Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Normal Doğum Mu, Sezaryen Mi?

Hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren anne adayları nasıl doğu yapacakları konusunda tereddüt yaşamaya başlar. Özellikle de ilk doğumunu yapacak olan anne adayları ile daha önce zor doğum yapan anne adaylarında bu tereddüt gebeliğin ilerlemesi ile yerini korkuya bırakabilir. Peki, en sağlıklı doğum yöntemi normal doğum mu yoksa sezaryen doğum yöntemi midir?

Burada hangi doğum yönteminin tercih edileceği öncelikle her anne adayının kendisine özel olarak belirlenmelidir. Sağlıklı bir gebelik ve yine sağlıklı, sorunsuz doğum yapmak isteyen anne adaylarının ilk dikkat etmeleri gereken kendilerini anlayan, sorularını içlerini rahatlatacak şekilde yanıtlayacak bir kadın doğum uzmanı ile tanışarak bu serüvende beraber yol alabilmek olmalıdır. Doktor ve anne adayı aynı dilden konuşmayı başarırlarsa hem gebelik çok daha rahat bir şekilde atlatılacak hem de doğum sorunsuz olarak tamamlanacaktır.

Çünkü şiddetli bir şekilde doğum fobisi yaşayan bir anne adayına normal doğum yaptırmak ne kadar yanlışsa bütün sürecin normal doğumu mümkün kıldığı bir gebelikte doktorun takvimine uygun olmadığı için sezaryen doğum yapılması da o kadar yanlıştır. Yani normal doğum mümkün değilse anne adayı sadece bu yöntem daha sağlıklıdır diyerek anne adayının normal doğuma yönlendirilmesi hem anne adayının hem de bebeğin hayatını riske atılması demektir. Burada önemli olan gebeliği takip eden kadın doğum uzmanının görüşleri, anne adayının kendisinin bu doğum yöntemine ne kadar hazır hissettiği ve doktor ile anne adayının ortak bir paydada buluşmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »