Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Anasayfa

Genital Bölge Operasyonları

Kadınların özellikle genital bölgelerinde yaşanan karartıların giderilebilmesi adına vajina beyazlatma gibi farklı yöntemler uygulanır. Bu yöntemlerin uygulanması ile birlikte bölgedeki karartılar ortadan kaldırıldığı gibi kişilerin genital bölgesinin istenilen şekle gelmesi sağlanmaktadır. Bu açıdan genital bölgesindeki sorunlardan rahatsız olan bayanlar için en önemli operasyonlardan bir tanesi vajina beyazlatma olmaktadır. Vajina için uygulanan operasyon sayesinde kısa süre içerisinde bölgede istenilen sonuca ulaşılabilir. Operasyonların çok kısa sürmesi de bu konuda daha fazla kişinin talepte bulunmasını sağlamaktadır.

Genital Operasyonlar Nelerdir?

Genital operasyonlar kişilerin ihtiyaçlarına göre oldukça çeşitlenmiştir. Bu bakımdan farklı sorunlar dahi artık kolay bir şekilde giderilebilmektedir. Eğer bu konuda bir sorununuz varsa, yapacağınız başvuru ile birlikte kadın uzmanlarından destek alabilirsiniz. Vajina beyazlatmadan vajina daraltmaya kadar pek çok farklı konuda destek sağlayabilecek durumdaki uzman doktorlar, sizler için en iyi çözümü sunacaktır. Üstelik bu tip operasyonlarda riskler oldukça düşük olduğundan dolayı herhangi bir şekilde endişe yaşanması da gereksizdir. Yapacağınız tüm operasyonlarda bu detayı göz önünde bulundurmalısınız. Genital operasyonlar, çok hassas ve özel olduğu için tüm işlemler hasta ve doktor arasında kalacaktır. Bu bakımdan herhangi bir şekilde tıbbi operasyonun duyurulması yada bunun gibi çekincelerin yaşanması da söz konusu değildir. Kadınlar raht bir şekilde bu konuda hizmet alabilir.

Vajina Beyazlatma Lazer İle Nasıl Yapılır?

Vajina beyazlatma operasyonu lazer ile yapılmaktadır. Bu açıdan vajina beyazlatma lazer sayesinde çok kısa süre içerisinde uygulanabilmektedir. Herhangi bir ağrı, acı ya da kesik yaşanmaz. Bu bakımdan lazer ışınları sayesinde sadece bölgenin beyazlaması amaçlanır ve lazer ile bu gerçekleştirilir. Operasyonlar çok kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Böylece kişiler gün içerisinde yaptıracaklar operasyonlar sayesinde yaşamına kaldığı yerden sorunsuz bir şekilde devam edebilmektedir.

Operasyonlar bazı durumlarda iki seansa çıkabilmektedir. Fakat genellikle bir seans içerisinde tamamlanarak işlem biter. Kişiler bu operasyonu böylece tamamlamış olur. Beyazlatman lazeri dışında lazer ile uygulanan bir diğer tedavi yöntemi vajina daraltma lazeri olmaktadır. Kişilerin yaşadığı problemlerin giderilmesi adına büyük ölçüde daraltma operasyonu uygulanmaktadır.

Vajina Daraltma Lazeri

Özellikle doğum yapan kadınların vajinası normal doğum nedeniyle genişleyebilmektedir. Doğum sonrasında ilişkiye girecek çiftler, bu genişleme nedeniyle ilişkiden çok fazla zevk almaz. Bu da çoğu çift için büyük bir problem yaratabilmektedir. Fakat vajina daraltma lazer ile yapılacak operasyonlar bölgedeki sorunun giderilmesini sağlar. Bu açıdan vajina genişliği nedeniyle sorun yaşayan kişilerin en uygun zamanında tedavi olması yeterli olacaktır. Vajina daraltma lazer ile uygulanacak tedavi bölgenin kısa süre içerisinde sıkılaşma yaşamasını sağlar. Böylece ilişkide daha dar bir vajina sayesinde hem kadın hem erkek olarak zevk alabilmesi mümkün hale gelmektedir.

İnternet üzerinden yapacağınız işlemler sayesinde daraltma ile ilgili detayları görüntüleyebilir ve bu konuda farklı bilgileri öğrenebilirsiniz. Gerek daraltma gerek beyazlatma operasyonları ile ilgili aklınıza takılan pek çok farklı soru işareti ve bu internet adresi üzerinden giderebilirsiniz. Operasyon öncesi ve sonrasına yönelik paylaşılan bilgiler sayesinde nelerin yapılması gerektiği, hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiği ve operasyonlar ile ilgili diğer tüm önemli detaylar internet sitelerinde açık bir şekilde belirtilmiştir. Yapacağınız ziyaret sayesinde bu tıbbi operasyonlar ile ilgili tüm detayları öğrenebiliriz oldukça kolay olacaktır. Üstelik kişilerin operasyona dair sormak istediği ve soramadığı pek çok sorunun yanıtı da yine internet üzerinde yer alır.  Böylece operasyonlar kişiler için çok daha kolay bir hale gelir.

Çekinmeden Destek Alın

Uzmanlar, son teknolojilerle kadınların bu konudaki ihtiyacını giderebildiği gibi lazer destekli operasyonlar sayesinde hem etkili hem de kısa süre içerisinde destek alınabilmektedir. Öyle ki farklı seanslarla yapılacak işlemler sonrasında kadınların istediği sonucu kolay bir şekilde elde edebilir. Bu durum operasyonların daha da cazip olmasını sağlar. Bu bakımdan kısa sürelerde vücutta ciddi bir değişiklik görülebilir. Eğer bu tip durumlarda küçük bir çekinceniz dahi varsa, yapmanız gereken tek şey uzman ile görüşmektir. Aklınızdaki pek çok soru işaretini giderebilmek adına uzmanlar bu konuda sizlere yardımcı olacak ve vereceği bilgilerle sizi aydınlatacaktır. Bu bakımdan küçük bir soru işaretiniz dahi kalmadan güvenli bir şekilde bu konuda destek alabilirsiniz.

Devam

Hamilelik Evreleri Nelerdir, Neler Yaşanır?

Hamilelik hamile kalınan ilk günden itibaren yaklaşık 40 hafta sürer. Bu haftalar ve aynı zamanda hamilelik üç trimestere ayrılır. Bu üç aşamada sizinle ve bebeğinizde olan biteni öğrenmeniz, hamileliğinizin daha rahat geçmesini sağlar. Bu bakımdan hamilelik haberini aldıktan sonra mutlaka bu süreçler hakkında detaylı bilgi alın.

Pregnant woman using stethoscope examining on her baby in her belly

Birinci Trimester (Hafta 1 – Hafta 12)

İlk üç aylık dönem boyunca vücut pek çok değişime uğrar. Hormonal değişiklikler vücudunuzdaki neredeyse tüm organ sistemlerini etkiler. Bu değişiklikler, gebeliğin ilk haftalarında bile belirtileri tetikleyebilir. Bu dönemde yaşanabilecek diğer değişiklikler;

 • Aşırı yorgunluk
 • Şişmiş göğüsler
 • Sabah yorgunluğu
 • Bazı gıdalar için hoşnutsuzluk ve tiksinti duyma
 • Değişken ruh hali
 • Kabızlık (bağırsak problemi)
 • İdrarını sıklığı problemleri
 • Baş ağrısı
 • Mide ekşimesi
 • Kilo alımı veya kaybı

Vücudunuz değiştikçe sizin de bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Daha önce uyku gelmesi veya sık sık acıkmak sebebiyle günlük rutininizde değişiklikler yapmanız gerekebilir. Neyse ki, hamilelik ilerledikçe bu rahatsızlıkların çoğu zamanla kaybolacaktır. Üstelik bazı kadınlar bu değişikliklerden ve süreçten hiç rahatsızlık da hissetmeyebilir. Daha önce hamile kaldıysanız, bu sefer farklı hissedebilirsiniz. Tıpkı her kadın farklı olduğu gibi, her gebelik de farklıdır. Bu nedenle daha önceki deneyimlerinizin hiçbir işe yaramadığı zamanlar da olabilir.

İkinci Trimester (Hafta 13 – Hafta 28)

Çoğu kadın gebeliğin ikinci trimestrini ilkten daha kolay bulur. Ancak, bu aylardaki hamileliğiniz hakkında bilgi sahibi olmak da bu aşama önemlidir. Bulantı ve yorgunluk gibi semptomların kaybolduğunu bu trimester ile birlikte fark edebilirsiniz. Ancak vücudunuzdaki diğer yeni, daha belirgin değişiklikler şimdi etkin olmaya başlayacak. Bebeğiniz büyümeye devam ettikçe karnınız da genişler. Ve bu trimester bitmeden bebeğinizin hareket etmeye başladığını hissedersiniz! Büyüyen bebeğiniz için yer açmak için bedeniniz değiştikçe, şunları yapabilirsiniz;

 • Vücut ağrıları (örneğin sırt, karın, kasık veya uyluk ağrısı)
 • Karın, göğüsleriniz, kalçanız veya kalçanızın gerginleşmesi
 • Meme uçlarınızın çevresinde koyulaşma
 • Göbekten kasık saç çizgisine kadar uzanan deride bir çizgi
 • Yanaklar, alın, burun veya üst dudağın üzerindeki bölgelerde değişiklikler görülebilir. Derinin yamaları. Gebelik maskesi olarak da bilinen değişiklikler yaşanabilir.
 • El veya ayak karıncalanması
 • Karında ve ayak tabanlarında kaşıntı.
 • Mide bulantısı, iştahsızlık, kusma, sarılık veya yorgunluk ile birlikte kaşıntı (Doktorunuzu arayın; bunlar ciddi bir karaciğer probleminin de işareti olabilir.)
 • Ayak bileği, parmak ve yüz şişmesi.

Üçüncü Trimester (Hafta 29 – Hafta 40)

Evde bu dönemde gergin olabilirsiniz! İkinci trimesterde yaşadığınız rahatsızlıklardan bazıları devam edecek. Artı, birçok kadın bu dönemde nefes almakta zorlanır ve tuvalete daha da sıklıkla gitmek zorunda kalır. Bunun sebebi ise bebeğin büyümesi ve organlara daha fazla baskı uygulamasıdır. Endişelenmeyin, bebeğiniz iyidir ve doğum yaptıktan sonra bu sorunlar ortadan kalkacaktır. Üçüncü trimesterde fark edebileceğiniz bazı yeni vücut değişiklikleri şunları içerir:

 • Nefes darlığı
 • Mide ekşimesi
 • Ayak bileği, parmak ve yüz şişmesi. (Herhangi bir ani veya aşırı şişlik fark ederseniz veya çok hızlı kilo alırsanız hemen doktorunuzu arayın)
 • Hemoroid
 • Kolostrum (kuh-LOSS-struhm) adı verilen göğüs rahatsızlığı,
 • Göbek deliğinin dışarı fırlaması
 • Uyku problemi
 • Bebeğinizin karnın altına doğru hareket etmesi
 • Gerçek ya da sahte doğum belirtileri olabilecek kasılmalar

Tüm bu dönemler kadınların yaşayacağı sorunlar için genel bir bilgi verir. Bazı kadınlar için bu sorunlar çok üst seviyelerde yaşanabileceği gibi bazı kadınlarda çok daha hafif yaşanabilecektir. Bu konuda kadınların dikkat etmesi gereken en önemli detay, kadınların hangi belirtilerin normal hangi etkilerin ise normal dışı olduğunu bilmesidir. Doktor ile sürekli görüşme halinde olunması da önemlidir. Böylece yaşanabilecek en küçük sorun durumunda dahi kolay bir şekilde uzman doktordan destek alınması mümkün olacaktır. Bu tip durumlar hayat kurtarıcı olacaktır. Aynı zamanda hamilelerin mutlaka kontrollerini aksatmadan yerine getirmesi gerekir. Doktor tarafından verilecek tarihlerde kontrol için uzman ile görüşülmesi gerekir. Bu hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir ve kesinlikle atlanmamalıdır. Üstelik bu dönemlerde testler, özel tahliller ve ya ilaç kullanımı gibi durumların yaşanması gerekebilecektir. Bu hamilelik ve doğumun klasik bölümlerinden birisidir ve her hamile benzer bir süreç yaşar.

Devam

Tüp Bebek Tedavisinde Devlet Desteği

Tüp bebek tedavisi normal şartlar altında gebe kalamayan kişilerin tercih ettiği bir uygulamadır. Tüp bebek tedavisi kadından alınan yumurtalık ile babadan alınan spermin laboratuvar ortamında döllenmesini ağlayarak tekrar anneye enjekte edilme işlemidir. Bu işlemler mutlaka laboratuvar ortamında gerçekleştirilmelidir ve tecrübeli uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Tüp bebek uygulaması başarı şansı annenin yaşına göre değişkenlik göstermektedir. 35 yaş ve üzeri annelerin çocuk sahibi olama oranı daha düşük olsa da tüp bebek ile kişilerin çocuk sahibi olama şansı yükselmektedir.

Tüp Bebek Yasası

Tüp bebek tedavisi için devlet kişilere destek vermektedir fakat bu destek önceden iki tüp bebek denemesi ile sınırlıydı. SGK en fazla iki tüp bebek uygulaması için ilaçları ve masrafları karşılamaktaydı. Yeni gelen yasaya göre ise bu durum üçe çıkarılmıştır. Fakat yasaya göre eşler bu denemelerin ilki için 300 TL ile 400 TL arasında bir ödeme yapmak zorundadırlar. Bu fiyat devlet desteği olmadan uygulanan tüp bebek tedavisine göre oldukça cüzi bir miktar olarak kalmaktadır. Tüp bebek tedavisinde devlet desteği kişilerin 3 kez uygulamayı denemelerini sağlıyor.

Holding Hands

Yeni Yasa İle Yaş Sınırı

Tüp bebek tedavisi için devlet kişilere bir yaş sınırı koymuştur. En fazla 39 yaşında olan kişilerin devlet desteği alarak tüp bebek uygulaması yapmasına izin verilmektedir.

Devletin Tüp Bebek Tedavisine Katkısı Nedir?

Devlet maddi durumu tüp bebek tedavisi için yeterli olmayan bireyler için son yapılan yasa değişikliğinde üç kez tedavi görme imkanı sunmuştur. Devlet tüp bebek tedavisi için 1.200 TL bütçe ayırmıştır ve gerekli kurumlara bu ücret ödenmektedir. Bu uygulama pek çok kişiye umut olmuş ve maddi yetersizlikten dolayı tüp bebek uygulaması alamayan pek çok aile devlet desteği ile çocuk sahibi olmuştur.

İkinci Evliliklerde Tüp Bebek İzni

Torba yasası ile artık ikici evliliklere de tüp bebek izni geldi. İlk evliliklerinden çocuğu olup da ikinci evliliklerinden de çocuk sahibi olmak isteyen kişiler artık tüp bebek tedavisinde devlet desteği alabiliyorlar. Eski yasaya göre SGK kişilerin ilk evliliklerinden çocukları var ise ikinci evlilik için destek payı vermiyordu. Torba yasası ile artık bu durum değişti. Devlet desteği ile tüp bebek uygulaması artık ikinci evlilikler için de geçerli kılındı. Bu tüp bebek tedavisi için ise SGK 28 ile 38 yaş aralığını koşul olarak koydu.

Devlet Destekli Tüp Bebek Uygulaması Sözleşmeli Her Kurumda Geçerli

Yapılan yasaya göre artık yeşil kart, bağ kur, SSK’lı kişilerin hepsi sözleşmeli kurumlardan tüp bebek tedavisi hizmeti alabilecekler. Sağlık kurumlarının SGK ile sözleşme yapması durumunda kişiler tüm bu sözleşmeli kurumlardan tüp bebek tedavisi görebilecekler, bunlara özel hastanelerde dahil edilmiştir.

Devlet Destekli Tüp Bebek Tedavisi İçin Gerekli Koşullar

Devlet destekli tüp bebek tedavisi için kişilerin en az 3 yıl evli olma şartı bulunmaktadır.  Üç yıl evli olan kişilerin en az iki kez aşılama yapmaları gerekmektedir. Sadece düşük yumurta rezervi, sperm sayısı az olan ve tüpleri kapalı olan çiftlerde 3 yıl evli olma şartı aranmamaktadır. Kişilerin 23 yaşını bitirmiş, 39’undan da gün almış olmaları yaş şartıdır. Buy şartlara uyum sağlayan kişiler başvuru belgelerini hazırlayarak hastanelere gidebilirler. Başvuru süresi hastanelere göre farklılık göstermektedir. Kişilerin bu tedavi için  rapor almaları gerekmektedir. Raporda ise FSH, AMH değerleri, sperm tahlilleri, HSG istenecektir. Bu şekilde başvurularınızı tamamladığınızda tedavi süreciniz başlatılacaktır ve her deneme için ayrı ayrı rapor almanız da istenilecektir.

Devam

Tüp Bebek Tedavilerinde Başarı Oranı

Tüp bebek çalışmalarının son dönemlerde daha iyi başarı oranlarına ulaşması tüp bebek tedavilerine olan ilgiyi artırmış ve bu konuda daha fazla çiftin destek almasına teşvik etmiştir. Bu açıdan normal yollar ile hamile kalamayan çiftler için en önemli alternatiflerden birisi olan tüp bebek tedavisi çoğu çift için çocuk sahibi olma noktasında büyük bir destek sunmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisinde öncelikli olarak çiftler için çeşitli testler yapılarak duruma neresi gerçekleştirilmekte ve ardından tedaviye yönelik çalışmaların nasıl yapılacağı ile ilgili gerekli tedavi yöntemleri hazırlanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin hazırlanması ile birlikte çiftlere farklı testler uygulanarak hamileliğin başlaması amaçlanır. Bu bakımdan çiftler tedaviye başlamadan önce ilk olarak tedaviye hazır hale gelmelidir.

Maddi ve manevi açıdan tedaviye hazır olunması tedavideki başarı oranı arttıracak en önemli detaylardan bir tanesidir. Bu açıdan çiftlerin belirtildiği gibi hazır olması ve uygun bir şekilde tedaviye başlaması oldukça önemlidir. Tedavi sırasında farklı kontrollerin yapılabilecek ve özellikleri durum cinsellik ile ilgili olduğundan dolayı farklı durumların yaşanabilmesi söz konusudur. Hazır olunması çiftlerin daha iyi bir tüp bebek tedavi dönemini yaşamasını sağlar. Tüp bebek tedavisinde çiftlerin tüm doktor önerileri uyması her zaman için en büyük şanslarından biri olacaktır. Tüp bebek tedavisi konusunda karar verildikten sonra uygun bir merkez seçimi de yapılmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde Doktor Uzmanlığı

Doktorların uzmanlık derecesi ve tüp bebek tedavisindeki deneyimleri her zaman için tüp bebek başarı oranını etkileyen detaylar arasındadır ve çiftlerin tüp bebek merkezi seçerken bu tip detaylara dikkat etmesi gerekir. Böylece herhangi bir problem yaşamadan daha yüksek başarı oranları ile hamile kalınması ve çocuk sahibi olunması söz konusu olacaktır. Tüp bebek çalışmalarında tüm bu detaylar her zaman için göz önünde bulundurulmalıdır. Bu aşamaları mutlaka iyi bir şekilde değerlendirmelidir. Tüp bebek tedavisi sırasında çiftler tedaviye ne kadar açık olursa ve psikolojik olarak ne kadar hazırsa başarı oranının da o kadar yükseleceği unutulmamalıdır. Böylece tüp bebek tedavisiyle oldukça yoğun geçecek bir sürecin ardından tüplerin mutlu sonuca ulaşması daha yüksek ihtimalle olacaktır ve tüm bu aşamalar çiftler için mutlu sona ulaşan bir adım olarak görülecektir.

Tüp bebek tedavisinde belirtilen kriterlere her zaman iyi bir sonuca ulaşılmasını sağlayan tüp bebek tedavisinde yüzde yüzlük bir başarı oranından hiçbir zaman söz edilemez. Yaş, cinsiyet özellikle hamilelik için en önemli kriterler arasındadır. Bu tip detayların göz önünde bulundurulması ve hem doktor hem de tüp bebek tedavisi olacak kişilerin bu tür durumlara karşı hazır olması gerekmektedir.

Tüp bebek tedavilerinde başlangıç aşaması ile birlikte tüm detaylar tamamen doktor kontrolünde yürütülmektedir ve her aşamasında farklı testler yapılarak çiftlerin bebek sahibi olabilmesi adına tüm gerekli işlemler yapılmaya çalışılmaktadır. Bu aşamada tüp bebek tedavi merkezinin yeterliliği ve bu alanda deneyim sahibi olup olmadığı da tüp bebek tedavisinin olumlu bir şekilde sonuçlanmasında oldukça önemlidir. Bu açıdan merkezi seçimi ve tüp bebek tedavisi sırasında tüm önerilenleri harfiyen uyulması ve yerine getirilmesi de tedavinin olumlu bir şekilde sonuçlanmasında ki en önemli detaylardan bir tanesidir.

Tedavide Çiftlerin Neye Dikkat Etmesi Gerekiyor?

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı belirtildiği gibi çok farklı faktörlere bağlı olurken, bu aşamada en önemli detay çiftlerin birlikte hareket ederek tedaviye katılım göstermesidir. Çiftler isteklerini karşılama konusunda birlikte hareket ederse, destek sayesinde süreç daha kolay atlatılabilir. Bu konuda özellikle tüp bebek tedavisinin olumsuz sonuçlarına karşın da kişilerin hazırlıklı olması gerekir. Çift olarak katılım göstermenin en önemli detayı da budur. Kişiler olumsuz duruma karşın da hazır bir psikolojiye sahip olursa, yenilenen tüp bebek tedavilerinde başarı oranı arttırılabilir.

Uzman ile yapılacak görüşmeler neticesinde kişilerin özelikle tüm soru işaretlerini gidermesi gerekir. Tedaviye yönelik çok farklı detay ve bilinmeyen olduğu gibi tüm bu aşamalarda kişilerin rahat bir şekilde bilgi alması, rahatlamasını ve tedaviye daha fazla açık olmasını sağlayacaktır. Bu konuda endişeleriniz varsa mutlaka gidermeniz gerekir. Bunun için de iletişime açık bir uzmanla çalışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Devam

Genital Estetikle İstediğiniz Görünüme Kavuşmak Mümkün

Kadınların cinsel açıdan tatminini sağlaması ve farklı sağlık problemlerini önleyebilmesi adına cinsel organlarının kontrollerini yaptırması gerekir. Bu kontroller ile birlikte kişilerin herhangi bir sorun yaşamaması ya da mevcut sorunların önceden engellenebilmesi mümkün olur. Bu bakımdan kadınların mutlaka kadın doğum uzmanlarından ve bu alanda çalışan uzmanlardan destek alması gerekir. Bu ihmal edilmemesi gereken bir durum olduğu gibi kadınlar isteğe göre farklı, özel tedaviler de yaptırabilir.

Vajina Genişlemesine Özel Çözüm

Kadınların kilo alması, normal doğum yapması ya da yaşa bağlı olarak yaşadığı sorunların başında vajina genişlemesi gelmektedir. Özellikle normal yollarla doğum yapan kadınların kaçınılmaz yollarından birisi olan vajina genişlemesi, kadınlar kadar partnerler için de büyük bir sorun olabilmektedir. Özellikle cinsel ilişki sırasında partnerlerin ilişkiden zevk almaması, bu sorunu daha da büyütmektedir. Bu tür durumlarda da hem ilişkideki sorunların ortadan kaldırılması hem de çiftlerin mutlu olabilmesi adına tıbbi destek alınabilir.

Vajina Daraltma

Kadınlar için bu tür durumlarda vajina daraltma operasyonları uygulanmaktadır. Vajina bölgesi için geliştirilen bu işlemler ile birlikte istenilen darlık sağlanabildiği gibi kişilerin operasyon sonrasındaki cinsel yaşamı çok daha sorunsuz olmaktadır. Genişleme noktasında sorun yaşayan her kadın için bu yöntem, uygun bir çözüm sunacaktır. Bu bakımdan gecikmeden kişilerin destek alması gerekir. Genişlemede özellikle gecikmenin yaşanması, kadınlar için operasyonların uygun ve hızlı sonuç vermesini önleyebilir. Bu nedenle kişilerin ihmal etmeden operasyon yaptırması büyük önem arz ediyor.

Daraltma Operasyonunda Risk Var Mı?

Daraltma operasyonları için kadınların farklı soru işaretleri olabilmektedir. Bu konuda en çok merak edilen operasyonun risk içerip içermediğidir. Bu konuda farklı detayların ön planda olduğu unutulmamalıdır. Operasyonu yapacak uzmanın bu konuda yeterliliği, tercih edilen merkezin tıbbi açıdan tüm imkanları sunması başarılı bir operasyon için önemli kriterler arasındadır. Her operasyonda olduğu gibi daraltma operasyonlarında da risk vardır. Genel olarak riskler ise şöyledir;

 • Kanama,
 • Enfeksiyon riski,
 • Bağırsak zedelenmeleri,
 • Vajinanın fazla daraltılması neticesinde cinsel ilişkide ağrı,
 • Ameliyat sonrası memnun kalmama

Özellikle cinsel ilişkide ağrı yaşanacak olması kadınlar için başlı başına birer sorundur. Bazı durumlarda çok fazla daraltmanın istenmesi, kadınlar için farklı sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle de uzman tavsiyelerine uyulması çok önemlidir.

Vajina bölgesine yönelik çok farklı operasyonlar uygulanabildiğinden dolayı kadınların bu konuda farklı isteklerini karşılaması da söz konusu olacaktır. Labioplasti olarak adlandırılan operasyon iç dudakların estetiği olarak kabul edilirken vajinoplasti vajinanın daraltılması olmaktadır. Bu bakımdan kadınların istekleri ve cinsel organın durumuna göre uzman tarafından uygun bir operasyon uygulanacaktır.

Cinsel Tatmin Ve Görünüm İçin Daraltma Operasyonu

Kadınlar için bazı durumlarda sadece görünümün değiştirilmesi adına da operasyonlar tercih edilebilmektedir. Vajinanın dış görünümünden memnun olmayan, iç ve dış dudaklarda simetrik açıdan farklılıklar olan kadınlar, estetik operasyonları tercih ederek, daha güzel görünen bir cinsel organa kavuşmak isteyebilmektedir. Bu tür durumlarda da yine aynı şekilde destek alınması söz konusu olabilmektedir.

Zorunlu Olarak Daraltma Operasyonu

Kadınlar için bu tip operasyonlar genelde isteğe bağlı olsa da tıbbi açıdan zorunlu olarak operasyonların uygulanması gerekebilir. İdrar kesesi ve rektumun anüsten önce son alanlarında sarkma görülüyorsa, kadınların bu tür sorunlar yaşamaması adına mutlaka operasyonun uygulanması gerekecektir. Bu nedenle de kadınlar için bazı durumlarda istek dışında da cinsel yönden operasyon yapılabilir.

İsteyen Herkes Operasyon Yaptırabilir Mi?

Kadınlar için operasyon konusunda merak edilen diğer bir detay sınırlardır. Cinsel bölgelere yönelik yapılan operasyonlarda doktor raporu ve zorunluluk hali dışında +18 yaş sınırı bulunmaktadır. Bu nedenle 18 yaşını geçmemiş olanlar için bu konuda farklı prosedürlerin uygulanması gerekecektir. Üstelik -18 yaş için kişilerin çoğu zaman operasyon gerekmez.

En İyi Uzmanı Bulma

Kadınların bu tür hizmetlerde iyi bir uzman ile çalışması çok önemlidir. Bu nedenle başlangıç itibariyle iyi bir uzman için araştırma yapılması gerekir. Bu araştırma sonrasında bölgede hizmet veren en iyi uzman belirlenerek bu hizmetler için uzmana müracaat edilebilir. Uzmanlar için dikkat edilecek pek çok detay olduğu gibi kadınlar tarafından uygun bir saat için alınacak randevu, tanışma ve sorunların giderilmesi adına yeterli olacaktır.

Devam

Erken Doğum Nedir?

37 haftalık hamileliğe erişmeden kadınların düzenli kasılmalar yaşamaya başlaması ve bunun sonucunda doğumun gerçekleşmesi erken doğum olarak kabul edilir. Tıbbi alanda daha çok prematüre olarak da bilinen bu durum yakından takip edilmelidir. Bebek ve anne sağlığının herhangi bir şekilde risk altına alınmaması adına uzmanların bu süreci yakından takip altına alarak doğumun sorunsuz bir şekilde tamamlaması gerekir.

Erken Doğum Her Zaman Erken Doğum Değildir

Erken doğum yapmanız her zaman için erken doğmuş bir bebeğiniz olacağı anlamına gelmez. Erken doğum yaşayan kadınların yarısı nihayetinde 37 hafta veya daha sonrasında bu durumu yaşar ve bebeklerin bazıları bu süreç içerisinde tüm gelişimlerinizi tamamlamış olur. Bu bakımdan bebek gelişimini tamamladığı için risk ortadan kalkar ve sağlıklı bir doğum gerçekleşebilir. Preterm doğumların yaklaşık dörtte biri planlı olarak gerçekleşir. Bu bakımdan dörtte üçlük kısım için kuşkusuz bu süreç biraz tedirgin bir şekilde geçer. Eğer anne adayı veya bebek bir sorun yaşarsa ve mevcut kontroller iyi sonuç vermiyorsa, sağlık ekibi 37 hafta ve ya daha öncesinde doğumu yaptırmak isteyebilir. Genelde ciddi veya kötüleşen preeklampsi gibi ciddi bir sağlık durumunda veya bebeğin büyümeyi durdurduğunda alınan bir karardır. Bunun dışındakiler ise spontan erken doğumlar olarak bilinir. Erken sancılar, su erken biterse, rahim ağzı açıklığı erkenden büyürse kişilerin normal yollarla doğum yapması mümkündür.

ABD’de Oran Yüzde 12

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bebeklerin yaklaşık yüzde 12’si erken doğar ve bu oran 1980’lerin başına kıyasla yaklaşık üçte bir daha yüksektir. Bu artışın nedeni ise daha çok kadının doğurganlık tedavisi kullanması. Ayrıca, daha fazla kadın gebeliği erteliyor ve yaşlandıkça bu tip risklerin ortaya çıkma şansı da artıyor.

Erken Doğumun Belirtileri Nelerdir?

37 haftadan önce aşağıdaki semptomlardan herhangi birini görüyorsanız doktorunuzu hemen aramanız gerekir.

 • Her zamankinden daha fazla vajinal deşarj olur.
 • Vajina bölgesinde sıvı ve akıntı görülmesi
 • Herhangi bir vajinal kanama veya lekelenme
 • Karın ağrısı, menstrüel gibi kramplar veya bir saat içinde dörtten fazla kasılma
 • Pelvik bölgede daha fazla basınç hissetme
 • Bel ağrısı, özellikle ritmikse veya daha önce bel ağrınız olmamışsa

Bu semptomlar kafa karıştırıcı olabilir, çünkü bazıları, pelvik baskı veya bel ağrısı gibi, hamilelikte sık görülür. Ancak, güvende olmanız her zaman daha iyidir. Bu nedenle, hamileliğiniz sırasında herhangi bir zamanda olağandışı bir şey yaşıyorsanız hemen doktorunuzu arayın. Erken olası problemleri yakalamak için gebelik sırasında görmezden gelinmesi gereken belirtileri öğrenmek her zaman iyi olacaktır ve bu nedenle yaşanan olaylardan doktorunuzu haberdar etmeniz güvenli bir hamilelik süreci yaşamanızı sağlar.

Bebek Erken Doğduğunda Ne Olabilir?

Erken doğum, ciddi bir sağlık problemine neden olabilir. Özellikle bebeğin erken ortaya çıkması durumunda bebeğin ölümcül risklerle karşılaşmasına neden olabilir. Genel olarak, bir bebek doğumda ne kadar olgunlaşırsa hayatta kalma ve sağlıklı olma şansı o kadar fazladır. Bu durumun bilinmesi hamilelikte kadınları tedirgin eder. Bazı erken doğan prematüre bebekler nefes alma sorunları yaşar. Prematüre bebeğin nefes alamaması ise beyin kanaması için büyük bir risktir. Sinir sistemi, gastrointestinal sistem ve diğer organlar da bu durumdan etkilenebilir. Erken bebeklerde enfeksiyon ve sarılık görülme sıklığı daha fazladır. Aynı zamanda beslenme güçlüğü ve vücut ısısını korumada bebekler zorluk çekebilir. Bu tür risklerle karşı karşıya kalan ve hayatta kalmayı başaran prematürelerde bazen kronik akciğer hastalığı, görme ve işitme bozuklukları, serebral felç ve gelişimsel problemler gibi uzun vadeli sağlık sonuçlarının da görülme riski vardır.

Çoğu prematüre bebek 34 ila 37 hafta arasında doğar. Eğer bu prematüre bebeklerin başka sağlık sorunu yoksa hamilelikte daha sonra doğan bebeklere göre hala daha yüksek bir sorun riski ile karşı karşıya oldukları bir gerçektir.

34 haftadan önce doğum yaparsanız ve derhal doğum yapmak için tıbbi sebep yoksa sağlık ekibi doğumunuzu birkaç gün erteleyebilir. Bu, bebeğinize akciğerlerine ve diğer organların daha hızlı gelişmesine yardımcı olmak için kortikosteroid verilebileceği anlamına gelir. Bu da prematüre bebeğin hayatta kalma şansını artırır ve erken doğumla ilişkili bazı riskleri en aza indirir. Bu tip durumlar da yine yakın takip ile birlikte mümkündür. Buradan da anlaşılacağı üzere bebek erken doğacaksa bile erken doğum noktasında doktorların mutlaka kontrolde bulunması gerekir.

Prematüre bebeklerin tedavisinde birçok teknolojik ilerleme kaydedilmiş durumda. Bunlardan yararlanmak için prematüre bir bebeğin, bir yeni doğan yoğun bakım birimine (NICU) sahip hastanede olması en iyi bakım şartlarına ulaşmasını sağlayacaktır.

 

Devam

Hamilelikte Doğum Planı Yapmak

Bir doğum planı, hamilelik döneminde ve kasılmalarla birlikte doğum başlangıcında neler olmasını istediğinize dair yazılı bir listedir. Aynı zamanda çiftlerin doğuma yönelik eksiksiz bir şekilde hazırlanmasında da büyük bir kolaylık sağlar. Bu bakımdan hamilelik dönemi ile birlikte çiftlerin uygun bir doğum planı yapması önerilir. Bu plan, doğum sırasında sizinle birlikte olmak istediklerinizi ve hatta pozisyonda doğum yapmak istediğiniz gibi tüm detayları belirlemenizi içerebilir. Doğum planı aynı zamanda hamilelik ve doğum sonrasındaki dönemlerde alınacak kararlarda daha fazla yer almanızda yardımcı olur. Ama bir plan yapmadan önce, doğumun neye benzediğini öğrenmeli ve sahip olduğunuz seçimler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalısınız. Böylece sorunsuz ve eksiksiz bir plan hazırlama noktasında işleri kolaylaştırabilirsiniz.

Plan Yapma Aşamasında Neler Yardımcı Olur?

Plan yapmak adına kişilere bu konuda yardımcı olacak pek çok kişi ya da kişiler vardır. Bunlar ise şöyledir;

 • Doğum öncesi doğum gruplarına katılmak
 • Herhangi bir sorun ya da endişeniz hakkında ebe ya da doktorunuza danışmak
 • Doğuma kimin katılıp katılmayacağını, kaç kişinin dahil olacağını ve tıbbi kayıtlarınıza kimin erişebilme imkanını hastaneden öğrenmek
 • Doğum hakkında tüm detayları öğrenmek adına okumak
 • Gideceğiniz hastane veya doğum merkezinde doğum yapmış diğer annelerle konuşmak
 • Daha önce doğum planı yapan kadınlarla görüşmek
 • Eşinizle veya diğer akrabalarınızla (ya da doğumda size destek olmak için orada olacak arkadaşlarınızla) konuşmak

Doğum Planı Hazırlarken Neler Göz Önünde Bulundurulmalı?

Doğum planı hazırlamak başlangıç aşamasında kolay olsa da hazırlıkların başlaması ile birlikte bu durumun sanıldığı kadar kolay olmadığı görülür. Bunun için de başlangıç aşaması itibari ile planlı ve sistemli bir şekilde doğum planının hazırlanması gerekmektedir. Plan hazırlarken hakkında düşünmeniz gerekenler şöyledir;

 • Doğum sonrasında bebeği nasıl almak istersin?
 • Eş, diğer çocuklar, ailenin diğer üyeleri veya arkadaş. Doğumda kimin yanınızda olmanızı istiyorsunuz? Doğumda desteğin çok önemli olduğunu unutmayın.
 • Doğumda yanınızda olmasını istediğiniz kişiye sürekli kalmak ister misiniz? Yoksa onları odadan çıkarmayı tercih edeceğiniz zamanlar olacak mı?
 • Doğum sonrası kalacağınız odada istediğiniz şeyler var mı? Örneğin klasik bir müzik.
 • Odada düşük aydınlatmayı mı yoksa farklı renkte bir ışık mı istersiniz?
 • Odada yatarken ihtiyacınız olabilecek şeyler var mı?
 • Doğum sonrasında ağrıyı hafifletmek ister misiniz?
 • Doğum sırasında ve doğum sırasında hangi pozisyonda olmayı istersin?
 • Doğum çok yavaş geçecekse hızlandırma için herhangi bir destek ister misiniz?
 • Sezaryen gibi durumlara ihtiyaç olursa epidural anestezi mi yoksa tamamen uyutulmak mı istersiniz?
 • Hamilelik bakımımda ve bebeğimin doğumunda ne gibi malzemeler kullanılıyor ve neden?
 • Plasentanın doğumunu hızlandırmak için bir enjeksiyon yaptırmak istiyor musunuz?
 • Doğurmak için kültürel veya dini ihtiyaçlarım var mı?

Her tür tedavi ve detay için karar verdiğinizde, iyi bilgilere dayalı bir planınız olacağı için bu sizi rahatlatacaktır. Farklı tedavilerin avantaj ve dezavantajları hakkında ebe veya doktorunuzla konuşun. Bu kararları verirken kendi güvenliğinizi ve refahınızı düşüneceğiniz gibi aynı zamanda bebeğinizi de düşünün. 36 haftalık olmadan önce mutlaka doğum planınızı tamamlamış olan ve aynı zamanda 36. Hafta itibari ile bu planı tekrar bir gözden geçirin.

Doğum Planı Hazırlamak Neden Önemli?

Hamilelik ve doğum kadınlar için hem heyecanlı hem de stresli bir süreçtir. Normal doğum olsa dahi bir operasyonun geçirilecek olması kadınların ciddi korkular yaşamasına neden olabilir ve bu nedenle mutlaka hazırlıklı olunmalı ve bu sürece yavaş yavaş ısınmak gerekir. Bu konuda plan yapmanız aynı zamanda sürece uyum sağlamanızı da kolaylaştırır. Üstelik hamilelik ve doğum ile ilgili tüm kararları almanız plan ile birlikte mümkün olacağından dolayı hem hamilelik hem de doğum başladığı andan itibaren her şeyin kontrolünüzün altında olduğundan emin olabilirsiniz.

Doğum için pek çok korkunun altında bilgi eksikliği olduğu için kadınlar plan yaparken pek çok bilmediğini öğrenecektir ve bu da korkuların azalmasına katkı sağlayacaktır. Plan yapmak sadece bu sebeple dahi anne adayları için büyük bir destek sağlayacaktır. Bu konuda özellikle diğer hamilelerle ya da annelerle görüşme yapmak çok daha iyi bir seçimdir. Doğum yapan bir anne, yaşadığı sorunlara göre sizi daha iyi yönlendirebilir.

Devam

Gebelikte Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Gebelik dönemi annenin yiyecekler konusunda da hassas davranması gereken bir dönemdir. Hamilelikteki etkileri minimuma indirmek, olumsuz durumların yaşanmasını önlemek adına anne adaylarının mutlaka yiyecekler konusunda bilgi alması gerekir. Doktor tarafından verilen önerilerin yanı sıra yapılacak araştırmalar da kadınlar için önemli bilgiler sunacaktır. Hamilelik döneminde dikkat edilecek yiyecekler şöyle;

Yumuşak Peynir

Makarna üzerinde rendelenmiş parmesan belki hamileler için çok iyi bir tercih olacaktır fakat pastörize edilmemiş süt ile hazırlanan yumuşak peynirler sizin ve bebeğiniz için tehlikeli ve hatta hayatı tehdit oluşturabilir. Bunlar listeria bakterileri barındırabileceğinden dolayı bu yiyecekten uzak durulması çok daha iyidir.

Az Pişmiş Et

Hamilelik ile birlikte biftek, burger ya da diğer etler için tam pişmiş sipariş edilmesi gerekir. Çiğ veya az pişmiş etler bakteri barındırabilir. Dışarıda yemek yerken etinizin sıcak olduğunu ve iyice pişirildiğinden emin olun.

Meyve Suları

Restoranlardaki, meyve suyu barlarındaki veya çiftlik stantlarındaki taze sıkılmış meyve suları dahil olmak üzere zararlı bakterilere karşı korunmasızdır. Bazı pazarlar buzdolabında çiğ, pastörize edilmemiş meyve suları dahi satabilmektedir. Hamile kadınlar pastörize süt ve meyve suyu içmelidir.

Suşi

Suşi yemeyi çok sevenlerin 9 aylık bir diyet yapması gerekiyor. Deniz ürünleri büyük bir protein kaynağı olmasına rağmen, çiğ deniz ürünleri zararlı parazitler ve bakterilerin kaynağı durumundadır. FDA, hamile kadınların sadece pişmiş balık ve diğer deniz ürünlerini yemelerini öneriyor. Bu nedenle de suşi kesinlikle menüden uzak tutulmalı.

Ham Hamur

Kurabiye pişirirken, ağızda biraz hamur parçası çoğu kadın için caziptir. Ancak hamur çiğ özellikle yumurta içeriyorsa, bir parça bile risk oluşturabilir.

Salata Sosları

Çiğ yumurta gibi farklı ürünlerin kullanılabildiği birçok ev yapımı sos hamilelik için risk içerir. Sezar Salata sosu, Béarnaise sosu, Hollandez sosu ya da mayonez bu konuda dikkat edilecekler arasındadır.

Tiramisu

Tiramisu dahil olmak üzere birçok ev yapımı tatlılarda çiğ yumurta bulunur. Mağazadan satın alınacaklarda da yumurta konusunda dikkat edilmeli ve pastörize olanlar tercih edilmelidir.

Balık

Balık sizin ve bebeğiniz için iyidir ancak yediğiniz balık konusunda akıllı seçimler yapmanız gerekir. Kılıçbalığı, balina balığı, uskumru ve köpek balığı gibi özel balıklarda yüksek seviyelerde metal vardır. Bu metal bebeğiniz için zararlı olabilir. Haftada 12 santim büyüklüğüne kadar deniz mahsulünü güvenle yiyebilirsiniz. Bu nedenle cıva oranı az olan balıkları tercih edin. Yayın balığı, somon balığı, morina balığı ve konserve hafif orkinos, ton balığı gibi tercihler daha uygun olacaktır.

Şarküteri Etleri

Gıda kaynaklı diğer mikroplardan farklı olarak listeria gibi bakteriler buzdolabınızın içindeki sıcaklıklarda büyüyebilir. Bu nedenle, hamile kaldığınızda bozulabilen, sosisli sandviç veya burger gibi hazır besinleri tüketmemeniz gerekir.

Yıkanmamış Meyve / Sebzeler

Hamilelik ile birlikte meyve ve sebzelere daha fazla dikkat edilmeli. Akan suyun altında iyice duruladığınızdan her zaman emin olmalısınız. Toksoplasma adı verilen bir parazit, yıkanmamış meyve ve sebzelerde yaşayabilir. Toksikoplazmoz, bebeğiniz için çok tehlikeli bir hastalığa neden olur. Ürünü yıkamak için kesinlikle sabun kullanmayın. Bunun yerine yüzeyi küçük bir sebze fırçasıyla fırçalama yapabilirsiniz. Ayrıca çürük bölgelerini kesin

Kabuklu Deniz Ürünleri

Ham kabuklu deniz hayvanları, deniz ürünlerinin başlıca hastalık yayanları arasındadır. Bunlar parazit ve bakteri içerdiğinden dolayı tehlikelidir. Bu yüzden istiridye gibi alternatifleri bırakın.

Tatlı Su Balıkları

Yakaladığınız balıkları yeme noktasında dikkat edin. Bazı göl ve nehirler endüstriyel kimyasallarla dolu olduğundan dolayı suyundan emin olmadığınız yerlerden çıkan balıklar noktasında biraz seçici olun.

Pastörize Edilmemiş Süt

Taze toplanan süt, henüz listeriya karşı koruyan pastörizasyon işleminden geçmedi. Bu nedenle de taze süt, sizin ve bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

Kafein

Gebelik sırasında düşük miktarda kafeinin güvenli olduğu söylenebilir. Fakat yüksek miktarda kafeinin düşük olasılığını artırabilir olacağı noktasında ciddi tartışmalar var. Bu nedenle de doktorlar genelde günde 1 fincandan fazla kahveyi önermiyor.

Alkol

Hamilelik döneminde ağır içmenin ciddi doğum kusurlarına yol açabileceğini zaten biliniyor. Bilinmeyen şey, az miktarda alkolün bile zararlı olabileceği. Hamilelik sırasında her türlü alkolün bırakılması gerekir.

Devam

Kürtaj Benim İçin Doğru Seçenek Midir?

İstenmeyen hamilelik çok yaygındır ve birçok kişi kürtaj yaptırmaya karar verir. Sizin için en iyi olanı sadece siz biliyorsunuz, ancak iyi bilgi ve destek size bu süreçte sağlığınız ve refahınız için en iyi kararı vermenize büyük bir yardım sağlar.

İnsanlar Neden Kürtaj Yaptırmaya Karar Verir?

Eğer kürtaj yaptırmayı düşünüyorsanız, o kadar da yalnız değilsiniz. Her yıl milyonlarca insan planlanmamış hamileliğe maruz kalıyor ve bunlardan yaklaşık 4’ü kürtaj yaptırmaya karar veriyor. Planlanan gebelikleri olan bazı insanlar, sağlık veya güvenlik nedenlerinden dolayı dahi kürtajı düşünebiliyor. ABD gibi gelişmiş ülkelerde dahi 10 kadından 3’ünde 45 yaşına gelene kadar kürtaj yaptırdığı araştırmalarla ortaya çıkmış durumda. Bazen karar almak çok basittir. Bazen ise çok karışık. Her iki durumda da, kürtaj yaptırma kararı kişiseldir ve bunu yapabilecek tek kişi kadınlardır. Bu bakımdan böyle bir süreçte kadınların sağlıklı bir düşünmesi ve iyi bir şekilde süreci analiz etmesi gerekir. Herkesin kürtaj yaptırmak için kendine göre benzersiz ve geçerli sebepleri vardır. İnsanların gebeliği sona erdirmeye karar verdikleri çeşitli nedenlerden bazıları şunlardır:

 • Sahip oldukları çocuklara mümkün olan en iyi ebeveyn olmak istemek.
 • Henüz ebeveyn olmaya hazır olamamak.
 • Hayatında bebek sahibi olmak için iyi bir zamanda olmamak.
 • Bebek olmadan önce okulu bitirmeyi, işe odaklanmayı veya başka hedeflere ulaşmayı istemek.
 • Bebek yapmak istedikleri biriyle ilişki kurmamak.
 • Kötücül bir ilişki içinde olmak
 • Cinsel saldırıya maruz kalmak.
 • Hamilelik için kadınların sağlığının uygun olmaması.
 • Sadece ebeveyn olmak istememek.

Kürtaj yaptırmaya karar vermeniz, çocuk istemediğiniz veya sevmediğiniz anlamına gelmez. Aslında, kürtaj yaptıran 10 kişiden 6’sında zaten çocuk vardır. Öyle ki bu durumdaki kişilerin çoğu hamileliklerini sona erdirmeyi ve sahip oldukları çocuklara odaklanmayı istiyor ve bu nedenle zorlu kararı veriyor. Kürtaj yaptıklarında çocuğu olmayan insanlar ise genellikle iyi bir ebeveyn olmak için daha iyi bir konumda olmayı istiyor. Bu dönem geldiğinde bebek sahibi olmayı tercih ediyor. Sonuç olarak, bir bebeğin doğup doğmadığına, bunun ne zaman olması gerektiğine karar vermek kişisel ve sadece sizin, ailenize göre üzerinde düşünülmesi gereken bir konu.

Karar Vermeme Yardım Etmek İçin Ne Düşünebilirim?

Aile, ilişkiler, okul, çalışma, yaşam hedefleri, sağlık, güvenlik ve kişisel inançlar gibi pek çok detay kürtaj yapmadan önce düşünülür. Ancak kürtaj yaptırıp yaptırmamaya karar verebilecek tek kişi sizsiniz. Karar % 100 sizindir. Bu nedenle ailenizin ya da arkadaşlarınızın bu konuda size kesin bir şekilde engel olmasına izin vermeyin.  Kürtaj düşünüyorsanız, göz önüne almanız gereken bazı hususlar şunlardır:

 • Ebeveyn olmaya hazır mıyım?
 • Onu kabul etmeyi düşünür müydüm?
 • Şimdi çocuğum olsaydı, geleceğim için ne anlamı olurdur?
 • Şimdi çocuğum olsaydı ailem için ne ifade ederdi?
 • Bir çocuk sahibi olmak kariyer hedeflerimi nasıl etkiler?
 • Kürtaj konusunda güçlü kişisel veya dini inançlarım var mı?
 • Kürtaj yaptırmamak veya yaptırmak için bana baskı yapan var mı?
 • Bebeğimi yada hayatımı istediğim ya da istemediğim şekilde değiştirebilir miydim?
 • Kürtaj hayatımı istemediğim şekilde değiştirebilir mi?
 • Kürtaj yaptırmaya karar verirsem ne tür bir yardıma ihtiyacım olur?
 • Bir bebeği doğurmaya karar verirsem neye ihtiyacım olur?

Hamileliğinizle ilgili kararlar derinden kişiseldir. Sağlıklı ve anlamlı bir yaşama doğru doğru kararlar vermek tamamen sizin elinizde. Düşünülmesi gereken çok şey var ve bu kararı verirken birçok farklı duygu ve düşünceye sahip olmak tamamen normaldir. Bu nedenle, kürtaj hakkında olgusal, yargı dışı bilgi almak önemlidir. Ailenizden, arkadaşlarınızdan, ortaklarınızdan ve güvendiğiniz diğer insanlardan destek de yararlı olabilir. Fakat günün sonunda, yalnızca sizin için doğru olanı sizin belirlemeniz gerekir. Alınacak desteğin yönlendirici olmaktan ziyade destek vermek adına yapılması gerekir.

Kürtaj Hakkında Kiminle Konuşabilirim?

Aile planlama merkezleri, özel doktorlar, uzmanlar kararınız hakkında sizinle konuşabilir. Ancak, güvenilir bir sağlık merkezi ararken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü sahte, yasadışı ve tamamen para kazanmaya odaklı klinikler var. Bu da gebelik seçenekleri ve kürtaj hakkında bilgi alma noktasında yanıltıcı olabilir. Bu tür yerler kürtaj, gebelik ve doğum kontrolü hakkında dürüst gerçekler vermeye inanmayan insanlar tarafından yönetilirler.

Devam

Gebelik Sırasında Sigara İçmek Sizi Ve Bebeğinizi Nasıl Etkiler?

Gebe kalan bir kadın için sakınılması gereken durumların başında sigara gelir. Sigara içmek normal, sağlıklı bir insanı dahi etkileyeceği gibi hamilelik gibi durumlarda bu süreç çok daha zorlu geçecektir. Kadın doğum alanında yapılan araştırmaların büyük bir bölümünde sigarayı bırakamayan hamile bir kadın için risklerin oldukça fazla olduğu net bir şekilde ortaya çıkarılmıştır.

Dünya genelinde yapılan araştırmaların yanı sıra Michigan, Southfield’deki Providence Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Başkanı gibi önemli görevlerde bulunan isimler tarafından yapılan değerlendirmelerde bu aşamada ciddi bir risktir. Başkan Welch, “Sigara içimi, muhtemelen bebeklerin olumsuz sonuçlarının en büyük nedenidir” diyerek bu konuya dikkat çekerken, hamile kadınların da bu konuda ciddi bir karar vermesi gerekiyor. Komplikasyonların çok fazla görüldüğü aşamada anne adayının sigara içtiği net bir şekilde söylenebilir. Sigara içilmesi halinde bebekler erken doğabilir, bebekler çok küçük doğabilir, bebek doğmadan anne rahminde ölebilir. Hamilelik sırasında diyabet gibi rahatsızlıklar ilaçlarla tedavi edilebilse de kadınlar için sigara içimi hiçbir tedaviyle ortadan kaldırılamaz ve bu nedenle de sigara içimi hamilelik için en büyük tehlikelerden birisidir.

Hamilelik Sırasında Sigara İçmek Neden Bu Kadar Tehlikeli?

Sigara dumanı; siyanür, kurşun ve kansere neden olan bileşikler gibi 4000’den fazla kimyasal madde içerir. Hamilelik sırasında sigara içildiği zaman, zehirler kan dolaşımına bulaşır. Bebeğinizin oksijen ve besin kaynağının sadece kan olduğu düşünüldüğünde ise bu durumun ne kadar tehlikeli sonuçlar yaratabileceği net bir şekilde görülebilir.

Sigaradaki 4000’den fazla kimyasaldan hiçbiri bebek için iyi değilken iki bileşik özellikle zararlıdır: nikotin ve karbon monoksit. Yapılan araştırmalarda sadece bu iki bileşenin gebelikte her türlü komplikasyona neden olabileceğini ortaya çıkarmış durumda. Ölü doğum, prematüre doğum ve düşük doğum gibi en ciddi komplikasyonlar, bebeğinizin oksijen noktasında zayıf kalmasıyla birlikte ortaya çıkar ve belirtildiği gibi bunun en önemli nedeni nikotin ve karbon monoksittir. Nikotin, göbek bağı içerenler dahil olmak üzere vücudun her yerindeki kan damarlarını daraltarak oksijeni kısar. Bebeğinizin dar bir kamışla solumaya zorlanması gibi bir durumu ortaya çıkaran bu kimyasal, böylece günden güne bebeği zehirlemeye neden olur. Daha kötü olarak, oksijen transferi sağlayan kırmızı kan hücreleri bunun yerine karbon monoksit moleküllerini bebeğe transfer etmeye başlar.

Sigara İçmek Bebeği Nasıl Etkiler?

Yaşanacak küçük bir oksijen sıkıntısı, bebeğinizin büyümesi ve gelişiminde yıkıcı etkilere neden olabilir. Ortalama olarak, gebelik sırasında sigara içilmesi, bir bebeğin çok erken doğmasına veya beklenen kilodan daha düşük ağırlığa sahip olma ihtimalini iki katına çıkarır. Sigara içmek aynı zamanda ölü doğum riskini de iki katına çıkarır.

İçtiğiniz her sigara, gebelik riskini artırır. Günde birkaç sigara bir bütün paketten daha güvenlidir, ancak fark düşünebileceğiniz kadar çok fazla değil, sadece riskleri azaltır. Sigara içen bir vücut her gün ilk nikotin dozuna karşı duyarlıdır ve sadece bir veya iki sigara bile kan damarlarını önemli derecede sıkıştırır. Bu nedenle “hafif” bir alışkanlık bile bebeğinizin sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Ağırlık Ve Boyut

Ortalama olarak, gebelik sırasında bir günlük paket alışkanlığı bir bebeğin doğum ağırlığından yaklaşık yarım kilo kaybettirir. Gebelik boyunca günde iki paket sigara içmek bebeğinizi çok daha hafif yapabilir. Bazı kadınlar küçük bir bebek doğurma ihtimalini göze alsa da, bebeğin rahimdeki büyümesini engellemek, yaşam boyu olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Beden Ve Akciğerler

Bebekler az gelişmiş organlara sahip olma eğilimindedir. Akciğerleri, kendi başlarına çalışmaya hazır olmayabilir. Bu da, ilk günleri veya haftaları bir solunum cihazına bağlanması anlamına gelir. Yalnız nefes alınsa dahi bu bebeklerde solunum problemleri devam edebilir. Akciğer gelişiminde gecikme veya nikotinin diğer yan etkileri nedeniyle bu tip durumlar görülebilir. Anneleri gebelik sırasında sigara içen çocuklar özellikle astıma açıktır ve ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riski iki katına hatta üç katına çıkar.

Kalp

Hamileliğin ilk üç ayında annesi sigara içen bir bebeğin doğumda kalp kusuruna sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bebeklerin belirli doğuştan kalp kusurlarına sahip olma riski, anneleri sigara içmeyen bebeklerinkinden yüzde 20 ila 70 daha yüksektir. Gebelik sırasında sigara içilmesi bebeğin beyninde ömür boyu etkiler yapabilir. Hamile sigara içenlerin çocukları özellikle öğrenme bozuklukları, davranış sorunları ve göreceli olarak düşük IQ problemi yaşayabilir.

Devam
Translate »