Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Rahim Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Kadınların korkulu rüyası arasında yer alan rahim kanseri ne yazık ki ülkemizde en sık görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Günümüzde artık çok genç olan hatta daha hiç doğum yapmayan kadınlarda da rahim kanseri görülme sıklığında yaşanan artış kadınların bu kanser türüne karşı daha dikkatli olmalarını zorunlu kılmaktadır.

Rahim Kanseri Nedir?

Rahim dokusunu meydana getiren hücrelerde yaşanan DNA bozulmaları sonucu meydana gelen kanser oluşumuna rahim kanseri adı verilir. Kanserli hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünerek büyük bir hızla çoğalır ve etrafında bulunan sağlıklı hücrelerin ölümüne neden olarak vücudun sağlıklı çalışmasını bir süre sonra imkansız hale getirir.

Rahim Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Rahim kanserinde ki en önemli risk faktörü yaştır. 50 yaş ve üzeri kadınlarda rahim kanseri çok daha sık görülür. Yine kadının çok erken yaşta cinsel hayatının başlaması, erken doğum yapması, hormon bozuklukları yaşaması, geç menopoza girmesi ve erken adet görmeye başlaması da önemli nedenler arasında yer almaktadır. Obezite ise hem rahim kanserine hem de kanserin daha geç teşhis edilmesine neden olmaktadır.

Rahim Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda yaşanan her türlü ara kanama rahim kanseri riskinin değerlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Özellikle de menopoz sonrası ve 50 yaşından sonra yaşanan her türlü kanama miktarına ve süresine bakılmaksızın bir doktor değerlendirmesini gerektirir. Yine adet dönemlerinin süresinin ve miktarının artması, vajinadan az kanlı kötü kokulu akıntı gelmesi ve ağrılı cinsel ilişki ve cinsel ilişki sonrası kanama rahim kanseri belirtileri arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »