Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Ankara Labioplasti Operasyonu

Esra Çabuk CÖMERT

Labioplasti

Labioplasti, kadınların genital organında yaşanan bir takım dudak bölümlerindeki sarkmaların giderilmesini sağlayan estetik cerrahi uygulaması olarak ön plana çıkar. İç dudaklarda meydana gelen sarkmalar ve çeşitli bozulmalar ya da çoklu doğum nedenlerine bağlı olarak yaşanan sıkıntının giderilmesi için bir cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Bu şekilde var olan sarkma etkisi giderilerek, genital organın doğru bir formda olabilmesi sağlanır. O nedenle labioplasti cerrahi ameliyatı, kadınların yaşadığı iç dudak sarkmalarının düzeltilmesi noktasında önemli bir işleyişe sahip olarak ön plana çıkar.

Labioplasti ile Genital Bölgedeki Sarkmanın Giderilmesi Çalışması

Genç kızlar ya da belirli bir yaşa gelmiş kadınların genital bölgelerinde yaşadıkları sarkma nedenleri, ciddi moral bozma ve psikolojik yıkılmalara neden olabilmektedir. Bu yüzden ilgili alandaki düzeltmelerin sağlanması ve görünüm açısından sıkıntıları gidermek adına Labioplasti uygulaması gerçekleştirilmektedir. Uygulamanın tamamlanma şeklinin basit olması ve genelde iyi neticeler vermesi de sağlık açısından bir takım önlemlerin alınabilmesini de sağlar. Özelikle de kadınların psikolojilerinin düzelmesi ve kendi genital bölgelerine bile bakma isteklerinin giderilmesine kadar olumlu bir uygulama modelinin olduğu görülebilmektedir.

Labioplasti Neden Uygulanmalı?

Bunun en temel sebeplerinden bir tanesi, hem sağlık, hem eşler arasında yaşanan gerginlikler hem de psikolojinin düzeltilmesinin sağlanmasıdır. Temelde var olan bir iç dudak sarması durumlarında, genelde sarkmanın artması ve büyük bir hal alması ve düzensiz bir görünüm eşler arasında yaşanan isteğin azalmasında önemli bir etkendir. Öyle ki cinsel isteksizliği erkek adına arttıran bu olgu, zamanla kadının daha kötü hissetmesine neden olabilmektedir. Aynı şekilde kadınların iç çamaşırı giydiklerinde ise, normalde genital organın temas etmemesi gereken yerleri iç çamaşırı ile temas ettiğinde istenmeyen bir kaşıntı etkileri ile tahrişler meydana gelmektedir. O yüzden bu tür olaylar hem mikrop kapma riskini arttırırken, hem de kişinin sürekli olarak rahatsız hissetmesine neden olur. Öyle ki var olan adet zamanlarında, sarkan iç dudak bölgesinde kanın takılması ve o bölgede kuruması da ekstra bir problemin oluşmasına neden olan faktörü barındırmaktadır.

Labioplasti’nin Cinsel Hayata Etkileri Büyük

Bir kadın genital bölgesinin elbette her zaman sağlıklı olmasını ve kendi için bile olsa doğru şekilde estetikliğinin bozulmamasını ister. Öyle ki bazı kadınlar için bu durum problem haline gelmekte ve günlük yaşantılarına da yansımaktadır. Bikini ve pantolon giymeme isteklerinin artması, erkeklerden ya da eş ile cinsel birliktelik yaşama isteğinden çok fazla uzaklaşması buna örnektir. Aynı zamanda orgazm olmada yaşanan güçlükler ya da eşi varken çıplak kalmayacak kadar fazla çekinme gibi olgularda Labioplasti probleminin oluşturduğu etkenlerin sadece bir kısmını barındırmaktadır. O yüzden genital bölgede yaşanan iç dudak sarkması, başarılı bir operasyon ile düzenlenebilmektedir.

Hangi Durumlarda Labioplasti Ameliyatı Olunmalı?

Bunun en temel örneği için birden fazla seçenek sayılabilir. Bunlara genel olarak bakıldığında;

Küçük Dudakların Büyük Olması Durumu: Küçük dudakların genelde büyük olması problemleri Labioplasti uygulamaları adına önemli bir yere sahiptir. Çünkü çeşitli tahrişler ya da mikrop kapma riskleri küçük dudakların büyük olmasıyla problem haline gelmektedir.

Küçük Dudakların Sarması Hali: Kilo değişimlerine bağlı olarak bazı kadınlarda özellikle de çok zayıf olduklarında iç dudakları sarkabilmektedir. Sarkmaya bağlı olarak esmer ya da koyu tenli olan kadınlar da labium denilen parçada daha koyu bir renk almaktadır.

Küçük Dudaklar Arasındaki Büyüklükler: Dudakların her ikisi arasında bazı büyüklük farklı fardır. Fakat bu aşırı durumda ise Labioplasti gerekmektedir. Çünkü ileride enfeksiyon kapma riski artmakla beraber, görsel açıdan da yine kötü bir görüntü ortaya koymaktadır.

Labioplasti Operasyonu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu ameliyat hastaların gündelik yaşamlarını sekteye uğratacak bir ameliyat değildir. Çoğu zaman kısa bir dinlenme sürecinin ardından hastamız günlük aktivitelerine geri döner. Elbette tüm operasyonlarda olduğu gibi labioplasti sonrasında da hastaların bazı unsurlara dikkat etmesi gerekir. Örneğin ameliyattan sonra 2 gün duş alınmaması lazım. Ayrıca operasyon sonrasında 10 gün boyunca ayakta duş alınması gerekiyor. Cinse birliktelik için 3 ila 4 hafta beklemelerini öneriyoruz. Yaranın iyileşme hızına bağlı olarak bu süre 2 hafta ya da 5 hafta gibi bir süreyi de gerektirebiliyor. Kişisel temizlik noktasında hastalarımızın hijyen için yapmaları gerekeni ameliyat sonrasında detaylı şekilde tarif ediyoruz. Bu nedenle iyileşme süreci sorunsuz bir şekilde tamamlanıyor.

Operasyon sonrasında dikkat edilmesi gerekenler hususunda zaten doktorunuz tarafından detaylı bir şekilde bilgilendiriliyorsunuz. Yapılan uyarıları ve önerileri dikkate almanız, iyileşme sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlamanız adına çok önemlidir. Özellikle hijyene maksimum düzeyde dikkat etmeniz ve belirtilen süreyi geçirmeden mutlaka kontrol muayenesine gelmeniz gereklidir.

Labioplasti Sonrasında Dikiş Ne Zaman Alınır?

Dikiş alınması söz konusu olmaz. Çünkü labioplasti sonrasında tamamen vücut tarafından emilebilme özelliği taşıyan dikiş malzemeleri kullanılır. Bu nedenle dikiş alınması işlemi için yeniden kliniğe gelinmesi gerekmez. Operasyon sırasında kesi uygulanan bölgede iz kalıp kalmayacağı da merak ediliyor. Dokunun yapısı nedeniyle labioplasti sonrasında iz kalmaz.

Dikişlerin ne zaman vücutta kendiliğinden eridiği ise hastanın cilt yapısına balı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle sizlere net bir süreden söz edemiyoruz. Ancak genellikle bu sürenin 1 ila 1,5 hafta olduğunu belirtebiliriz. Bazı hastalarda bu süre 2 haftayı da bulabilir. Bu durumda endişe edilmesine gerek olmaz.

Labioplasti Ameliyatı Olunduğu Anlaşılır mı?

Hastaların en çok merak ettiği hususlardan biri de ameliyat olunduğunun anlaşılması noktasıdır. Az önce de söz ettiğimiz gibi bu ameliyatın ardından asla iz kalmaz. Bu nedenle bir bireyin hatta bir doktorun dahi labioplasti ameliyatı olduğunuzu anlaması mümkün değildir. Gönül rahatlığı ile yaşadığınız sıkıntılardan kurtulmak adına ameliyat kararı alabilirsiniz.

Ameliyat sonrasında vücutta herhangi bir iz de kalmadığı için dışarıdan bakıldığında da labioplasti ameliyatı olduğunuzun anlaşılması mümkün olmaz. Bu ameliyat ancak bir doktor tarafından yapılan detaylı inceleme ve muayene sonrasında anlaşılabilir.

Labioplasti ile Vajina Daraltma Aynı Anda Yapılabilir mi?

Hastalarımızın büyük bölümü bu iki operasyonun aynı anda yapılmasını talep ediyor. Elbette labioplasti ile vajina daraltma ameliyatının tek bir operasyon ile gerçekleştirilmesinde herhangi bir sakınca bulunmuyor. Hatta her iki operasyonun birlikte yapılması, ameliyat sonrası iyileşme süreci açısından daha akılcı bir tercih de olabiliyor. Kişisel hijyene dikkat edilmesi gibi ameliyat sonrasında hastalar için önemi olan konular, iki farklı kritik dönemi gerektirmiyor.

Labioplasti Operasyonunun Fiyatı Nedir?

Ameliyat esnasında müdahale edilecek dokuda mevcut olan şekil bozukluğu, iç dudakların yapısı ve genişliği, uygulanacak anestezi şekli gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak labioplasti ameliyatı fiyatı değişkenlik gösterir. Bu nedenle sizler net bir fiyattan ya da bir fiyat aralığından bahsetmemiz yanıltıcı olacaktır. Kliniğimizde yaptığımız görüşme ve muayene sonrasında net bir fiyat bilgisi alabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bize hemen ulaşabilirsiniz.


Hemen Ara
Whatsapp