Çalışma Saatleri : Pazartesi - Cuma 09:30 ile 18:30 | Cumartesi 10.00 ile 18.00

Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Anne adaylarının en çok tercih ettikleri doğum yöntemleri arasında yer alan suda doğum ülkemizde de her geçen gün daha fazla sağlık merkezi tarafından uygulanmaya devam edilmektedir. Peki, suda doğum nasıl yapılır? Anne adayının özel bir havuz içerisinde suyun sakinleştirici etkisinden yararlanılarak yapılan doğumlara suda doğum adı verilmektedir.

Bu havuzların hijyen kurallarına çok iyi uyması aranılan en önemli şarttır. Yine suda doğum yaptıran doktorlar çok iyi seçilmelidir. Çünkü yapılacak basit bir hata ne yazık ki bebeğin ciğerine su kaçması ile sonuçlanarak son derece ciddi komplikasyonlana neden olabilmektedir. Bazı doktorlar suda doğumun faydaları hakkında sadece psikolojik etkiler olduğu hakkında görüş bildirseler de suda doğum yapanlar tarafından yapılan yorumlarda çok daha kolay bir doğum yaptıkları konusunda ortak görüş bildirdikleri görülmektedir.

Aslında suda doğumun normal doğumdan farkı sadece suyun rahatlatıcı etkisinin havuz içerisinde su masajı yapan özel sistem sayesinde doğum yapacak olan kadına uygulanmasıdır. Bu sayede anne adayı daha az doğum sancısı çekerek çok daha kolay bir doğum yapmış olur. Zaten uzman kişiler tarafından uygulanan bu doğum seanslarında suda doğumun riskleri mümkün olan en az seviyeye indirilmiş olup faydaları daha fazla hissedilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta hijyen kurallarına uyan ve bu alanda deneyim sahibi olan suda doğum yaptıran doktorlar arasından seçimde bulunulmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »