Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Rahmin Alınması Cinsel Hayatı Etkiler Mi?

Halk arasında rahmin alınması olarak ta bilinen histerektomi pek çok hastalığa bağlı olarak gerçekleştirilmesi zorunlu bir operasyondur. Bazen de birinci derece akrabaları arasında rahim kanseri gibi kadın kanserleri bulunan kişilerde menopoz sonrası rahmin alınması tercih edilebilmektedir. Peki, rahmin alınması cinsel hayatı etkiler mi ve rahim ameliyatı sonrası kadının hayatında neler değişir?

Öncelikle bilinmesi gereken ilk konu rahmin cinsel hiçbir işlevinin bulunmamasıdır. Bu nedenle rahmin alınmasının hiçbir şekilde cinsel yönden olumlu ya da olumsuz bir etkisinin bulunması söz konusu değildir. Kadınların böyle hissetmesinin nedeni ise psikolojik olarak rahimlerinin alınmasından etkilenmeleridir. Yani kadının kendisinin eksildiğini hisseder ve yaşadığı bu psikolojik süreç içerisinde cinsel yönden kendisini eksik hissettiği için isteksizlik yaşar.

Rahmin alınması sonrası ameliyatın normal iyileşme süreci yaşanır ve hasta yaklaşık 1 haftalık dinlenme süreci sonrasında normal yaşantısına kademeli olarak dönmesi sağlanır. Ancak iyileşme sürecinde hastanın dikişlerini zorlamaması adına ağır kaldırmaması ve kendisini fazla yormaması çok önemlidir. Bu süreçte hasta mümkün olduğunca dinlenmeli ve bu sayede vücudun kendisini kısa sürede toplaması sağlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »