Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Mikroenjeksiyon Nedir, Tüp Bebek Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Tüp bebek tedavisinde kullanıla yöntemlerden biride mikroenjeksiyon yöntemidir. Bu yöntemde erkeğe bağlı olan kısırlık sorunlarının aşılmasında kullanılmaktadır. ICSI yöntemi ile hamile kalanlar son yıllarda büyük oranda arttığı için artık yaşanan bu tip sorunlarda genelde ilk olarak mikroenjeksiyon yöntemi denenerek tüp bebekle gebelik ihtimali aranmaktadır. Erkeklerde sperm kalitesinin ve sperm hareketliliğinin düşük olduğu ya da sperm morfolojisinin bozuk olduğu durumlarda ne yazık ki embriyo oluşumu son derece zordur. İşte bu noktada mikroenjeksiyon yöntemi denenmektedir. Peki, mikroenjeksiyon nedir, tüp bebek tedavisinde nasıl kullanılır?

Mikroenjeksiyon Nedir?

ICSI adı ile de anılan mikroenjeksiyon yöntemi baba adayından alınan sperm hücresinin anne adayından alınan yumurta hücresinin içerisine enjekte edilmesi yöntemi ile embriyo elde edilmesini içermektedir. Tüp bebek tedavisinde normal koşullarda süreç şu şekilde işlemektedir:

  • İlk olarak anne adayı olan kadının yumurtasının yeteri olgunluğa ulaşması için tüp bebek ilaç tedavisi başlanır ve verilen hormonlar ile yumurta gelişimi desteklenir. Burada amaç kadından mümkün olan en fazla sayıda ve en iyi kalitede olgunluğa ulaşmış olan yumurtanın elde edilmesidir.
  • Yaklaşık olarak 10 gün içinde yumurta gelişimi tamamlanır ve ultrason ile yumurtaların yeterli olgunluğa ulaştıklarının tespit edilmesi durumunda yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Yumurta çatlatma iğnesini takip eden 36. saat itibari ile yumurta toplama işlemine geçilir. Toplanan yumurtalar laboratuvarda incelenir ve bunların arasından en iyi olanları seçilerek dölleme işlemi için ayrılır.
  • İşte tam bu noktada mikroenjeksiyon yöntemi kullanılacaksa toplanan yumurtalar baba adayından alınan sperm ile dölleme noktasında laboratuvarda özel yöntemler ile yumurtanın içerisine enjekte edilir ve yumurtanın döllenmesi sağlanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »