Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Son Adet Tarihine Göre Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Gebelik hesaplaması için kullanılan farklı pek çok yöntem bulunmakla beraber tüm dünyada geçerli olan standart bir hesaplama yapılabilmesi için uygulanan en sağlıklı yöntem son adet tarihine göre gebelik hesaplaması yapmaktır. Ancak hesaplamanın yapılabilmesi adına mutlaka anne adayının son adet tarihini kesin olarak bilmesi gerekir.

Bu nedenle gebelik düşünen ya da cinsel yönden aktif olan her kadının adet tarihini takip etmesi çok önemlidir. Günümüzde akıllı cep telefonu uygulamaları bu noktada devreye girmekte ve adet dönemi takibi için özel uygulamaları bayanların kullanımına sunmaktadır. Kullanıma sunulun bu uygulamaların sayesinde adet günlerinin takibi çok daha kolay bir şekilde yapılmakta aynı zamanda uygulama sayesinde adet dönemleri daha rahat bir şekilde takip edilebilmektedir. Adet tarihine göre gebelik hesaplaması için internet üzerinden ulaşabileceğiniz gebelik hesaplama makineleri bulunmakla beraber aynı zamanda son adet tarihine göre gebelik hesaplama işlemini kendinizin de yapması mümkündür.

Bunun için kadının son adet tarihinin başlangıç gününe 7 ekleyip elde ettiği tarihten takvimde 3 ay öncesine gitmesi yeterlidir. Örneğin son adet tarihi 8 Nisan tarihinde başlayan bir kadın 8+7=15 Nisan ayından 3 ay öncesi Ocak ayı tahmini doğum tarihi 15 Ocak olarak hesaplanmaktadır. Burada önemli olan anne adayının son adet tarihini doğru olarak hatırlamasıdır. Anne SAT tarihi hakkında emin olamıyorsa bu durumda ultrason ile gebelik tarihi tayininde bulunulur. Bu tarihten 40 hafta ileri gidilerek ise doğum tarihi hesaplanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »