Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kürtajın Cezası Var Mı?

Kürtajın yasak olduğu ülkeler bulunmakla beraber Türkiye’de kürtaj için ise belirli kriterler aranmaktadır. Bu kriterlere sahip kişilere kürtaj yapılmasına izin verilmekte olup bu kuralların dışına çıkılması durumunda ise yasa dışı kürtaj söz konusu olup yasalarda suç olarak kabul edilen bu davranış için yasal yaptırım uygulanmaktadır. Peki, kürtajın cezası var mıdır?

Ülkemizde kanunlar kapsamında belirlenen ve uygulanan yasal kürtaj süresi 10 hafta olarak uygulanabilmektedir. Yani 10. haftanın sonuna kadar kadının rızası olması durumunda kürtaj yaptırma hakkı bulunmaktadır. Ancak gebeliğin 11. haftaya girmesi durumunda ne yazık ki kadın bu yasal hakkını kaybetmekte ve gebeliğini devam ettirmeye zorunlu bırakılmaktadır. Ya da 10. haftadan daha ileri durumlarda kürtajın yapılabilmesi için mutlaka gebeliğin kadının hayati fonksiyonlarına zarar vermesi gerekir. Yani kadının gebelik zehirlenmesi yaşaması ya da gebelik tansiyonu ve gebelik şekeri değerlerinin anne adayının hayatını riske atacak seviyelere yükselmesi durumunda gebeliğin haftasına bakılmaksızın kadının yaşam fonksiyonlarının korunması açısından gebeliğin sonlandırılması mümkün olmaktadır.

Bunun yanı sıra kürtaj için yaş sınırı uygulanmakta olup 18 yaş üstü kadınlarda sadece kendi rızalarının bulunması yeterlidir. 15 yaş ve 15 yaşından daha küçüklerde kürtaj ise kesinlikle yasak olup bu tip durumlarda hemen yetkililer bilgilendirilmeli ve polise haber verilmelidir. 15 yaşında olan ya da 15 yaştan küçüklerde kürtaj için anne ve babanın rızasının bulunması kesinlikle hiçbir konuda etkili olmayıp tamamen kanuni yaptırımların uygulanması gerekir. 16-18 yaş aralığı için ise kadının yanı sıra ailesinin de rızası aranmakta olup reşit olmadığı için ebeveynlerden birinin imzası ve rızası aranır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »