Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Miyom Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınlarda yoğun adet kanamaları ve uzun süreli adet dönemlerine neden olan miyom son yıllarda görülme sıklığı artan bir hastalıktır. Günümüzde geliştirilen özel sağlık teknolojileri sayesinde miyom ameliyatları son derece kolay bir şekilde yapılabilmekte ve iyileşme süresi kısaltılmaktadır. Özellikle de kapalı ameliyat olarak ta bilinen laparoskopik myom ameliyatı çok küçük kesiler açıldığı için daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Ancak miyomun büyüdüğü ve laporoskopik yöntemler ile çıkarılamayacağı durumlarda açık ameliyat yapılması zorunludur. Burada önemli olan ameliyatı gerçekleştiren doktorun mesleki deneyimi ve yetenekleridir. Bu sayede büyük miyomlar dahi rahim alınmadan temizlenerek çıkarılabilmektedir. Ancak yine de büyük miyom ameliyatı için daha kolay müdahalede bulunulabilen açık miyom ameliyatı yapılması önerilir.

Bu operasyon sırasında rahim uru olarak ta bilinen miyom başarılı bir şekilde çıkarılır ve rahim yerine yerleştirilerek dikişler kapatılır. Miyom ameliyatı sonrası genelde hastanın sağlık durumunda bağlı olarak 1 gece istirahatin ardından hasta ağrı kesiciler yazılarak taburcu edilir. Açık miyom ameliyatı sonrası hasta tıpkı sezaryenle doğum yapmış olan bir hasta gibi ilk günler sadece kalkıp yatarken dikiş bölgesinde hafif zorlanma hissedebilir. Zamanla bu zorlanma hissi de geçecektir. Normal yaşantıya dönüş sürecinde miyom ameliyatı sonrası adet ameliyatı takip eden bir ayın dolmasının ardından başlamalıdır. Adet düzensizlikleri bir kaç ay içerisinde kendiliğinden geçecektir. Bu konuda miyom ameliyatı yapan doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Ameliyat olan kişi miyom tekrarlaması riskine karşın düzenli olara kontrolden geçmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »