Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedir?

Kadınlarda yoğun adet kanamalarına neden olan rahim duvarı kalınlaşması farklı pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Endometrium adı verilen rahim duvarı kalınlaşması tek başına bir kanser belirtisi olarak görülmemekle beraber tedavi edilmeyen ve ihmal edilen vakalarda kansere geçiş süreci yaşanma riski artar. Zaten rahim duvarının kalınlaşması olan kişilerde adet kanamaları büyük oranla çok daha şiddetli olduğu için hasta uzun süre bekletilmemeli ve tanı koyma sürecine başlanmalıdır.

Rahim duvarı kalınlaşmasının nedenleri arasında kişinin kilolu olması ilk sırada yer alırken buna ek olarak şeker hastalığı, kişinin menopoza yakın bir dönem tarihe gelmesi, sık sık adet gecikmeleri yaşayan kişilerde de son derece sık görülmektedir. Burada önemli olan risk grubunda olan kişilerin kendilerine daha fazla dikkat etmeleri ve jinekolojik kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları gerekir.

Rahim duvarı kalınlaşması riskleri bulunduğu için durumun hiç vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerektiği bilinmelidir.Zaten yapılan basit bir küretaj işlemi ile rahim duvarı oluşan tabakadan uzaklaştırılır. Her adet döneminde döllenmeyen yumurtalar rahim duvarına yapışmakta ve adet dönemi kanamaları ile vücudun dışına taşımaktadır. Ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak bu kanama gerçekleşmezse rahim duvarında yapışık bir şekilde kalan bu atıklar rahim duvarı kalınlaşması yaşanmasına eden olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »