Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Miyom Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl İşler

Özellikle de 25 ve 35 yaş arası kadınlarda daha sık görülen miyomlar genel anlamda zararsız olarak kabul edilmektedir. Ancak miyomun tutunduğu yere bağlı olarak çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkmasını engelleyecek olan bir yere yerleşen miyom türleri genelde başka bir hastalığın tanısı için istenilen ultrason sürecinde yakalanmaktadır.

Miyom tedavisi için iki seçenek sunulmakta olup bunlardan ilki ve hiç kuşkusuz en kesin çözümü miyom ameliyatı sunmaktadır. Miyom ameliyatı son derece kolay olup günümüzde gelişen sağlık teknolojileri sayesinde laparoskokip ameliyatlar ile kesi bölgesi açılmadan mümkün olan en az hasarla bu ameliyatın yapılması sağlanmaktadır.

Ancak kapalı miyom ameliyatı sadece belirli bir alanı kaplayan ya da uygun durumda bulunan miyom ameliyatları için uygulanabilen bir yöntemdir. 10 santimden büyük miyomlar da bu tip ameliyatlar riskli olup açık miyom ameliyatı başarı ile yapılabilmektedir. Miyom ilaçları olarak piyasada satılan pek çok ilaç bulunup bu ilaçların alınması durumunda menopoz belirtileri ortaya çıkacağı için kesinlikle ameliyatın yapılması önerilir. Zaten yapılan araştırmalar bu ilaçların sadece miyomu baskıladığı ve ilaç kullanımını bırakınca miyomun tekrar büyümeye başladığını gösterir.Miyom ameliyatı sonrası 1 gece hastanede yatan kişi daha sonra taburcu edilir ve yaklaşık 7 gün sonra günlük işlerini rahat bir şekilde yapabilir. Ancak iş hayatına dönmesi için en az 2 hafta beklenmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »