Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

PGD NEDİR?

Preimplantasyon genetik tanı;tüp bebek tedavilerinde gelişmekte olan embriyo hakkında genetik ve kromozomal bilgi sağlayan tekniktir.Bu trknoloji ,tüp bebek yoluyla gebe kalmak isteyen,özellikle çocuklarında tek gen hastalıkları geçirme riski taşıdığı bilinen veya yapısal ve sayısal kromozomal anomalisi olan embriyo üretme riski olan birçok çifte uygulanabilir ve yardımcı olabilir.

Kimlere PGD yapalım?

Günümüzde sekse bağlı hastalıkları veya otozomal gen defektleri olan veya bunları taşıdığı bilinen çifte kullanılmaktadır.

1.Sekse bağlı hastalıklar:X’e bağlı hastalıklar Hemofili A,Duchenne Muskuler Distrofi,Adrenal yetmezlik ve Frajil X sendromudur.Ailesinde böyle hastalıkları olan hastalar PGD ‘yi yaptırmalıdır.

2.Tek gen defektleri:Kistik fibrozis,Tay-Sachs Hastalığı,Orak hücreli anemi,Spinal Muskuler atrofi gibi hastalıklar taranabilir.

3.Anöploidi:En iyi hastalarda bile her IVF siklusu için gebelik başarısı %40-50 ve düşük şansı %15-20’dir.Başarısız implantasyonların ve gebelik kayıplarının çok büyük bir çoğunluğu yaşamla bağdaşmayan anöploid embriyo ile sonuçlanan kromozomal ayrılma hatasına bağlıdır.Bu durumlarla karşılaşmamak için de PGD yapılır.

4.İleri anne yaşı

5.Tekrarlayan gebelik kaybı

6.Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı

7.Cinsiyet seçimi (Ülkemizde yapılmamaktadır,Kıbrıs bu uygulamalarda popüler olarak kullanılan merkezlere sahiptir)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »