Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kürtaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Kadının rızası dışında ya da istemediği durumlarda gelişen gebelikleri sonlandırmak için kullanılan kürtaj aynı zamanda rahim duvarı kalınlaşması gibi çeşitli hastalıkları iyileştirmek amacı ile de kullanılan özel bir yöntemdir. Kürtaj nedir sorusunun yanıtı ise rahim içinin temizlenerek boşaltılması olarak verilmektedir. Ülkemizde son yıllarda düşük yapmak istiyorum diyen kadınların pek çoğu düşük yaptırdığı söylenen ilaçlara yönelmektedir.

Ancak bu yöntemler sonucu yoğun kanamalar meydana gelmekte ve kadının bir sonraki hamilelikleri için riskler oluşabilmektedir. Bu nedenle düşük yaptıran ilaçlar kullanılmamalı ve mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvuruda bulunarak yasal kürtaj yapılmaya çalışılmalıdır. Özellikle de bekarken kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar yoğun bir güven korkusu yaşamakta olup doktorunuzun kesinlikle mahremiyetinize özen göstereceğini unutmamalısınız.

Birde 18 yaşından küçüklere kürtaj konusunda çok sayıda soru işareti bulunmakla beraber burada önemli olan kürtaj olmak istiyorum diyen kişinin rızası olup olmaması ve bu kişinin yasal velayetini elinde bulunduran kişinin rızasını almasıdır. Bu koşullar sağlandığı takdirde kürtaj yapılır. Unutulmaması gereken en önemli konulardan biri de kürtajın doğum kontrol yöntemi olmadığıdır. Bu nedenle hamile kalmak istemeyen kişiler mutlaka cinsel ilişki esnasında korunmalıdır. Ülkemizde uygulanan kürtaj sınırı 10 hafta olup 10 haftadan daha büyük gebeliklerde kürtajı zorunlu kılan bir neden yoksa kürtaj yapılması yasaktır. Kürtaj operasyonunda lokal anestezi uygulanır ve rahim içerisi özel aletler kullanılarak temizlenir ve kürtaj gerçekleştirilmiş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »