Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Sezaryenle Doğumun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Yaklaşık 40 hafta gibi oldukça uzun bir süre devam eden gebeliğin en son aşaması doğumdur. İnternetten doğum videoları izleyen ya da arkadaşlarından abartılı doğum hikayeleri dinleyen pek çok anne normal doğum yapmaktan korkarak sezaryenle doğum yöntemini tercih etmektedir. Peki, sezaryenle doğumun zararları ve sezaryenle doğumun faydaları nelerdir?

Sezaryenle Doğumun Faydaları Nelerdir?

Öncelikle bilinmesi gereken sezaryen doğum yönteminin cerrahi bir müdahale olduğudur. Günümüzde geliştirilen özel teknolojiler sayesinde sezaryenle doğum artık çok daha başarılı bir şekilde uygulanmakta ve gerek operasyon anında gerekse de operasyon sonrasında yaşanması muhtemel olan komplikasyon riskleri en aza indirilmiş durumdadır. Sezaryenle doğum anında anne adayı normal doğum anında olduğu gibi yoğun sancı yaşamaz. Yine bebek vajinadan çıkmadığı için ilerleyen yıllarda vajina genişlemesi sonucunda tercih edilen vajina estetiği ameliyatına ihtiyaç duyulmaz. Yine normal doğuma engel olan sağlık sorunlarının bulunması, annenin doğum fobisi yaşaması, anne adayının çatı genişliğinin normal doğuma uygun olmaması ya da bebeğin makat gelişli olarak doğum kanalına ilerlemesi gibi pek çok nedene bağlı olarak normal doğumu imkansız kılan durumlarda da sezaryenle doğum tercih edilmelidir.

Sezaryenle Doğumun Zararları 

Gelişen sağlık teknolojisi ile beraber sezaryen doğumun zararları mümkün olan en düşük seviyeye çekilirken bu zararlar da yine tercih edilen kadın doğum uzmanının mesleki yeterliliği ve deneyimlerine bağlı olarak engellenebilmektedir. Günümüzde sezaryenle doğum lokal anestezi altında yapılmakta olup doğum sonrası iyileşme süresi de kısaltılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »