Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kürtaj Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yaygın olarak kullanılan kürtaj aynı zamanda rahim duvarı kalınlaşması tedavisi içinde kullanılmakta olan bir müdahaledir. Rahim içinin boşaltılması anlamına gelen kürtaj hijyenik bir ortamda ve bu alanda deneyimli olan bir kadın hastalıkları doktoru tarafından yapılması durumunda son derece güvenli bir yöntemdir. Ancak ne olursa olsun burada bir müdahalede bulunulduğu için mutlaka kürtaj sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada kanama miktarının yoğunluğu bulunmaktadır. Hasta mutlaka sürekli kanama miktarını takip etmelidir. Kürtaj sonrası kanama yaklaşık 2 hafta boyunca sürer ve ardından son bulur. Kürtaj sonrası ağrı ise adet sancısı ağrılarını andırır ve genelde kürtaj yaptıranlar tarafından ağrı kesici ilaçlar içilmesi sonucu sonlanır. 18 yaşından büyük kişilerin hiçbir kimseden rıza yada izin getirmesine gerek yoktur ve şahsi beyanları ile kürtaj yaptırmaları mümkündür.

Ancak 18 yaşından küçüklere kürtaj yaptırılması için mutlaka anne ya da babasından izin belgesi olması gerekmektedir. Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında mutlaka antibiyotik kullanımı yer almaktadır. Kürtaj yaptıran kadınlar mutlaka doktorlarının verdiği antibiyotikleri tam zamanında ve düzenli olarak kullanmalı, antibiyotik bitene kadar kullanıma devam edilmelidir. Bir başka merak edilen konu da kürtaj sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girilebileceğidir. Kürtaj sonrasında cinsel ilişki için en az 2 hafta beklenmeli, kanama devam ediyorsa ise kanamanın sona ermesi beklenmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »