Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kürtaj Nasıl Yapılır?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için kullanılan kürtaj aynı zamanda rahim duvarı kalınlaşması gibi farklı hastalıkların da tedavi edilmesi amacıyla da kullanılabilmektedir. Peki, kürtaj nasıl yapılır? Öncelikle kürtajın yapılacağı yöntemin belirlenmesinde kürtajın yapılma amacı ve hastanın genel durumu çok önemlidir. Erken gebelik dönemi içerisinde gebeliğin sonlandırılması için yapılacak olan kürtaj işlemlerinde lokal anestezi uygulanırken gebeliği ilerlemesi ya da hastanın operasyon için kendisini iyi hissetmemesi gibi farklı durumlarda genel anestezi altında da kürtaj yapılabilmektedir.

Gerekli önlemlerin alındığı, hijyen kurallarına uyulan ve bu alanda mesleki yeterliliğe sahip olan kadın hastalıkları doktorları tarafından yapılan kürtaj işlemleri hiçbir sorunun yaşanmayacağı ve başarılı şekilde sonlanacak olan son derece güvenilir bir operasyondur. Ancak burada bilinmesi gereken kürtajın bir doğum kontrol yöntemi olmadığı ve sadece son çare olarak kullanılabileceğidir. Yani hamile kalmak istemeyen kadınların aktif bir cinsel hayatları bulunuyor ise mutlaka doğum kontrol yöntemleri arasında kendilerine en uygun olanı seçerek olası gebelikleri önlemeleri gerekir.

Alınan tüm önlemlere rağmen kadın hamile kaldıysa ve bu bebeği dünyaya getirmek istemiyorsa bu durumda yasal kürtaj süresi içerisinde bu bebeği aldırmak için kürtaj yaptırma hakkına sahiptir. Ancak sık sık kürtaj olmak kesinlikle kadının sağlığını riske atarken aynı zamanda doğurganlığı için de son derece olumsuz bir etkinin oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle kürtaj sadece mecbur kalındığında uygulanmalı, gebelik istemeyen kadınlar cinsel ilişkiye girerken gerekli önlemleri alarak bu riski sıfıra en yakın seviyeye indirmeye çalışmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »