Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Menopoz Sonrası Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen önemli faktörlerden biri de tedaviyi görecek olan çiftin yaşıdır. Kadınlarda ileri yaş gebelikte yumurta kalitesini ve yumurta sayısını olumsuz etkilerden erkeklerde ileri yaş ise sperm kalitesi ve sperm sayısında büyük oranda düşüşe neden olmaktadır. Bu nedenle yaşın tüp bebek tedavisinde ciddi bir etkisi bulunmaktadır. Yine menopoza giren kadınlarda  da ne yazık ki tüp bebek tedavisinin uygulanması söz konusu değildir. Bunun nedeni menopozdan sonra kadınlarda yumurtlama işleminin sona ermesidir.

Yumurtlama olmadığı için tüp bebek tedavisinde kullanılacak olan yumurta toplama işlemi yapılamamakta bu da tüp bebek tedavisinin uygulanamayacağı anlamına gelmektedir. Ancak bazı özel tüp bebek merkezlerinde menopozdan sonra da özel yöntemler denenerek kadınlarda yumurta oluşturulması sağlanabilmektedir. Ancak 40 yaşından sonra elde edilen yumurtalar ne yazık ki kalite yönünden son derece düşüktür ki bu da kromozoma bağlı olarak ortaya çıkabilecek hastalık riskinin çok daha yüksek olması anlamına gelmektedir.

Bu nedenle 45 yaşından sonra tüp bebek tedavisi ile elde edilen yumurtaların kaliteleri de tedavide çok önemlidir. Zaten dölleme işlemi öncesinde tüm yumurtalar tek tek incelenmekte ve en iyi olan yumurtalar seçilerek tüp bebekte döllenme işlemi için kullanılmaktadır. Zaten yapılan araştırmalarda 35 yaş öncesi kadınlarda yapılan tüp bebek tedavisinde başarı oranının yüzde 65 olduğu görülürken 40 yaş üstü kadınlarda ise bu başarı oranının yüzde 25’e kadar gerilediği görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »