Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Normal Doğumun Avantajları Nelerdir?

Pek çok anne adayı daha kolay olduğunu düşündükleri için sezaryenle doğumu seçerken aslında en doğru doğum yöntemi kesinlikle anne adayının gebelik dönemini takip eden doktoru ile beraber kendisi belirleyecektir. Çünkü kadının normal doğum yapmasını engelleyecek olan çeşitli nedenler bulunup bu nedenler varken normal doğum ısrarında bulunmak hem anne adayının hem de bebeğin hayatının riske girmesine bile neden olabilmektedir.

Bu nedenle önemli olan anne adayı ve bebeği için en doğru olan şekilde doğumun gerçekleşmesini sağlamaktır. Ancak her koşulun uygun olduğu durumlarda anne adayın normal doğumu tercih etmelidir. Peki, normal doğumun avantajları nelerdir?

  • Adından da anlaşıldığı üzere normal doğum gebeliğin normal şekilde sonuçlandığı olağan bir süreçtir. Çoğunlukla bir müdahale yapılmasına gerek kalmadan doğum sancıları doğal olarak kendiliğinden başlar ve doğum eylemi kasılmalarla beraber başlar.
  • Sezaryenle doğuma göre yeni annenin kendisini toplama süresi çok daha kısadır. Anne doğumdan hemen sonra ayağa kalkar, narkoz almadığı için kendisindedir ve hemen bebeğini emzirmeye başlar.
  • Karın bölgesinde kesi olmadığı için bebeğin bakımını çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirir. Sezaryenle doğum yapanlar bu süreçte biraz daha fazla zorlandığı için ekstra desteğe ihtiyaç duyabilmektir.
  • Yapılan araştırmalar normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerinin daha sağlıklı oldukları yönünde görüşleri öne çıkarsa da sezaryenle doğum yapan annelerin bebeklerinin sağlıksız olduğunu gösteren kesin bir veri bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »