Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Kürtajın Hukuki Boyutu

İsteği dışında hamile kalan ya da sağlık sorunları nedeni ile gebeliği sonlandırma kararı verilen kadınlarda kadının rızası olmasına rağmen kürtajın hukuki boyutu çerçevesinde sınırlamalar uygulanmaktadır. Ne yazık ki bu sınırların aşılması durumunda kadının istememesine rağmen kürtajın yapılmasına kesinlikle izin verilmemektedir.

Yasal Kürtaj Süresi Nedir?

Kürtaj için geçerli olan bir yasal sınır bulunmaktadır. Bu sınır 10 hafta ile sınırlandırılmaktadır. Yani gebelik haftası 10. haftayı aşan kadınların sadece bebeği istemediklerini belirterek bebeklerini aldırmalarına izin verilmemektedir.

Bu gibi durumlarda yani 10. haftayı aşan gebeliklerin sonlandırılması için izin sadece bu gebeliğin anne adayının sağlığını riske atması ve bunun doktor tarafından resmi olarak rapor edilmesi durumunda mümkündür. Bunun dışında kalan kadınlara kürtaj yapılması kesinlikle yasaktır.

Kürtaj Yaptırmak / Bebek Düşürmek 

Kadınların bir çoğu hamile olduğunu ne yazık ki adet gecikmesi yaşadıklarında anlayabilmektedir. Bu noktada erken gebelik testi uygulanması çok önemlidir. Geç kalınan gebelik testi ne yazık ki pek çok kadının bu haftayı aştıktan sonra hamile olduklarını öğrenmelerine neden olmaktadır. Yasal kürtaj yaptırmak isteyen kadınların mutlaka bu hafta sınırı içinde doktora başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu sürenin aşılması durumunda kesinlikle hiçbir kadın doğum uzmanı kürtaj yapmayacaktır. Çünkü yasal olarak bu bir suçtur ve bu suçu işleyen doktorun mesleki ehliyetinin iptal edilmesi gibi son derece ciddi bir takım cezalar ile karşı karşıya kalması kaçınılmazdır.

Ancak anne adayının gebelik ile ilgili ciddi sağlık sorunları yaşaması (gebelik tansiyonu, gebelik zehirlenmesi gibi sağlık sorunları) gibi durumlarda gebeliğin haftasına bakılmaksızın kürtaj yapılabilmektedir. Kürtaj yaptıramadığı için bebeğini kendisi ilaç kullanarak düşürmeye çalışan kadınlar içinde ne yazık ki hapis ve para cezası yaptırımları uygulanmaktadır. Pek çok doktor kadının doğuma zorlanmasını etik bulmasa da ne yazık ki kanunlara uyma zorunluluğu altında çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir