Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kürtaj

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

Kürtaj yada diğer adı ile küretaj kadınlarda hamileliğin sonlandırılması operasyonuna verilen isimdir. Halk arasında sadece hamileliğin sonlandırılması işlemi olarak bilinen kürtaj, düşük sonrası rahim içinin temizlenmesi, rahmi gebeliğe hazırlamak gibi amaçlar için de yapılan bir işlemdir. Bu şekilde yapılan kürtaj operasyonlarına “Retansiyone küretaj” adı verilir. Aynı zamanda adet süresinin normalden uzun sürmesi gibi durumlarda da kürtaj yöntemine başvurulabilmektedir.

Kürtaj operasyonu yaptırmaya karar verdiğinizde;

  • Her şeyden önce kürtajın cerrahi bir işlem olduğunu ve mutlaka tecrübeli bir kadın doğum uzmanı tarafından yaptırmanız gerektiğini unutmayın.
  • Doktorunuzun operasyon öncesi verdiği ilaçları kullanmanız gerekmektedir.
  • Kürtajdan 4-6 saat öncesine kadar yemek ve sıvı alımını kesmelisiniz.
  • Doktorunuza lokal anestezi ve genel anestezi arasındaki farkları sormalı ve kendinize hanginizin uygun olduğunu sormalısınız.
  • Kürtaj sonrasında hekiminizin uyarılarını önemsemeli, kontrollere mutlaka gitmelisiniz.
Read More

Kürtaj İçin Yasal Süre Ne Kadar?

Çocuk sahibi olmak istemeyen kişilerin hamile kalması halinde yapılması gereken tek işlem çocuğu aldırmaktır. Kürtaj olarak adlandırılan bu yöntem ile birlikte hamilelik sonlandırılır ve böylece kişiler istediği sonucu elde edebilir. Fakat Türkiye’de bu operasyonların uygulanabilmesi adına 10 haftalık bir süre geçerlidir. Bu sürenin aşılması ve mutlaka zamanında kişilerin merkeze müracaat etmesi gerekir. Aksi halde kürtaj yaptırılması söz konusu değildir. Zamanında yapılmayan başvurular nedeniyle kişiler destek alamama sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu durum ise kişilerin bu hamileliğini sürdürmesi ve bebeğin doğmasına dahi neden olabilecektir. Bu tip riskler kişilerin hayatını doğrudan etkileyecek durumdadır ve bu nedenle hamilelik düşünmeyen ve bebek sahibi olmak istemeyen kişilerin hamilelik başlangıcı itibariyle bu konuda gerekli desteği alması gerekecektir.

Bebek Aldırma Ve Kürtaj

Bebek aldırma işlemlerinde süreç çok hızlı bir şekilde ilerler ve en kısa süre içerisinde bebeğin alınması hedefler. Bu bakımdan kişilerin başlangıç aşaması itibariyle kararlı olması da yine operasyonları yönlendirecektir. Bu kişilerin kararsızlık yaşaması ya da operasyonlara karar vermede zorluk çekmesi, bu aşamada sürenin aşılmasına neden olabilecektir. Fakat belirtildiği gibi süre aşıldıktan sonra bu aşamada risk alınmış olur. 10 haftalık bebeği olan ve bu süreyi geçiren kişiler yasal yollarla destek alamayacağından dolayı bu konuda yasal olmayan yollara müracaat etmesi gibi durumlar da yine söz konusu olabilmektedir. Fakat yasal olarak hizmet vermeyen bir merkezden destek alınması çok sakıncalıdır. İstenmeyen pek çok sonucun ortaya çıkmasının yanı sıra kişilerin farklı hastalıklar yaşanması da yine görülebilir. Bu nedenle de kişilerin bu tip riskler almaması önerilir. Kürtaj operasyonlarında içerde parça bırakılması, operasyon sırasında çok fazla kanamaya sebebiyet verilebilmesi sıklıkla görülen etkilerdir. Alanında uzman olmayan kişiler tarafından yapılan operasyonlarda iyi bir sonucun alınması çok mümkün olmayacaktır. Zira oldukça riskli bir operasyon olan kürtajda tüm detaylarını düşünülmesi ve iyi bir programlamanın yapılması gerekecektir. Tüm bu hazırlıklar yapıldıktan sonra ameliyata geçilerek kişilerin kürtaj yaptırması sağlanabilir. Kişilerin acele etmemesi ve bu alanda en iyi olan merkez ile çalışmaya da gayret etmesi gerekir. Merkez sayısının fazla olması her ne kadar seçim noktasında kişilerin kafasını karıştırır. Yapılacak kısa bir araştırma, hangi merkezlerin bu noktada iyi olduğunun anlaşılmasını sağlar. Daha önce merkezlerde operasyon yaptırmış kişilerin değerlendirmelerinin okunması yine bu aşamada önem kazanmaktadır.

İnternet en büyük yardımcı olduğu gibi internet üzerinden yapacağınız incelemelerde kişiler resmi internet sitelerini kullanarak operasyonlar ile ilgili pek çok farklı bilgi alabilmektedir. Sunulan imkanlar ve yasal mevzuatlar göz önünde bulundurulduğunda, kişiler için oldukça cazip bir haftalık süreç sunulmuştur. Bu hafta içerisinde yapılacak başvurular bu konuda uygun bir şekilde destek alınmasını sağlar ve tüm hamile kadınlar kürtaj için yasal bir hak olarak gerekli desteği merkezlerden alabilir.

Read More

Kürtaj Düşünen Kadınlar Ne Yapmalı?

Hamile kalan fakat çocuğu doğurmak istemeyen kişiler, bu konuda çok farklı yöntemlere başvurabilmektedir. Bu sürecin öğrenilmesini istenmeyen kişiler, yasal olmayan yerlerde yaptırdıkları operasyonlarla bu konuda destek almaya çalışmaktadır. Fakat kürtaj için bu tür durumlar son derece risk içerir ve kadınların kesinlikle bu tip çözümlere yönelmemesi gerekmektedir. Öyle ki operasyonlar, kişilerin çok hassas bölgesine uygulanır ve bu sırada enfeksiyon kapılma riski oldukça fazladır. Aynı zamanda başarısız bir operasyon sonraki dönemlerde çok farklı sağlık problemlerini ortaya çıkarabilecektir. Bu tip risklerin alınmaması ve hayati tehlike gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılmaması adına ise kişilerin başlangıç aşaması itibarıyla uygun bir yol izlemesi gerekecektir.

Türkiye’de Kürtaj Çalışmaları

Türkiye genelinde pek çok farklı merkezden kişiler destek alma şansına sahiptir. Fakat merkezlerin tıbbi yeterliliği ve uzmanların bu konudaki deneyimleri aynı değildir. Bu nedenle de başlangıç aşaması itibariyle merkezlerin değerlendirilmesi sırasında bu tip detaylara dikkat edilmelidir. Merkez seçimi yapıldıktan sonra ise yapılması gereken tek işlem randevu almak ve bu randevu dahilinde kürtaj operasyonlarını yaptırmaktır. Kişiler için kürtaj karar vermesi zor bir işlemdir ve bu nedenle de çeşitli çekinceler yaşanabilir. Fakat kişilerin karar verme aşamasında dikkatli olması ve çevresindeki etkilerden uzak bir şekilde karar verebilmesi ilerdeki pişmanlıkları ya da olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır. Bu tip durumlar söz konusu olduğunda, iyi bir hazırlık süreci ile kendi hayatınız için iyi bir karar verebilirsiniz.

Türkiye genelinde pek çok farklı merkezin bu hizmetin sunulması, kişiler için şanstır. Öyle ki sorun yaşamamak adına pek çok farklı merkez incelemeye tabi tutulabilir. Bu inceleme sonucunda ise merkezler tarafından sunulan hizmetler ile ilgili pek çok farklı detaya erişimi sağlanmaktadır. Merkezlerin sunduğu hizmetlerde dahi farklılıklar olduğu görülecektir. Bu bakımdan kürtaj söz konusu olduğunda kişilerin acele etmemesi ve yasal süre içerisinde bu konuda destek alması gerekir.

Türkiye kapsamında pek çok kişi kürtaj operasyonlarını tercih ederek yaptırmaktadır. Aynı zamanda bu kişilerin aldığı hizmetler ile ilgili değerlendirmeleri de yine internet üzerinde bulunur. Bu bakımdan kişiler internet üzerinden yapacağı incelemeler neticesinde kendilerine yorumlardan daha iyi bir şekilde merkez belirleyebilir. Tek bir merkez ile çalışılması kişiler için en büyük şanstır. Öyle ki merkezlerde kişilere yönelik yapılacak incelemeler ve daha sonrasında sağlanacak hizmetlerde sürekli çalışılması artı bir avantaj katar. Uzmanın kişiyi tanıması ve bu konuda nasıl bir süreç izlemesi gerektiğini daha iyi bilmesi operasyonların daha yüksek başarılı tamamlanmasını sağlar. Bu bakımdan kişilerin iyi bir merkez belirlemesi pek çok noktada ona avantaj sağlayacaktır. Sadece internet üzerinden dahi kadınlar tarafından yapılan tercihlere göre gerekli olan detayları öğrenebilirsiniz.

Kürtaj fiyatları için buraya tıklayınız.

Read More

Kürtaj Operasyonları Ne Kadar Sürer?

Plansız hamilelik gibi süreçlerde, kişilerin bu bebeği aldırması söz konusu olabilir. Özellikle kürtaj olarak adlandırılan bu işlemlerde kişiler oldukça zorlayıcı bir karar vermek durumundadır. Bu kararın verilmesi aşamasında, çok farklı etkenler göz önünde bulundurulmalı ve bu etkenler dahilinde en uygun karar verilmeye çalışılmalıdır.

Kişilerin karar verme aşamasında psikolojik destek alması dahi önerilir. Psikolojik destek kişilerin aklındaki pek çok farklı sorunu ortadan kaldıracağı gibi kişilerin daha doğru karar vermesinde çok etkili olmaktadır. Bu bakımdan karar vermede zorlanan ya da kürtaj ile ilgili farklı çekinceleri bulunan kişiler, yapacakları görüşmeler neticesinde bu konu için en uygun kararı verme şansına sahip olabilir. Özellikle kişiler için en çok tedirginlik yaratan durumların başında operasyon sırasında yapılacak uygulamalar ve operasyon sonrasındaki durum yer alır. Öyle ki kişiler için hayata sorunsuz bir şekilde devam edilebilmesi ve çevre tarafından bu operasyonların hiçbir şekilde fark edilmemesi önemlidir. Bu tip desteği sağlayabilecek olan yerler daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Eğer operasyonlara yönelik çeşitli sorularınız varsa bu konuda uzmanlara müracaat etmeniz gerekir. Uzmanlardan alacağınız destekler sizin için en doğrusu olacaktır ve bu destek sayesinde ihtiyaçlarınızın daha uygun bir şekilde karşılanması da mümkün olabilecektir.

Türkiye’de Kürtaj

Kürtaj için Türkiye’de yasal mevzuatlara da dikkat edilmelidir. Yasal mevzuatlar dahilinde kişilerin nasıl bir süreç izleyebileceği ve hangi zamana kadar kürtaj yaptırabileceği bellidir. Bu tarihlerin aşılması ve geç kalınması, istenmeyen gebeliğin sürdürülmesine neden olabilecektir. Bu nedenle de başlangıç aşaması itibarıyla kişilerin çocuk aldırmak gibi düşüncesi varsa ilk günden itibaren bu konuda müracaatta bulunulması gerekir.

Yapılacak olan çalışmalar, kişiler için uygun sonuçlar yaratabilir ve aynı zamanda erken müracaat her zaman için başarı oranlarını daha da arttırabilmektedir. Uzmanlar ile yapılacak görüşmelerde, özellikle bu konularda pek çok farklı detay kişilere aktarılmaktadır. Bunun en önemli avantajı, kişilerin aklında bir soru işareti kalmadan destek alabilmesidir. Özellikle kürtaj bir operasyondur ve operasyonda tüm detayların göz önünde bulundurulması gerekir. Küçük bir sorunda dahi farklı yan etkiler ya da sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu da kişiler için mevcut durumu daha da zorlaştıracaktır. Özellikle yapılacak kontroller ile birlikte kişiler için bu konuda takvim paylaşılır ve böylece kişilerin operasyon yaptırarak bebeğini aldırması mümkün olur.

kişilerin bebeğinden ayrılması oldukça zorlu bir süreç olacağı gibi özellikle operasyon sonrasında da yine psikolojik destek değerlendirilebilir. Kişilerin destek alması operasyon sonrasındaki etkileri ortadan kaldıracaktır. Kişilerin sorunsuz bir şekilde yaşamına devam edebilmesi de böylece mümkün olur. Özellikle çok fazla psikolojik sorun yaşayabilecek kapasitede olan kişiler için bu psikolojik destekler çok daha uygun olacaktır.

Read More

Kadınlarda Kürtaj Anlaşılır Mı?

Hamile olan kadınların belirli süre içerisinde çocuğunu aldırabilmek adına kürtaj yaptırması yasal bir haktır. Bu bakımdan Türkiye’de hizmet veren sağlık merkezlerinden alınacak destekler ile birlikte kişilerin bu konuda kolay bir şekilde tıbbi çözüm bulabilmesi mümkündür.

Özellikle kürtaj olacak olan kadınların mutlaka iyi bir sağlık merkezinden destek alması gerekir. Zira kürtaj sırasında uzman olmayan ve bu alanda deneyim sahibi olmayan yerlerde farklı sağlık sorunlarının yaşanabilmesi söz konusudur. Bu tip durumlar ile karşılaşılması adına iyi bir merkez üzerinden destek sağlanması gereklidir. Türkiye genelinde pek çok farklı merkez bulunduğu gibi özellikle Ankara’daki merkezler daha fazla ön plandadır. Ankara kürtaj seçeneğinin zengin olması daha fazla kişinin bu bölgedeki merkezleri tercih etmesini sağlamaktadır. Eğer sizler de bu yerdeki merkezleri tercih etmek istiyorsanız kürtaj Ankara gibi farklı araştırmalar yaparak bu alanda hizmet veren merkezleri öğrenebilirsiniz. Bu açıdan özellikle internet araştırması yapmanız sizler için durumu daha da kolay bir hale getirecektir.

Sorunsuz Kürtaj Operasyonu

Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek adına bu doğrultuda işlem yapmanız oldukça önemlidir. İnternet üzerinden yapacağınız incelemeler sonrasında ise iyi bir merkez belirleyerek bu merkezden destek alabilirsiniz. Özellikle yapılacak işlemlerde kadınların aklında pek çok farklı soru işareti olabileceği gibi bu konuda iyi bir analiz yapılması önemlidir. Bu açıdan yapacağınız tercihlerde sizlere her konuda destek verecek olan merkezler ile çalışmanız önemlidir. Böylece daha kolay bir şekilde huzurlu süreci başlatabilirsiniz.

Kürtaj olacak olan kadınlar özellikle bu konuda zorunlu olabilir. Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle kürtaj yapılması gerektiği durumlarda çok zorlu bir operasyon yapılacak olsa da sağlık merkezlerinden destek alınabilir. Türkiye genelinde yapılan bu operasyonlarda özellikle yasal bir şekilde hizmet veren merkezlerin tercih edilmesi gerekir. Bu merkezlerden alınacak destekler ile birlikte kişiler herhangi bir sorun yaşamayacaktır. Fakat her sektörde olduğu gibi bu sektörde de durumu olumsuz bir hale getiren ve yasal olmayarak işlem yapan merkezler vardır. Bu merkezler için ise özellikle kişilerin dikkatli olması gerekir. Böylece ihtiyaçların karşılanması ve sağlıklı ve güvenli bir şekilde işlem yapılması mümkün olacaktır. Sorun yaşamak istemeyen ve sağlığını tehlikeye atmak istemeyen kişilerin mutlaka bu konuda belirtildiği gibi işlem yapması gerekecektir. Kürtaj sırasında yapılabilecek bir ihmal, kadınların çok farklı sağlık sorunları yaşamasına yol açar. Bu nedenle de işin güvenli bir şekilde yapılabilmesi adına yasal olarak hizmet veren ve deneyim hekimlerin bulunduğu bir merkezin tercih edilmesi gerekir. Bu nedenle kürtaj olacak kadınların dikkatli olması ve bu konuda herhangi bir ihmalde bulunmaması gerekir. Aksi halde bu yanlış tercihler, kadınların direk sağlığını ve kendi ruh sağlığını etkileyecektir. Bu nedenle kişilerin lik olarak kendilerini düşünmesi gerekir.

Read More

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması başta olmak üzere pek çok nedene bağlı olarak kürtaj işlemi uygulanabilmektedir. Rahim içerisinin kazınarak temizlenmesi ve rahmin boşaltılması olarak tanımlanan kürtaj operasyonu güvenilir sağlık kuruluşlarında bu alanda uzman doktorlar tarafından yapılması durumunda hiçbir zararı olmayan bir yöntem bulunmamakla beraber kürtaj gebelikten korunma yöntemleri arasında bulunmadığı bilinmelidir.

Kürtajdan Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Beklenmeli?

Her kadın doğum uzmanı tarafından belirlenen bu süre farklı olarak söylenmekte olup genelde en azından 3 ay bir süre beklendikten sonra tekrar hamile kalınması önerilmektedir. Burada önemli olan kadının kendisini psikolojik olarak tekrar gebeliğe hazır hissetmesi vücudunun da bu isteğe uyum sağlayacak düzeyde olmasıdır. Bu sayede sorunsuz bir gebelik süreci geçirilmesi mümkün olacaktır.

Üst Üste Kürtaj Olunur Mu?

Kürtaj cerrahi bir müdahale olup belirli riskleri barındırmakla beraber kürtaj sayısı için bir sınırlama olması söz konusu değildir.  Burada bilinmesi gereken en önemli unsur kürtajın bir doğum kontrol yöntemi olmadığıdır. Ancak yine de istenmeyen gebelik yaşayan kişilerde yasal sınırlar içerisinde bulunulması durumunda gebeliğin sonlandırılması için kürtaj yapılabilmektedir. Yine çeşitli kadın hastalıkları ve problemlerin ortadan kaldırılması için kürtaj uygulanmaktadır.

Yasal Kürtaj Süresi Kaç Hafta?

Türkiye’de uygulamada olan mevcut yasalar gereği doktorların en fazla 10 haftaya kadar olan gebelikleri sonlandırmalarına izin verilmektedir. Bekar olan kadınların 18 yaşını doldurmuş olmaları durumunda hiçbir izne ihtiyaç duymadan kürtaj yaptırmalarına izin verilirken evli olan kadınların ise eşlerinin rıza belgesini imzalamaları gerekir. Yani evli olan kadınların eşlerinden izin almaları zorunludur. Bunun yanı sıra 18 yaşından küçük olan kişilerde ise 15 yaşından büyük olunması koşulu ile ailenin izin vermesi ile kürtaj yapılabilmektedir.

Read More
Translate »