun alınması çok mümkün olmayacaktır. Zira oldukça riskli bir operasyon olan kürtajda tüm detaylarını düşünülmesi ve iyi bir programlamanın yapılması gerekecektir. Tüm bu hazırlıklar yapıldıktan sonra ameliyata geçilerek kişilerin kürtaj yaptırması sağlanabilir. Kişilerin acele etmemesi ve bu alanda en iyi olan merkez ile çalışmaya da gayret etmesi gerekir. Merkez sayısının fazla olması her ne kadar seçim noktasında kişilerin kafasını karıştırır. Yapılacak kısa bir araştırma, hangi merkezlerin bu noktada iyi olduğunun anlaşılmasını sağlar. Daha önce merkezlerde operasyon yaptırmış kişilerin değerlendirmelerinin okunması yine bu aşamada önem kazanmaktadır.

İnternet en büyük yardımcı olduğu gibi internet üzerinden yapacağınız incelemelerde kişiler resmi internet sitelerini kullanarak operasyonlar ile ilgili pek çok farklı bilgi alabilmektedir. Sunulan imkanlar ve yasal mevzuatlar göz önünde bulundurulduğunda, kişiler için oldukça cazip bir haftalık süreç sunulmuştur. Bu hafta içerisinde yapılacak başvurular bu konuda uygun bir şekilde destek alınmasını sağlar ve tüm hamile kadınlar kürtaj için yasal bir hak olarak gerekli desteği merkezlerden alabilir.

Hemen Ara
Whatsapp