Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Nedir, Nasıl Yapılır?

Kadınlarda en çok ölüme neden olan kanser türleri arasında yer alan rahim ağzı kanseri diğer kanser türlerinden farklı olarak rahim ağzında bulunan hücrelerin bozulmaları sonucu değil bulaşan virüsler sonucunda oluşmaktadır. Virüs nedeni ile oluşan bir hastalık olması sayesinde rahim ağzından korunmak amacı ile aşı üretilebilmektedir.

Rahim ağzı kanserine karşı koruyucu olarak geliştirilen aşı hakkında devam eden tartışmalar bulunmakla beraber HPV virüslerini etkisiz hale getirip getiremeyeceği ya da daha ciddi sorunlara yol açıp açmayacağı bilinmeyen olarak kabul edilmektedir. Özellikle de son derece ciddi yan etkileri olması kız çocuğu olan ailelerin bu aşıyı yaptırıp yaptırmamakta kararsız kalmasına neden olmaktadır. Öncelikle aşının yüzde 100 koruma garantisi vermediği bilinmelidir.

Rahim Ağzı Kanseri Aşısı Nasıl Yapılır?

Kanserden korunmak için yapılan aşının genelde 11-12 yaş aralığında yapılması önerilir. İlk yapılan aşının ardından 6 ay içerisinde 2 tamamlayıcı doz uygulanır. Burada amaç ilk cinsel deneyim öncesi kız çocuklarının gerekli olan korumayı kazanmış olmasıdır. 26 yaşından sonra ise rahim ağzı kanseri aşısının yapılmaması önerilir. Bu aşamada yaşanan sorun ise aşının 5 yıl için tam koruma sağladığı bu sürenin sonunda ise koruyuculuğun devam edip etmeyeceğinin belirsiz olmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »