Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm
(0506) 293 52 79
(0533) 047 27 90


Kürtaj Operasyonları Ne Kadar Sürer?

Esra Çabuk CÖMERT

Plansız hamilelik gibi süreçlerde, kişilerin bu bebeği aldırması söz konusu olabilir. Özellikle kürtaj olarak adlandırılan bu işlemlerde kişiler oldukça zorlayıcı bir karar vermek durumundadır. Bu kararın verilmesi aşamasında, çok farklı etkenler göz önünde bulundurulmalı ve bu etkenler dahilinde en uygun karar verilmeye çalışılmalıdır.

Kişilerin karar verme aşamasında psikolojik destek alması dahi önerilir. Psikolojik destek kişilerin aklındaki pek çok farklı sorunu ortadan kaldıracağı gibi kişilerin daha doğru karar vermesinde çok etkili olmaktadır. Bu bakımdan karar vermede zorlanan ya da kürtaj ile ilgili farklı çekinceleri bulunan kişiler, yapacakları görüşmeler neticesinde bu konu için en uygun kararı verme şansına sahip olabilir. Özellikle kişiler için en çok tedirginlik yaratan durumların başında operasyon sırasında yapılacak uygulamalar ve operasyon sonrasındaki durum yer alır. Öyle ki kişiler için hayata sorunsuz bir şekilde devam edilebilmesi ve çevre tarafından bu operasyonların hiçbir şekilde fark edilmemesi önemlidir. Bu tip desteği sağlayabilecek olan yerler daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Eğer operasyonlara yönelik çeşitli sorularınız varsa bu konuda uzmanlara müracaat etmeniz gerekir. Uzmanlardan alacağınız destekler sizin için en doğrusu olacaktır ve bu destek sayesinde ihtiyaçlarınızın daha uygun bir şekilde karşılanması da mümkün olabilecektir.

Türkiye’de Kürtaj

Kürtaj için Türkiye’de yasal mevzuatlara da dikkat edilmelidir. Yasal mevzuatlar dahilinde kişilerin nasıl bir süreç izleyebileceği ve hangi zamana kadar kürtaj yaptırabileceği bellidir. Bu tarihlerin aşılması ve geç kalınması, istenmeyen gebeliğin sürdürülmesine neden olabilecektir. Bu nedenle de başlangıç aşaması itibarıyla kişilerin çocuk aldırmak gibi düşüncesi varsa ilk günden itibaren bu konuda müracaatta bulunulması gerekir.

Yapılacak olan çalışmalar, kişiler için uygun sonuçlar yaratabilir ve aynı zamanda erken müracaat her zaman için başarı oranlarını daha da arttırabilmektedir. Uzmanlar ile yapılacak görüşmelerde, özellikle bu konularda pek çok farklı detay kişilere aktarılmaktadır. Bunun en önemli avantajı, kişilerin aklında bir soru işareti kalmadan destek alabilmesidir. Özellikle kürtaj bir operasyondur ve operasyonda tüm detayların göz önünde bulundurulması gerekir. Küçük bir sorunda dahi farklı yan etkiler ya da sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu da kişiler için mevcut durumu daha da zorlaştıracaktır. Özellikle yapılacak kontroller ile birlikte kişiler için bu konuda takvim paylaşılır ve böylece kişilerin operasyon yaptırarak bebeğini aldırması mümkün olur.

kişilerin bebeğinden ayrılması oldukça zorlu bir süreç olacağı gibi özellikle operasyon sonrasında da yine psikolojik destek değerlendirilebilir. Kişilerin destek alması operasyon sonrasındaki etkileri ortadan kaldıracaktır. Kişilerin sorunsuz bir şekilde yaşamına devam edebilmesi de böylece mümkün olur. Özellikle çok fazla psikolojik sorun yaşayabilecek kapasitede olan kişiler için bu psikolojik destekler çok daha uygun olacaktır.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Hamilelik Döneminde Çay Ve Kahve Tüketimine Dikkat Edin
Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapılabilir Mi?
Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapılabilir Mi?
Dikilen Kızlık Zarı Ne Zaman İyileşir?
Dikilen Kızlık Zarı Ne Zaman İyileşir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp