Esra Çabuk Çömert

Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

KÜRTAJ

KÜRTAJ NEDİR?

Son adet tarihinden sonraki ilk 10 hafta içinde embriyo ve eklerinin rahim içinden tahliye edilmesi işlemidir.Bu işlemden hemen önce gebelik testi yaptırmalısınız.Ultrasonografi degebeliğin yerinin ve lokalizasyonunun tespiti için önemlidir.

YASAL HAKKINIZ NEDİR?

1983 tarihli 2827 sayılı kanunla ,Türkiye’de kürtaj 10 haftaya kadar serbest bırakılmıştır.Evli çiftlerde hem erkek hem de kadından yazılı imzası alınmalıdır.

KÜRTAJI KİM YAPAR?

Kadın Doğum Hekimi bu konuda yetkilidir.

İŞLEM NASIL YAPILIR?

İşlem sedasyon dediğimiz hafif uyku hali ile genellikle vakum küretaj ile yapılır.Ağrınız olmaz,lokal anestezi ile olunca minimal ağrınız olabilir.

KÜRTAJ TİPLERİ NELERDİR?

Kürtaj tiplerinden en önemlileri vakum küretaj ve medikal küretajdır.Kısaca bunlar hakkında bilgi verirsem:

Vakum küretaj:Bir pompanın yardımı ile rahim içeriğinin boşaltılması işlemidir.Sedoanaljezi altında işlem yapılır ve işleme siz uyuduktan sonra başlanır.Spekulum denilen alet vajinaya yerleştirildikten sonra plastik bir tüp rahime yerleştirilir,sonrasından arkasına vakum takılır ve vakum yardımıyla negatif basınçla küretaj işlemi yapılır.İşlem 5-10 dk kadar sürer.İşlemden sonra 1 hafta boyunca lekelenme şeklinde kanamanız olabilir,antibiyotik ve ağrı kesici almayı unutmayınız:)

Medikal kürtaj:İlaçla düşük yaptırlımaktadır ki bu yöntem daha ilerleyen gebelik haftalarında tercih edildi,ülkemizde bu yöntem kullanılmamaktadır.

Kürtaj en düşük riskli ameliyat grubuna girmektedir ,uygun gebelik haftasında yaptırdığınız bu işlemde herhangi bir komplikasyon ile karşılaşma riskiniz son derece düşüktür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir