Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Rahim Ağzı Kanseri Testi Nasıl Yapılır?

18En kolay tedavi edilebilen kanser türleri arasında yer alan rahim ağzı kanseri ne yazık ki kadınların pek çoğunun düzenli jinekolojik muayene yaptırmamaları nedeni ile son derece geç teşhis edilebilmektedir. Bu nedenle hiçbir sağlık sorunu ve şikayeti olmayan özellikle de cinsel yönden aktif olan kadınların yılda en az 2 kere jinekolojik muayene yaptırmaları gerekmektedir. Bu muayeneler esnasında zaten kadın hastalıkları doktoru gerekli olan rahim ağzı kanseri testini de yapmaktadır. Peki, rahim ağzı kanseri testi nasıl yapılır?

Pek çok diğer kanser türleri testlerine göre çok daha kolay olan rahim ağzı kanseri testi için doktorunuzun hemen rahim ağzından sıvı örneği alması yeterlidir. Bu nedenle pap smear testi olarak anılan bu yöntemde kulak temizleme çubuğunun biraz daha uzun olanı ile rahim ağzı bölgesinden sıvı örneği alınmakta ve sıvı bulaştırılan bu pamuklu çubuk incelenerek rahim ağzı kanseri taraması gerçekleştirilmiş olur.

Evet, rahim ağzı kanseri testi bu kadar basit ve kolay bir testtir. Bu test sonucunda hastada rahim ağzı kanseri belirtileri görülürse ileri tetkiklerin yapılmasına geçilir. Rahim ağzı kanseri tedavisi için genelde sadece rahim ağzı kanseri ameliyatı yapılması yeterli görülmekte olup daha ileri evrelerde ise kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemler de tercih edilebilmektedir. Burada önemli olan hastanın genel sağlık durumu, hastalığın evresi ve doktorun görüşleri ile bütünlük yakalanarak tedavinin planlanarak hayata geçirilmesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »