Esra Çabuk Çömert

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

All Posts in Category: Kürtaj

Kürtaj Düşünen Kadınlar Ne Yapmalı?

Hamile kalan fakat çocuğu doğurmak istemeyen kişiler, bu konuda çok farklı yöntemlere başvurabilmektedir. Bu sürecin öğrenilmesini istenmeyen kişiler, yasal olmayan yerlerde yaptırdıkları operasyonlarla bu konuda destek almaya çalışmaktadır. Fakat kürtaj için bu tür durumlar son derece risk içerir ve kadınların kesinlikle bu tip çözümlere yönelmemesi gerekmektedir. Öyle ki operasyonlar, kişilerin çok hassas bölgesine uygulanır ve bu sırada enfeksiyon kapılma riski oldukça fazladır. Aynı zamanda başarısız bir operasyon sonraki dönemlerde çok farklı sağlık problemlerini ortaya çıkarabilecektir. Bu tip risklerin alınmaması ve hayati tehlike gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılmaması adına ise kişilerin başlangıç aşaması itibarıyla uygun bir yol izlemesi gerekecektir.

Türkiye’de Kürtaj Çalışmaları

Türkiye genelinde pek çok farklı merkezden kişiler destek alma şansına sahiptir. Fakat merkezlerin tıbbi yeterliliği ve uzmanların bu konudaki deneyimleri aynı değildir. Bu nedenle de başlangıç aşaması itibariyle merkezlerin değerlendirilmesi sırasında bu tip detaylara dikkat edilmelidir. Merkez seçimi yapıldıktan sonra ise yapılması gereken tek işlem randevu almak ve bu randevu dahilinde kürtaj operasyonlarını yaptırmaktır. Kişiler için kürtaj karar vermesi zor bir işlemdir ve bu nedenle de çeşitli çekinceler yaşanabilir. Fakat kişilerin karar verme aşamasında dikkatli olması ve çevresindeki etkilerden uzak bir şekilde karar verebilmesi ilerdeki pişmanlıkları ya da olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır. Bu tip durumlar söz konusu olduğunda, iyi bir hazırlık süreci ile kendi hayatınız için iyi bir karar verebilirsiniz.

Türkiye genelinde pek çok farklı merkezin bu hizmetin sunulması, kişiler için şanstır. Öyle ki sorun yaşamamak adına pek çok farklı merkez incelemeye tabi tutulabilir. Bu inceleme sonucunda ise merkezler tarafından sunulan hizmetler ile ilgili pek çok farklı detaya erişimi sağlanmaktadır. Merkezlerin sunduğu hizmetlerde dahi farklılıklar olduğu görülecektir. Bu bakımdan kürtaj söz konusu olduğunda kişilerin acele etmemesi ve yasal süre içerisinde bu konuda destek alması gerekir.

Türkiye kapsamında pek çok kişi kürtaj operasyonlarını tercih ederek yaptırmaktadır. Aynı zamanda bu kişilerin aldığı hizmetler ile ilgili değerlendirmeleri de yine internet üzerinde bulunur. Bu bakımdan kişiler internet üzerinden yapacağı incelemeler neticesinde kendilerine yorumlardan daha iyi bir şekilde merkez belirleyebilir. Tek bir merkez ile çalışılması kişiler için en büyük şanstır. Öyle ki merkezlerde kişilere yönelik yapılacak incelemeler ve daha sonrasında sağlanacak hizmetlerde sürekli çalışılması artı bir avantaj katar. Uzmanın kişiyi tanıması ve bu konuda nasıl bir süreç izlemesi gerektiğini daha iyi bilmesi operasyonların daha yüksek başarılı tamamlanmasını sağlar. Bu bakımdan kişilerin iyi bir merkez belirlemesi pek çok noktada ona avantaj sağlayacaktır. Sadece internet üzerinden dahi kadınlar tarafından yapılan tercihlere göre gerekli olan detayları öğrenebilirsiniz.

Read More

Kürtaj Operasyonları Ne Kadar Sürer?

Plansız hamilelik gibi süreçlerde, kişilerin bu bebeği aldırması söz konusu olabilir. Özellikle kürtaj olarak adlandırılan bu işlemlerde kişiler oldukça zorlayıcı bir karar vermek durumundadır. Bu kararın verilmesi aşamasında, çok farklı etkenler göz önünde bulundurulmalı ve bu etkenler dahilinde en uygun karar verilmeye çalışılmalıdır.

Kişilerin karar verme aşamasında psikolojik destek alması dahi önerilir. Psikolojik destek kişilerin aklındaki pek çok farklı sorunu ortadan kaldıracağı gibi kişilerin daha doğru karar vermesinde çok etkili olmaktadır. Bu bakımdan karar vermede zorlanan ya da kürtaj ile ilgili farklı çekinceleri bulunan kişiler, yapacakları görüşmeler neticesinde bu konu için en uygun kararı verme şansına sahip olabilir. Özellikle kişiler için en çok tedirginlik yaratan durumların başında operasyon sırasında yapılacak uygulamalar ve operasyon sonrasındaki durum yer alır. Öyle ki kişiler için hayata sorunsuz bir şekilde devam edilebilmesi ve çevre tarafından bu operasyonların hiçbir şekilde fark edilmemesi önemlidir. Bu tip desteği sağlayabilecek olan yerler daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Eğer operasyonlara yönelik çeşitli sorularınız varsa bu konuda uzmanlara müracaat etmeniz gerekir. Uzmanlardan alacağınız destekler sizin için en doğrusu olacaktır ve bu destek sayesinde ihtiyaçlarınızın daha uygun bir şekilde karşılanması da mümkün olabilecektir.

Türkiye’de Kürtaj

Kürtaj için Türkiye’de yasal mevzuatlara da dikkat edilmelidir. Yasal mevzuatlar dahilinde kişilerin nasıl bir süreç izleyebileceği ve hangi zamana kadar kürtaj yaptırabileceği bellidir. Bu tarihlerin aşılması ve geç kalınması, istenmeyen gebeliğin sürdürülmesine neden olabilecektir. Bu nedenle de başlangıç aşaması itibarıyla kişilerin çocuk aldırmak gibi düşüncesi varsa ilk günden itibaren bu konuda müracaatta bulunulması gerekir.

Yapılacak olan çalışmalar, kişiler için uygun sonuçlar yaratabilir ve aynı zamanda erken müracaat her zaman için başarı oranlarını daha da arttırabilmektedir. Uzmanlar ile yapılacak görüşmelerde, özellikle bu konularda pek çok farklı detay kişilere aktarılmaktadır. Bunun en önemli avantajı, kişilerin aklında bir soru işareti kalmadan destek alabilmesidir. Özellikle kürtaj bir operasyondur ve operasyonda tüm detayların göz önünde bulundurulması gerekir. Küçük bir sorunda dahi farklı yan etkiler ya da sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu da kişiler için mevcut durumu daha da zorlaştıracaktır. Özellikle yapılacak kontroller ile birlikte kişiler için bu konuda takvim paylaşılır ve böylece kişilerin operasyon yaptırarak bebeğini aldırması mümkün olur.

kişilerin bebeğinden ayrılması oldukça zorlu bir süreç olacağı gibi özellikle operasyon sonrasında da yine psikolojik destek değerlendirilebilir. Kişilerin destek alması operasyon sonrasındaki etkileri ortadan kaldıracaktır. Kişilerin sorunsuz bir şekilde yaşamına devam edebilmesi de böylece mümkün olur. Özellikle çok fazla psikolojik sorun yaşayabilecek kapasitede olan kişiler için bu psikolojik destekler çok daha uygun olacaktır.

Read More

Kadınlarda Kürtaj Anlaşılır Mı?

Hamile olan kadınların belirli süre içerisinde çocuğunu aldırabilmek adına kürtaj yaptırması yasal bir haktır. Bu bakımdan Türkiye’de hizmet veren sağlık merkezlerinden alınacak destekler ile birlikte kişilerin bu konuda kolay bir şekilde tıbbi çözüm bulabilmesi mümkündür.

Özellikle kürtaj olacak olan kadınların mutlaka iyi bir sağlık merkezinden destek alması gerekir. Zira kürtaj sırasında uzman olmayan ve bu alanda deneyim sahibi olmayan yerlerde farklı sağlık sorunlarının yaşanabilmesi söz konusudur. Bu tip durumlar ile karşılaşılması adına iyi bir merkez üzerinden destek sağlanması gereklidir. Türkiye genelinde pek çok farklı merkez bulunduğu gibi özellikle Ankara’daki merkezler daha fazla ön plandadır. Ankara kürtaj seçeneğinin zengin olması daha fazla kişinin bu bölgedeki merkezleri tercih etmesini sağlamaktadır. Eğer sizler de bu yerdeki merkezleri tercih etmek istiyorsanız kürtaj Ankara gibi farklı araştırmalar yaparak bu alanda hizmet veren merkezleri öğrenebilirsiniz. Bu açıdan özellikle internet araştırması yapmanız sizler için durumu daha da kolay bir hale getirecektir.

Sorunsuz Kürtaj Operasyonu

Herhangi bir sorun ile karşılaşmamak ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek adına bu doğrultuda işlem yapmanız oldukça önemlidir. İnternet üzerinden yapacağınız incelemeler sonrasında ise iyi bir merkez belirleyerek bu merkezden destek alabilirsiniz. Özellikle yapılacak işlemlerde kadınların aklında pek çok farklı soru işareti olabileceği gibi bu konuda iyi bir analiz yapılması önemlidir. Bu açıdan yapacağınız tercihlerde sizlere her konuda destek verecek olan merkezler ile çalışmanız önemlidir. Böylece daha kolay bir şekilde huzurlu süreci başlatabilirsiniz.

Kürtaj olacak olan kadınlar özellikle bu konuda zorunlu olabilir. Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle kürtaj yapılması gerektiği durumlarda çok zorlu bir operasyon yapılacak olsa da sağlık merkezlerinden destek alınabilir. Türkiye genelinde yapılan bu operasyonlarda özellikle yasal bir şekilde hizmet veren merkezlerin tercih edilmesi gerekir. Bu merkezlerden alınacak destekler ile birlikte kişiler herhangi bir sorun yaşamayacaktır. Fakat her sektörde olduğu gibi bu sektörde de durumu olumsuz bir hale getiren ve yasal olmayarak işlem yapan merkezler vardır. Bu merkezler için ise özellikle kişilerin dikkatli olması gerekir. Böylece ihtiyaçların karşılanması ve sağlıklı ve güvenli bir şekilde işlem yapılması mümkün olacaktır. Sorun yaşamak istemeyen ve sağlığını tehlikeye atmak istemeyen kişilerin mutlaka bu konuda belirtildiği gibi işlem yapması gerekecektir. Kürtaj sırasında yapılabilecek bir ihmal, kadınların çok farklı sağlık sorunları yaşamasına yol açar. Bu nedenle de işin güvenli bir şekilde yapılabilmesi adına yasal olarak hizmet veren ve deneyim hekimlerin bulunduğu bir merkezin tercih edilmesi gerekir. Bu nedenle kürtaj olacak kadınların dikkatli olması ve bu konuda herhangi bir ihmalde bulunmaması gerekir. Aksi halde bu yanlış tercihler, kadınların direk sağlığını ve kendi ruh sağlığını etkileyecektir. Bu nedenle kişilerin lik olarak kendilerini düşünmesi gerekir.

Read More

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması başta olmak üzere pek çok nedene bağlı olarak kürtaj işlemi uygulanabilmektedir. Rahim içerisinin kazınarak temizlenmesi ve rahmin boşaltılması olarak tanımlanan kürtaj güvenilir sağlık kuruluşlarında bu alanda uzman doktorlar tarafından yapılması durumunda hiçbir zararı olmayan bir yöntem bulunmamakla beraber kürtaj gebelikten korunma yöntemleri arasında bulunmadığı bilinmelidir.

Kürtajdan Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Beklenmeli?

Her kadın doğum uzmanı tarafından belirlenen bu süre farklı olarak söylenmekte olup genelde en azından 3 ay bir süre beklendikten sonra tekrar hamile kalınması önerilmektedir. Burada önemli olan kadının kendisini psikolojik olarak tekrar gebeliğe hazır hissetmesi vücudunun da bu isteğe uyum sağlayacak düzeyde olmasıdır. Bu sayede sorunsuz bir gebelik süreci geçirilmesi mümkün olacaktır.

Üst Üste Kürtaj Olunur Mu?

Kürtaj cerrahi bir müdahale olup belirli riskleri barındırmakla beraber kürtaj sayısı için bir sınırlama olması söz konusu değildir.  Burada bilinmesi gereken en önemli unsur kürtajın bir doğum kontrol yöntemi olmadığıdır. Ancak yine de istenmeyen gebelik yaşayan kişilerde yasal sınırlar içerisinde bulunulması durumunda gebeliğin sonlandırılması için kürtaj yapılabilmektedir. Yine çeşitli kadın hastalıkları ve problemlerin ortadan kaldırılması için kürtaj uygulanmaktadır.

Yasal Kürtaj Süresi Kaç Hafta?

Türkiye’de uygulamada olan mevcut yasalar gereği doktorların en fazla 10 haftaya kadar olan gebelikleri sonlandırmalarına izin verilmektedir. Bekar olan kadınların 18 yaşını doldurmuş olmaları durumunda hiçbir izne ihtiyaç duymadan kürtaj yaptırmalarına izin verilirken evli olan kadınların ise eşlerinin rıza belgesini imzalamaları gerekir. Yani evli olan kadınların eşlerinden izin almaları zorunludur. Bunun yanı sıra 18 yaşından küçük olan kişilerde ise 15 yaşından büyük olunması koşulu ile ailenin izin vermesi ile kürtaj yapılabilmektedir.

Read More

KÜRTAJ

KÜRTAJ NEDİR?

Son adet tarihinden sonraki ilk 10 hafta içinde embriyo ve eklerinin rahim içinden tahliye edilmesi işlemidir.Bu işlemden hemen önce gebelik testi yaptırmalısınız.Ultrasonografi degebeliğin yerinin ve lokalizasyonunun tespiti için önemlidir.

YASAL HAKKINIZ NEDİR?

1983 tarihli 2827 sayılı kanunla ,Türkiye’de kürtaj 10 haftaya kadar serbest bırakılmıştır.Evli çiftlerde hem erkek hem de kadından yazılı imzası alınmalıdır.

KÜRTAJI KİM YAPAR?

Kadın Doğum Hekimi bu konuda yetkilidir.

İŞLEM NASIL YAPILIR?

İşlem sedasyon dediğimiz hafif uyku hali ile genellikle vakum küretaj ile yapılır.Ağrınız olmaz,lokal anestezi ile olunca minimal ağrınız olabilir.

KÜRTAJ TİPLERİ NELERDİR?

Kürtaj tiplerinden en önemlileri vakum küretaj ve medikal küretajdır.Kısaca bunlar hakkında bilgi verirsem:

Vakum küretaj:Bir pompanın yardımı ile rahim içeriğinin boşaltılması işlemidir.Sedoanaljezi altında işlem yapılır ve işleme siz uyuduktan sonra başlanır.Spekulum denilen alet vajinaya yerleştirildikten sonra plastik bir tüp rahime yerleştirilir,sonrasından arkasına vakum takılır ve vakum yardımıyla negatif basınçla küretaj işlemi yapılır.İşlem 5-10 dk kadar sürer.İşlemden sonra 1 hafta boyunca lekelenme şeklinde kanamanız olabilir,antibiyotik ve ağrı kesici almayı unutmayınız:)

Medikal kürtaj:İlaçla düşük yaptırlımaktadır ki bu yöntem daha ilerleyen gebelik haftalarında tercih edildi,ülkemizde bu yöntem kullanılmamaktadır.

Kürtaj en düşük riskli ameliyat grubuna girmektedir ,uygun gebelik haftasında yaptırdığınız bu işlemde herhangi bir komplikasyon ile karşılaşma riskiniz son derece düşüktür.

Read More