Esra Çabuk Çömert

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

KÜRTAJ İŞLEMİNDEN SONRA YENİDEN ÇOCUK SAHİBİ OLABİLİRMİSİNİZ?

Kürtaj işlemi gebeliğin sonladırılması işlemidir.Hastalar bu işleme gelirken oldukça gergindirler.En büyük tediginlikleri de acaba yeniden çocuk sahibi olabilirmiyim sorusudur.Enfeksiyon kapamıyım sorularıdır.

Birçok hastanın kafasını karıştıran bu soruya verdiğim cevap net:Evet,çocuk sahibi olabilirsiniz.Eğer 5. Veya 6 kürtajınız ise bu durum değişebilir.Çünkü tekrarlayan kürtajlar ile rahime verilen zarar fazladır ve yapışıklıklık dediğimiz her iki duvarın birbirne yapışmasını neden olur.Bu yapışıklıkta çocuk sahibi olmanızı engeldir.Bu yapışıklıkların giderilmesi ancak ve anacak bir ameliyatla olur.Yine kürtaj işleminden sonra enfeksiyon dediğimiz bir durum geçirebilirsiniz ki bu da yapışıklığa sebebiyet verir.Kürtaj işleminden sonra muhakkak antibiyotik kullanın.

İLK veya ikinci/üçüncü kürtajlar sizi korkutmasın,sonuçta kürtaj bir korunma yöntemi değildir bende bir kadın doğum doktoru olarak sürekli bir hastanın gebe kalıp ardından bu işlemi yapmasını desteklemiyorum.O yüzden korunun diyorum….

Sevgiler….

Dr.ESRA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir