Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Negatif Hamile Mi?

Hamilelik şüphesi olan kadınlar gebelik testi yaparak kesin olarak hamile olup olmadıklarını öğrenme imkanına sahiptir. İstenmeyen gebelik için gebeliğin yasal kürtaj süresi içerisinde sonlandırılabilmesi, planlı gebelikler için ise gebelik takiplerinin biran önce başlayabilmesi ve en önemlisi de her gebelikte dış gebelik riski bulunduğu için mümkün olan en kısa sürede gebelik testi yapılarak bu ihtimalden emin olunulması gerekir.

Gebelik Testi Sonuçları 

Gebelik testlerinin tümü son derece basit bir prensibe dayalı olarak taşınır. Gebelik testleri kanda gebelik testi ve idrarda gebelik testi olmak üzere iki gruba ayrılırken tüm gebelik testi sonuçları pozitif gebelik testi ve negatif gebelik testi olmak üzere ikiye ayrılır.

Negatif Gebelik Testi 

İdrarda yapılan gebelik testlerinde test kitinin üstünde yer alan gebelik testi tek çizgi belirdiyse bu durumda gebelik testi negatif sonuçlanmış olur. Gebelik testinin negatif çıkması ise yapan kadının gebe olmadığını gösterir. Ancak erken gebelik testleri dahi çok erken dönemde kesin sonuç vermediği için mutlaka adet gecikmesi devam ederse bu durumda kadının testi 7 gün sonra tekrar denemesi ya da bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yapılması önerilir.

Pozitif Gebelik Testi

Gebelik testinde iki çizgi çıkması ise gebelik testinin pozitif çıktığını göstermektedir. Pozitif gebelik testi ise testi yapan kadının hamile olduğu göstermektedir. Gebelik testinde aranılan HCG değerleri çok nadir olarak başka nedenlerle yükselişe geçmekle beraber bu nedenle pozitif gebelik testi sonuçlarının hatalı çıkması çok düşük bir ihtimaldir.

Gebelik Testi Silik Çizgi

Gebelik testinin çok erken dönemde yapılması durumunda bazen gebelik testi ikinci çizgi silik olarak belirmektedir. Gebelik testi ikinci çizgi çok silik olarak çıkmış dahi olsa bu durumda testi yapan kadın hamiledir ancak değerleri henüz çok düşüktür. Bu nedenle testi 1 hafta sonra tekrarlaması ya da bir sağlık kuruluşuna giderek kanda gebelik testi yaptırması önerilir.

Kanda Gebelik Testi 

En erken dönemde size hamile olup olmadığınızı söyleyecek olan en kesin test kanda gebelik testidir. Sağlık ocakları ve tüm sağlık kuruluşlarında yapılıp olup sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »