Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm
(0506) 293 52 79
(0533) 047 27 90


Kürtaj Nedir? Kürtaj Operasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Esra Çabuk CÖMERT

Kürtaj, istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılması şeklinde ifade edilir. Kürtaj alanında eğitimli ve uzman olan kişilerce ve uygun hastane koşullarında yapılır. Bu sayede operasyonda herhangi bir risk yaşanma durumu en az seviyeye iner. Aslında kürtaj genelde istenmeyen gebeliğin sonlandırılması olarak bilinir ancak kadın rahatsızlıklarından dolayı rahim içinde bir oluşum varsa, bu oluşumun temizlenmesi de kürtaj olarak adlandırılır. Yani rahmin temizlenmesi denilirse kürtaj için yanlış bir ifade kullanılmış olunmaz. Düşük yapan kişiler içinde kürtaj uygulanabilir. Düşük yapıldıktan sonra rahim içinde herhangi bir parça kaldıysa, bu parça da rahimden kürtaj operasyonu ile temizlenir.

Kürtaj İçin Yasal Sınır ve Kürtaj Yaptırabilecek Kişiler

Kürtaj operasyonu, gebeliğin sonlandırılması için yapılıyorsa, bu tabloda yasal sınır bizim ülkemizde 10 haftadır. Yasal olan süre son adet tarihi baz alınarak ve bunun üzerine 10 hafta koyularak hesaplanır. Eğer gebeliğin süresi 10 haftanın daha ilerisindeyse, anne-baba adayları izin dahi verse kürtaj operasyonu yapılmaz. Çünkü bu süre sonrasında yapılan kürtaj operasyonu risk taşır. Bu tabloda değişiklik meydana getiren durumlar vardır. Eğer gebeliğin devamının olması yani ilerlemesi anne adayı için tehlike oluşturuyorsa, gebeliğin haftasına bakılmadan kürtaj işlemi gerçekleştirilir. Sadece resmi hastane ve doktor imzasının yer aldığı kurul raporuyla bu işlem yapılır. Bunun dışında anne karnında yer alan bebekte, bebeğin ve annenin hayatını oldukça ters bir şekilde etkileyecek bir durum varsa, var olan sorun görüntülenmiş ve testlerle de belirlenmişse yine kürtaj yapılabilir.

18 yaşından büyük olan kadınlar eğer evlilerse eş imzasını alarak kürtaj yaptırabilir. Eğer kişi 18 yaşından büyükse ve bekarsa kendi rızası ile kürtaj olabilir. Eğer kişi 18 yaşından küçükse, bu durumda evli de olsa bekar da olsa annesinin-babasının izniyle kürtaj yaptırabilir. 15 yaş altında olanlar içinse kürtaj operasyonu yasaktır ve böyle bir durumda adli merciler haberdar edilmelidir.

Kürtaj Operasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj, cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle mutlaka alanında uzman olan kişiler tarafından ve uygun koşullarda yapılması gerekir. Ancak bu şekilde kişinin hayatı tehlikeye atılmış olmaz. Ayrıca kürtaj operasyonunda hazırlık aşaması da oldukça önem taşır. Ultrasonla muayene yapılmalı, bebeğin yeri ve büyüklüğü tespit edilmeli ayrıca ultrason dışında gerekli olan tetkikler de sağlanmalıdır. Ayrıca kişi kürtaj konusunda doğru bir psikolojiye sahip olmalıdır. Bu nedenle kürtajla ilgili olarak verilen kararın netliği tam olmalıdır ve kürtaj operasyonu ile ilgili oalrak gerekli olan tüm bilgiler hastaya, operasyonu yapacak olan uzman tarafından sağlanmalıdır.

Kürtaj operasyonun genel anesteziyle mi yoksa lokal anesteziyle mi yapılacağı da önemlidir. Anestezi uygulanacağı için kişilerin açlık-tokluk durumları önem taşır. Eğer genel anestezi uygulanacaksa, kişiler en az 5- 6 saat evvelinde aç olmalıdır. Bu nedenle kürtaj için yapılan hazırlıklar, bilgilendirmeler ve tüm detaylar dikkatlice yapılmalıdır. Bu sayede hem fiziksel hem de psikolojik yeterlilik sağlanmış olur ve riskler en alt seviyeye iner. Kullanılacak olan ekipmanın tam ve yeterli olması, operasyon yapılacak olan alanın hijyeni, tek kullanımlık aletlerin varlığı ve diğer aletlerin steril durumu oldukça mühimdir. Kürtaj işlemi sonrasında rahim içinde gebelikle ilgili oalrak hiçbir parça kalmamalıdır. Yani tahliye işlemi düzgünlükle sağlanmalıdır. Ultrasonla görüntüleme ve kürtaj sonrası kontrol bu nedenle büyük önem taşır. Tüm bunlara oldukça dikkat etmek gerekir. O nedenle alanında uzman bir doktorla görüşmek ve her detay hakkında bilgi almak önemlidir.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?
Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?
Genital Siğil Nedir?
Genital Siğil Nedir?
Aşılama Tedavisi Nedir? Kimlere Yapılır?
Aşılama Tedavisi Nedir? Kimlere Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp