Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kürtaj Olduğum Anlaşılır Mı?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için kullanılan yöntemlerden biride kürtaj operasyonudur. Ancak kürtaj olmak isteyen kadınların büyük bir bölümü bunun anlaşılmasından çekinmektedir. Peki, “kürtaj olduğum anlaşılır mı?” sorusunun yanıtı nedir?

Kadının kürtaj olduğunun anlaşılması yapılacak olan kan testi ya da ultrason ile görüntüleme gibi yöntemlerle asla anlaşılamaz. Kadın doğum uzmanı tarafından ise ancak kürtajın erken döneminde yapılan kapsamlı bir inceleme ile anlaşılabilir. Ancak bu da sadece kürtajın ilk günlerinde mümkündür. İlerleyen dönemde bunun anlaşılması mümkün değildir. Yine 18 yaşından büyük ve bekar olan kadınlarda bu operasyonun bilgisinin başkalarına verilmesi kesinlikle mümkün değildir. Yani hastanın mahremiyeti kesinlikle önemli önceliktir ve bu mahremiyetin ihlal edilmesi söz konusu dahi olamaz.

Ancak 18 yaşından küçük olan kişilere yapılacak olan operasyonlarda ailesinin izninin olması gerekir. Yine 16 yaşından küçüklere kürtaj yapılması durumunda yasal prosedür uygulanır. Bunlara ek olarak evli olan kadınların kürtaj yaptırmaları durumunda eşlerinin de bu operasyona rızasının olduğunu gösteren bir belge almaları gerekir. Kürtaj sonrası cinsellik ise operasyonda merak edilen bir diğer önemli konudur. Kürtaj  sonrası cinsel ilişki için en az 1 ay beklenmesi gerekir. Yine 1 ay kontrolü yapılması ve doktorun hastayı muayene ederek onay vermesi durumunda cinsel ilişkiye girilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »