Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm
(0506) 293 52 79
(0533) 047 27 90


Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?

ılker

Kadınlar için sağlık konularında çok farklı operasyonlar söz konusudur. Kızlık zarı dikimi ya da kürtaj gibi çok özel konular kadınların konuşmakta çekindiği ve daha çok arka planda tutmak istedi durumların başında gelmektedir. Bu nedenle de bu tip operasyonlar için kadınların akıllarında çok farklı soru işaretleri ulaşabilmektedir. Böylece kürtaj yapan kadın anlaşılır mı, kürtaj yaptıran kadın dışarıdan belli olur mu gibi çok farklı soru işaretleri kadınların akıllarında yer almaktadır. Bu tip durumlar için kadınların farklı ve güvenilir olmayan kaynaklardan araştırma yapmaması ve mutlaka uzmandan bilgi alması gerekir. Uzman tarafından sağlanacak destek ile birlikte kişilerin bu tür konularda bilgi alması ve ihtiyaçlarını karşılaması mümkün olacaktır.

Kürtaj Nedir

Türkiye genelinde bu tür konularda hizmet veren sağlık merkezi sayısının fazla olması kişiler için aynı zamanda bir şans yaratmaktadır. Öyle ki en iyi merkezin belirlenmesi ve bu merkezlerinden destek alınması bu sayede mümkün olmaktadır. Bu operasyonların dışarıdan anlaşılması söz konusu değildir ve bu bakımdan kadınların endişe edecek herhangi bir durumu yoktur. Operasyonlar kadınların cinsel bölgelerine yönelik yapıldığı gibi içeriden müdahale yapılmaktadır. Bu bakımdan herhangi bir şekilde sorun yaşanması ya da tereddüt edilmesine gerek yoktur. Operasyonların böylece gizli kalması da yine söz konusu olmaktadır.

Operasyon Sonrasında İyileşme

Alanında uzman olan bir hekim tarafından yapılacak operasyonlar sonrasında iyileşme süreci oldukça kısadır. Bu bakımdan kadınlar günlük yaşantısına devam edeceğinden dolayı operasyonların çevresi tarafından da yine anlaşılması söz konusu değildir. Bunun için iyi bir merkezin belirlenmesi yeterlidir. Merkez belirlendikten sonra kadınlar bu merkezde alacakları destekler ile birlikte normal yaşamına devam edecek ve aynı zamanda hamileliğin son vermiş olacaktır. Operasyonlar öncesinde kontrollerin iyi bir şekilde yapılmış olması tüm riskleri ortadan kaldıracağından dolayı iyileşme süreci de çok kısa sürecek ve kadınlar normal yaşamına hemen devam etme fırsatı elde edecektir. Bu tür durumlar için küçük bir endişeniz varsa dahi uzmanla yapacağınız görüşmeler sizler için doğru yönlendiriciler olacaktır. Özellikle Türkiye genelinde popüler olan ve en çok tercih edilen merkezleri tercih etmeniz sizi bu aşamada daha da rahatlatacaktır. Bu açıdan çekince yaşamadan bu tür durumlar için uzmanlarla görüşme yapmaya çalışmanız önemlidir.

Kürtajlardan Sonra Hamile Kalınır Mı?

Operasyonlara yönelik kadınları çok farklı çekinceleri olabilmektedir. En çok merak edilen durumlardan bir tanesi ise operasyon sonrasında kadınların ilerleyen dönemlerde hamile kalıp kalmayacağıdır. Öyle ki kadınlar mevcut dönem içerisinde hamile kalmak istememiş olsa da ilerleyen dönemlerde hamile kalmak istenmesi halinde kürtajın buna bir engel teşkil edip etmeyeceği merak edilir. Yapılan araştırmalara göre böyle bir risk her zaman vardır ve bu riske göre kesin bir söz söylemek için yapılan operasyonun başarı durumuna bakılması gerekmektedir.

Bazı durumlarda operasyon sırasında gelişebilen farklı durumlar kadınlarda kalıcı rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle uzman hekimin alanında iyi olması ve sorunsuz bir şekilde hizmet vermesi operasyon öncesi ve sonrasında yaşanabilecek sorunları minimuma indireceğinden dolayı önemlidir. Bu açıdan iyi bir merkez tercih etmeye çalışmanız sizin için her zaman süreci ve sağlığımızı daha iyi hale getirecektir. Kadınlar bölgelerinde bu hizmetler sunan merkezleri belirleyerek merkezler üzerinden bir araştırma ve inceleme süreci yürütebilir. Böylece en iyi merkezin hangisi olduğu belirlendikten sonra bu merkez üzerinden gerekli destek alınabilir.

 

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?
Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?
Genital Siğil Nedir?
Genital Siğil Nedir?
Aşılama Tedavisi Nedir? Kimlere Yapılır?
Aşılama Tedavisi Nedir? Kimlere Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp