Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Normal Doğumdan Sonra Dikiş ve Kabızlık

Son yıllarda kolay doğum yapmak isteyen anne adaylarının sezaryenle doğum yapmayı tercih etmeye başlamaları beraberinde pek çok soruyu da gündeme getirmektedir. Ancak adından da anlaşılacağı üzere en doğru ve sağlıklı doğum yöntemi kesinlikle normal doğum yöntemidir. Zaten bu alanda uzman olan ve çok sayıda doğum gerçekleştiren bir kadın doğum uzmanı ile bu süreci geçirmeniz halinde normal doğumun hiçte anlatılmadığı gibi olmadığını yaşayarak öğrenebilirsiniz.

Normal doğum yapmak istiyorum diyen anne adaylarını korkutan en önemli konulardan biri doğumdan sonra atılan dikişler ve bu dikişlere bağlı olarak ortaya çıkan ciddi kabızlık sorunlarıdır. Normal doğumda dikiş bazı doğumlarda hiç tercih edilmezken bazı doğumlarda ise bebeğin başının daha rahat çıkmasını sağlamak adına doğumu gerçekleştiren doktorun tercihine göre yapılabilmektedir. Burada önemli olan annenin anatomik yapısı, bebeğin baş çevresinin ölçümü ve ağırlığı ile kadın doğum doktorunun mesleki yeterliliğidir.

Atılan birkaç küçük dikişin kesinlikle anne adayına bir zararı olmayacağı gibi kabızlık sorunlarının yaşanması da imkansızdır. Zaten normal doğumda anne adayına genel anestezi verilmediği için doğumdan sonra bağırsak hareketlerinin durması gibi nedenlere bağlı olarak kabızlık oluşması mümkün değildir. Yine de doğum sonrası bu tip sorunların yaşanmaması adına bağırsakları çalıştırdığı ve yumuşattığı bilinen besinler tercih edilmelidir. Normal doğum dikişi ise uzman bir doktor tarafından ya hiç atılmamakta ya da doğumun gidişine göre küçük bir dikiş gerekebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »