Tüm Sağlık Sorunlarınıza Çözüm

Polikistik Over Nedir? Tedavi Yöntemleri

Esra Çabuk CÖMERT

Kadınlarda yumurta çoğaltılmasını sağlayan yumurtalıklar, bayanların üreme sisteminin en önemli parçasından biridir. Yumurtalık rengi gridir. Yumurtaya benzeyen iki tane olarak oval şeklinde rahim duvarına yapışık bir şekildedir. Fazla küçük olan bu yumurtalıklar küçüklüğünden dolayı çok hafiftir. Erkeklerin üreme organı ile aynı görevi görmektedir.

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Polikistik over sendromu, bayanların yumurtalıklarında ki yumurtaların serbest bırakılmasını sağlayan östrojen ve bazı hormonların üretilmesinde değişikliklere neden olur. Bu sendromdan etkilenen pek çok hormon bulunmaktadır. Bu durumda yumurtalar, yumurtalıkta düşmezler. Bu olay ile birlikte yumurtalar, yumurtalık içinde kist haline gelirler. Kistin kendine has bir dokusu bulunmaktadır. Kistin içinde ya hava ya da sıvı ve katı karışımı bir madde bulunmaktadır. Polikistik over sendromu genel olarak 20’li ve 30’li yaşlardaki bayanlarda görülür. Ayrıca bu durum pek olmasa da adet görmeye yeni başlayan genç görülmektedir. Bu hastalık genetik bir hastalıkta olabilir polikistik over sendromu hastalığı olan bayanların yakın çevresinde aynı rahatsızlıkta olan kişiler olacaktır. Bu kadın hastalıkları doğurgan olan kadınlar için önemlidir kişilere teşhis konması gerekmektedir. Genel olarak bakıldığında zaman her 5 kadından 3 ünde bu polikistik over sendromu görülmektedir.

Polikistik Over Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

En yaygın belirtileri amenore ve oligomenoredir yani bayanlarda görülen adet düzensizliği, buna bağlı olarak bayanlarda ki kanamanın ya çok az yada fazla kanama gelmesi belirtileri arasındadır. Bunlara bağlı olarak yumurtalık bölgesinde kısırlık veya vücuttaki şeker oranının düşmesi bununla birlikte obeziteye de neden olabilir. Polikistik over sendromu çok fazla hormon değişikliğine neden olabilir. Bu hormonal değişikliklere bağlı olarak vücutta belli değişiklikler olmaktadır. Onlar bu şekilde söylenebilir. Yüz ve göğüs bölgesinde kıllanma, göğüslerin kendini çekmesi, ses kalınlaşması, kellik, saç dökülmesi, kasıkta, boyun, göğüs altında oluşan sivilcelenme gibi vücutta pek çok değişiklikler görülmektedir.

Polikistik Over Sendromuna Nasıl Teşhis Konur?

Bu hastalık teşhisinin konabilmesi için bayanların aylık kontrollerinin yapılması ve gerekli testlerin yapılması gerekmektedir. Yumurtalıkta iltihaplanma olup olmadığına bakılması gerekmektedir. Bunun içinde yumurtalık içinde iltihap anlaşılması için pelvis testinin yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte hasta kişinin vücut kitle indeksine, ağırlık ve ölçülerine bakılmaktadır. Hastalığın öğrenilebilir mi için en önemli testlerde yapılan testleridir. Kan testi sayesinde hastanın östrojen ve benzeri hormon seviyelerine, glikoz, lipidler, prolaktin ve tiroidine de bakılarak anlaşabilir. Doktor ultrason cihazı ile hastanın genital bölgesine bakıp hastalığın teşhisini koyabilir. Hasta olan kişinin yüksek tansiyon, şeker, obezite ve kolesterol gibi hastalığının olup olmaması göz önünde bulundurulmalıdır. Bu şekilde yapılan yöntemler ile hastalık teşhisi konmuş olur.

Polikistik Over Tedavisi

Gerekli testler yapılıp yumurtalık bölgesinde polikistik over hastalığı teşhisi konduysa, tedaviye başlanmalıdır. Öncelikli olarak hasta kilolu ise kilosunu dengelemek için kilo vermesi istenmelidir. Bu şekilde kişinin diyabet, kolesterol ve benzeri oluşacak hastalıkları ortadan kaldırılmış olur. Bu hastalığın tedavisi yapıldıktan sonra kişinin hamile kalma olasılığı yüksektir. Bu hastalık için en çok doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Oluşan bazı kistlerin cerrahi müdahale ile alınması gerekmektedir. Bu doktorun kararına kalmış olan bir konudur.

Diğer Yazılarımızıda Okumak ister misiniz?
Riskli Gebelik Nedir?
Riskli Gebelik Nedir?
İnfertilite Nedir? Kısırlığı Artıran Faktörler
İnfertilite Nedir? Kısırlığı Artıran Faktörler
Gebelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalı?
Gebelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hemen Ara
Whatsapp